Rdeči vragi še vedno glavni v Manchestru

Chelsea že pogleduje proti naslovu angleškega prvaka, pri branilcih naslova izstopa le Sergio Agüero.

13. april 2015 12.24
Britain Soccer Premier League
Jernej Suhadolnik, šport

Ljubljana – Marsikdo tako na tujem kot v Sloveniji je spoznal, da v nogometu ni možno uspeti čez noč. Niti megalomanske investicije v zveneče okrepitve ne prinesejo uspeha, če niso sprejete v sozvočju s stroko. Manchester Unitedu je uspelo prav slednje – trener Louis van Gaal je očitno dobro integriral v moštvo 200 milijonov evrov vredne novince.

Če bi upoštevali le učinek v zadnjih šestih tekmah, bi Anglijo v naslednji sezoni lige prvakov zastopali Arsenal (18 točk), Manchester United (15), Chelsea (14) in Crystal Palace (12). Chelseaju je uspelo ohraniti vrh lestvice premier league, moštvo trenerja Joseja Mourinha pa ni popustilo niti po slovesu od lige prvakov, tudi sijajna niza Arsenala in Manchester Uniteda ga nista iztirila.

Chelsea bo prav letos praznoval jubilejnih 60 let od prvega naslova angleškega prvaka, ki je bil hkrati edini za ta londonski klub pred ustanovitvijo premier league. Ta čas se mu nasmiha peti naslov prvaka, četrti ('05, '06, '10) v tem stoletju. Chelsea v soseščini pri Queens Park Rangers ni blestel, še več, QPR bi si bržčas zaslužil zmago. Toda tri točke je prinesel gostom Cesc Fabregas, španski plejmejker, ki je bil v lanskem delu te sezone med najbolj razigranimi nogometaši na svetu, ob prelomu leta pa ga je »zmanjkalo«. Zato je bil gola v 88. minuti tekme, s katerim je Chelsea ohranil sedem točk naskoka pred Arsenalom, toliko bolj vesel.

»Ta zmaga je morda ključna v boju za naslov. Igramo za najpomembnejšo lovoriko v sezoni in do konca ne bomo popustili. Od prvega kola naprej smo tam, kjer želimo biti. Nekateri klubi pritiskajo na nas tudi zunaj igrišča, toda to nas ne bo zmedlo. Želimo zmagovati tudi na pomembnih tekmah,« si je po zmagovitem golu olajšal dušo Fabregas. Katalonec se zaveda, kako dobro jo je odnesel Chelsea v mestnem derbiju. V tekmi s QPR je namreč Mourinhove fante »krasil« najnižji odstotek natančnih podaj v tej angleški sezoni, gol pa so zabili iz svojega edinega strela na domača vrata dve minuti pred koncem tekme! Predsednik kluba Roman Abramovič že hladi penino za svojo četrto zvezdico, le Mourinho ga opozarja, da mora Chelsea preživeti še v dveh zaporednih derbijih: v soboto bo gostoval na Stamford Bridgeu Manchester United, v naslednjem kolu bo Chelsea igral v Arsenalovem domicilu!

Če se je modrim nasmehnila sreča, pa je ta dejavnik vse manj povezan z uspehi Manchester Uniteda, najtrofejnejšega angleškega kluba. Tudi hitro prejeti gol v mestnem derbiju s Cityjem ni zmedel rdečih vragov, ki jih je nizozemski trener Louis van Gaal očitno dobro psihološko pripravil. V nadaljevanju tekme so namreč gostitelji 169. manchestrskega derbija povsem prevladovali in »meščanom« zabili štiri gole. United je pred tem izgubil zadnje štiri mestne derbije, sinoči pa si je dodatno okrepil samozavest pred finišem sezone, v katerega vstopa štiri točke pred Cityjem. Kako dolgo klop ima Van Gaal, priča tudi podatek, da je šele v drugem polčasu poslal v ogenj okrepitve Roja, Di Mario in Falcaa. »Po začetnem obdobju tekme, ko – ne vem, zakaj – nismo pritiskali na žogo, smo se kar dolgo lovili, dvignil pa nas je šele gol Younga za 1:1. Odtlej sem le užival ob spremljanju navijačev. Vem, kaj jim pomeni biti pred Cityjem, kaj igrati v ligi prvakov in se boriti za vrh,« je po visoki zmagi ocenil Van Gaal. Slednjemu je uspelo dobro vklopiti v moštvo večino poletnih okrepitev za 200 milijonov evrov, s katerimi je želelo vodstvo kluba čimprej pozabiti na klavrno sezono 2013/14, ki je sledila petim zaporednim naslovom prvaka v Angliji in odhodu legendarnega sira Alexa. Wayne Rooney si je v včerajšnji tekmi pripisal 90. podajo za gol v premier league, Sergiu Agüeru pa je bil v slabo uteho jubilejni 100. gol za ManCity, s katerim je postavil končni izid 4:2. Agüero je gotovo eden redkih, ki v tej sezoni izstopa v dragi zasedbi Cityja.