Odbojka: Brazilcem tretji olimpijski naslov

Gostitelji olimpijskih iger Brazilci so v finalu moškega odbojkarskega turnirja s 3:0 premagali Italijo.

21. avgust 2016 15.44
21. avgust 2016 15.58
OLYMPICS-RIO-VOLLEYBALL-M
M. Ž.
M. Ž.

Rio de Janeiro - Gostitelji olimpijskih iger Brazilci slavijo novo zlato v ekipnih športih. Zanj so poskrbeli odbojkarji, ki so v finalu z gladkih 3:0 v nizih premagali Italijo.

Brazilija je osvojila svoj tretji naslov v zgodovini in skupno šesto odličje na olimpijskih turnirjih. Toliko jih ima na svojem računu tudi Italija, ki je še tretjič izgubila v finalu in ostaja brez zlata.

Finalna tekma se je začela po željah Italijanov, ki so v prvem nizu vodili za tri točke (9:6, 10:7). Pri rezultatu 12:10 je sledil velik padec, kar so Brazilci znali izkoristiti in s šestimi zaporednimi točkami prevzeli nadzor, v zaključku pa unovčili drugo zaključno žogo (25:22).

Tudi drugi niz je potekal po podobnem scenariju. Začetno prevlado so imeli Italijani in si priborili tri točke naskoka (4:1), vendar pa so se Brazilci vrnili v igro. V zaključku so imeli italijanski odbojkarji dve zaključni žogi, a zapravili obe, domačini pa so pri izidu 27:26 izkoristili svojo prvo in se približali naslovu.

Reprezentanci sta bili na začetku tretjega niza zelo izenačeni. Sledil je manjši niz Brazilije, ki je imela pri izidu 13:11 priložnost, da se odlepi, a je Mauricio de Souza zapravil napad, Italijani pa so v nadaljevanju uprizorili preobrat in povedli s 16:15. V nadaljevanju sta bili reprezentanci zelo poravnani, več sreče pa so imeli Brazilci, ki so izkoristili drugo zaključno žogo in slavili s 26:24. Slavje v dvorani Maracanazinho se je lahko začelo.

Pri Braziliji je največ točk prispeval Wallace de Souza (17), pri Italiji pa Ivan Zajcev (15).

Američani po preobratu do brona

Ameriški odbojkarji so si na olimpijskih igrah v Riu priborili bron, potem ko so na tekmi za tretje mesto po preobratu premagali Rusijo s 3:2 v nizih.

Ameriška reprezentanca je tekmo začela neprepričljivo in prvi niz izgubila s 23:25, drugega pa z 21:25. Rusija je tako za osvojitev brona potrebovala le še en niz, a niso računali na povratek Američanov.

Ameriški odbojkarji so v tretjem nizu držali stik z Rusi, nato pa pri izidu 15:14 zrežirali delni izid 4:1 in pobegnili na štiri točke (19:14), kar jim je zadostovalo za miren zaključek niza (21:19).

Reprezentanca ZDA je dobro igra prenesla v četrti niz in vodila od prve do zadnje minute. Rusi so se z njimi enakovredno borili le do izida 9:11, nato pa so Američani dosegli štiri zaporedne točke in pri izidu 24:19 izkoristili prvo zaključno žogo (25:19).

O dobitniku brona je odločal peti niz. V prvem delu so bili v ospredju Rusi in vodili za največ dve točki (5:3, 6:4), kar pa so zapravili. Za Američane je bil ključen niz treh zaporednih točk, s katerim s zaostanek 8:9 spremenili v vodstvo z 11:9. Ruska reprezentanca se je ob koncu približala na eno točko (13:14), a so Američani izkoristili prvo zaključno žogo in dokončali izjemen preobrat.

Pri Američanih je največ točk dosegel Matthew Anderson (18), pri Rusih pa Egor Kliuka (13).