Kiprotich do zmage na moškem maratonu, Kobe 46.

Pred kar 1.500.000 gledalcev v Londonu je prestižno zmago na moškem maratonu slavil Stephen Kiprotich iz Ugande.

12. avgust 2012 12.41
12. avgust 2012 14.23
OLY-ATHL-ATMMAR-DAY16/(ATM099101)
D. O., Delo.si

London - Zaključek moškega maratona pomeni tudi konec slovenskih nastopov na OI v Londonu, kot tudi konec atletskega dogajanja. Kot zadnji Slovenec je nastopil atlet Primož Kobe in na koncu zasedel zelo solidno 46. mesto.

V cilj, ki se je nahajal tik pred Buckinghamsko palačo, je sicer najhitreje prišel Stephen Kiprotich iz Ugande (2:08:01). Kiprotich je napadel dobrih pet kilometrov pred ciljem in tako presenetil svoja kenijska tekmeca, Abel Kirui je namreč osvojil srebro s 26 sekundami zaostanka, Wilson Kipsang Kiprotich pa je bil tretji (+1:36).

Slovenski navijači ob progi ponesli Kobeta

Kobe je danes na progo krenil zelo hitro, glede na štart se je obetal čas okrog 2:12. A nato je le umiril tempo in s tem eno skupino pustil teči naprej. Po začetnem 78. mestu je uvrstitve pridobival iz kilometra v kilometer, iz kroga v krog. Na 15. kilometru je bil 76., nato napredoval na 70. mesto, se z 68. mesta na tridesetem kilometru povzpel na 62. mesto, na 35 kilometrih je bil 55., na štiridesetih pa 49.

Proga je bila za njegov okus precej zavita, zato mu je na polovici ponagajal tudi “bodec”, bolečina desno pod prsnim košem, zato je malo popustil, a nato do konca nadaljeval z dvema avstralskima tekačema in Islandcem. V cilju je imel sprva mešane občutke, nato pa le dejal, da je s svojo uvrstitvijo zadovoljen.

»Vreme je bilo danes težko, ni se dalo hitro teči. Prvo uro je še šlo, potem pa je postalo prevroče. Zadovoljen sem z rezultatom, če ne bi imel teh težav z ‘bodcem’, bi se dalo še hitreje. Začel sem zelo hitro in ni mi bilo težko, mi je bilo pa težko videti oznake, ki kažejo, kako hiter sem. Sicer sem vedel, da gre hitro, držal sem eno skupino, saj zadaj ni bilo nikogar. Sem zadovoljen,« je v cilju za STA dejal Kobe, ki je imel bučno podporo ob progi.

»To me je držalo gor. Vseskozi sem slišal Slovenija, Slovenija, in ta podpora me res ponesla naprej. Lepo vzdušje je bilo ob progi, česa takega še nisem doživel. Ta olimpijski nastop je nedvomno dobra izkušnja. Pred nastopom sem bil optimističen, vedel sem, da sem dobro pripravljen. To je bila dobra šola za naslednje igre čez štiri leta, tam upam, da bom naredil dober rezultat. Želim si urediti socialni status, da bom lahko v miru treniral, moj cilj je napredovati v maratonu v dveh, treh letih do državnega rekorda in potem se v Riu uvrstiti v prvo polovico kandidatov za visoka mesta,« je še dejal Kobe, ki bo čez mesec dni drugič postal očka.