Tottenham gladko premagal Fiorentino, rdeči vragi preprečili senzacijo

Tottenham je na povratni tekmi 1/16 finala evropske lige premagal Fiorentino s 3:0 in jo izločil. Rdeči vragi so se rešili.

25. februar 2016 14.41
25. februar 2016 20.00
Britain Soccer Europa League
M. Ž.
M. Ž.

London - Nogometaši Tottenhama so se uvrstili v osmino finala evropske lige, potem ko so na domačem White Hart Laneu s 3:0 premagali Fiorentino in jo izločili z izidom 4:1. Josip Iličić je za Italijane igral do 61. minute.

Londončani so si na prvi tekmi v Firencah izborili ugodno izhodišče (1:1), na povratni pa zasenčili svoje nasprotnike in se jim maščevali za izpad v šestnajstini finala pretekle sezone.

Domačini so se v osmino finala prebili tudi brez poškodovanih Harryja Kanea in Mouse Dembeleja. Prvi gol na tekmi je v 25. minuti dosegel Ryan Mason, na 2:0 je v 63. minuti povišal Erik Lamela, končni izid pa je v 81. minuti z avtogolom postavil Gonzalo Rodriguez.

Bayer v osmini finala

V osmini finala bo zaigral tudi nemški Bayer, ki je na domačem igrišču premagal Sporting s 3:1 in napredoval s skupnim izidom 4:1. Za Bayer je dvakrat zadel Karim Bellarabi in enkrat Hakan Calhanoglu, pri Sportingu pa je bil strelec Joao Mario.

Slovenski reprezentant Kevin Kampl zaradi poškodbe ni bil v kadru nemškega moštva, Ažbe Jug pa je tekmo spremljal s klopi portugalskega moštva.

Zuffi junak Basla

Napredoval je tudi Basel, ki je pred domačimi gledalci premagal St. Etienne z 2:1 in napredoval zaradi večjega števila gola v gosteh (prva tekma se je končala z zmago Francozov s 3:2).

Junak Basla je bil Luca Zuffi, ki je v 15. minuti zadel za 1:0, nato pa v sodniškem podaljšku dosegel še zmagoviti gol, s katerim je svojemu klubu zagotovil napredovanje.

Na tekmi ni bilo Slovencev, saj sta Andraž Šporar (Basel) in Robert Berić (St. Etienne) manjkala zaradi poškodb.

Rdeči vragi preprečili senzacijo

Angleški velikan Manchester United je na Old Traffordu s 5:1 premagal danski Midtjylland in napredoval s skupnim izidom 6:3.

Domači trener Louis van Gaal, ki ima v teh dneh številne preglavice zaradi poškodb svojih igralcev, je tik pred začetkom tekme dobil slabo novico, saj se je na ogrevanju poškodoval napadalec Anthony Martial.

Rdeči vragi so nato v 28. minuti prejeli nov udarec, saj je za goste zadel Pione Sisto, kar je pomenilo, da so domačini potrebovali najmanj dva gola.

Gostitelji so odgovorili z odločno igro in izenačili le štiri minute kasneje, ko je Nikolaj Bodurov po podaji Memphisa Depaya žogo poslal v lastno mrežo. United je imel v 43. minuti priložnost za vodstvo, vendar je Ander Herrera zapravil strel z bele točke.

V drugem polčasu je sledila prevlada domačega moštva, pri katerem je zablestel 18-letni debitant Marcus Rashford. Ta je v 64. minuti dosegel prvi gol za člansko moštvo in United popeljal v vodstvo, nato pa enajst minut kasneje povišal na 3:1. Visoko zmago sta potrdila Ander Herrera, ki je v 88. minuti uspešno izvedel enajstmetrovko, in Memphis Depay v 90. minuti za končnih 5:1. Razmerje strelov je bilo 23:2 za domače.

POTEK TEKME TOTTENHAM : FIORENTINA

Ekipi sta si v prvih petnajstih minutah pripravili po eno priložnosti. Pri gostih je v sedmi minuti po podaji iz kota neuspešno poskusil Matias Vecino, domači pa so zapretili pet minut kasneje, ko je, prav tako ob prekinitvi, Eric Dier žogo z glavo poslal proti levi vratnici, kjer pa je bil za las prepočasen Dele Alli.

Slovenski nogometaš Josip Iličić je med 18. in 22. minuto dvakrat nenatančno sprožil proti domačim vratom. Najprej je v 18. minuti priboril prosti strel in ga tudi izvedel, vendar pa z več kot tridesetih metrov ni resneje ogrozil Huga Llorisa. »Jojo« je štiri minute kasneje poskusil še z roba kazenskega prostora, a je žogo poslal mimo leve vratnice.

Fiorentini sta se maščevali zapravljeni priložnosti, saj je Tottenham v 25. minuti dosegel vodilni gol. Italijanska obramba si je privoščila napako, kar je izkoristil Dele Alli in žogo izbil do Ryana Masona, ta pa je po levi strani sam stekel pred vratarja Cipriana Tatarusanuja in ga premagal s strelom v daljši kot. To je bil tudi edini gol v prvem polčasu.

Italijanski klub je tudi po 61 minutah zaostajala z 0:1, zato je trener Fiorentine Paulo Sousa ukrepal in z igrišča poslal Josipa Iličića, namesto njega pa priložnost ponudil Mauru Zarateju.

Ta poteza ni ustavila domačinov, ki so dve minuti kasneje podvojili vodstvo, strelec je bil Erik Lamela, ki je s približno enajstih metrov žogo poslal v levi kot.

Tottenham je v 81. minuti zadel še tretjič. Domačini so napadli po desni strani in v kazenski prostor poslali predložek, pred golom pa je nespretno posredoval Gonzalo Rodriguez in žogo poslal v lastno mrežo. Tekma se je končala z izidom 3:0 za Londončane.