Nov svetovni rekord zlate jamajške štafete, Farahu še drugi naslov prvaka

Člani jamajške štafete 4 x 100 metrov so do zlata pritekli z novim svetovnim rekordom (36,84).

11. avgust 2012 20.10

London - Organizatorji olimpijskih iger so v atletskih disciplinah podelili osem kompletov kolajn, vrhunec pa je predstavljal obračun moških štafet na 4x100 metrov, kjer so se izkazali Jamajčani.

Slednji so nastopili v postavi Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake in Usain Bolt, ter kljub nekoliko slabši zadnji predaji ciljno črto pretekli v rekordnem času (36,84). Na drugem mestu so tekmovanje zaključili Američani, tretji so bili Kanadčani. Ti so bili kasneje diskvalificirani, tako da so »svoj« bron morali predati atletom Trinidada in Tobaga.

Bolt, ki je tekel v zadnji predaji, je tako osvojil še tretjo zlato kolajno. S tem je tako kot pred štirimi leti v Pekingu osvojil tri zlata odličja - bil je prvi še posamično na 100 in 200 m, kar ni uspelo še nikomur v zgodovini.

Farah drugič zlat

Na veliko veselje domačih gledalcev je v teku na pet kilometrov zmagal Mohamed Farah. Za britanskega atleta je to že drugi naslov prvaka, potem ko je na OI v Londonu zmagal že na 10-kilometrski razdalji. Drugo mesto je zasedel Etiopijec Dejen Gebremeskel, tretji je bil Kenijec Thomas Pkemei Longosiwa.

Zlati kolajni hitre hoje v Rusijo

V hitri hoji za moške in ženske sta se najbolje znašla Rusa. Jelena Lašmanova je zmagala na 20-kilometrski, Sergej Kirdjapkin pa na 50-kilometrski progi.

Lašmanova je zlato kolajno osvojila z novim svetovnim rekordom (1:25,02). Druga je bila njena rojakinja Olga Kaniškina, olimpijska zmagovalka iz Pekinga (1:25,09), tretja pa Kitajka Shenjie Qieyang z azijskim rekordom (1:25,16).

Lašmanova je izboljšala rekordni dosežek (1:26:52,3), ki ga je njena rojakinja Olimpiada Ivanova v avstralskem Brisbaneju dosegla 6. septembra 2001. V Londonu je bilo kar pet tekmovalk, tri Rusinje in dve Kitajki, ki so bile hitrejše od tega izida.

Kirdjapkin najhitrejši na 50 kilometrov

Moško preizkušnjo v hitri hoji na 50 kilometrov je dobil Sergej Kirdjapkin, svetovni prvak iz Berlina 2009 in Helsinkov 2005, ki je s časom 3:35,59 postavil tudi olimpijski rekord. Srebro je danes osvojil Avstralec Jared Tallent, dobitnik srebra iz Pekinga, bron pa Kitajec Si Tianfeng.

Branilec naslova iz Pekinga, Italijan Alex Schwazer, ni nastopil, ker so mu dokazali jemanje nedovoljenega sredstva eritropoetina.

Walcott vrgel kopje najdlje

19-letni Trinidadčan Keshorn Walcott, mladinski svetovni prvak iz Barcelone, je v metu kopja z državnim rekordom ugnal Ukrajinca Aleksandra Pjatnicjo (84,51) in Finca Anttija Ruuskanena (84,12). Norvežan Andreas Thorkildsen, dvakratni zaporedni branilec naslova, je bil šele šesti (82,63 m).

Savinova slavila na 800 metrov

Ženski tek na 800 metrov je največ veselja prinesel ruskim olimpijkam, ki so osvojile dve izmed treh kolajn. Zmagala je Marija Savinova, tretja je bila njena sonarodnjakinja Ekaterina Poistogova, mednju pa se je uvrstila Južnoafričanka Caster Semenya.

Branilka naslova in letošnja svetovna dvoranska prvakinja v Carigradu, Kenijka Pamela Jelimo, je bila šele četrta (1:57,59).

Ameriška štafeta prepričljivo zlata

Ženska štafeta 4 x 400 metrov v postavi DeeDee Trotter, Allyson Felix, Francena McCorory in Sanya Richards-Ross je zmagala s skoraj štirimi sekundami prednosti, srebne kolajne so osvojile Rusinje, bronaste pa Jamajčanke.

Čičerova skočila najvišje

Rusinja Ana Čičerova, svetovna prvakinja v skoku v višino, je v Londonu osvojila zlato medaljo z najboljšim izidom sezone na svetu (2,05 m). Srebro je osvojila Američanka Brigetta Barrett (2,03 m), bron pa še druga Rusinja Svetlana Školina (2,03 m).