Kowalczykovi zlato na 10 km, Bjørgnova praznih rok

Na klasični preizkušnji na 10 km je zmagala Poljakinja Justyna Kowalczyk. Najboljša Slovenka Alenka Čebašek 33.

13. februar 2014 09.25
OLY-2014-NORDIC-WOMEN
Š. Ro., Delo.si

Soči - Olimpijsko preizkušnjo na 10 km v klasični tehniki je suvereno dobila Poljakinja Justyna Kowalczyk. S prednostjo 18,4 s je premagala Švedinjo Charlotte Kallo, bron si je po odličnem finišu priborila Norvežanka Therese Johaug (28,3).

Za Poljakinjo je to drugi olimpijski naslov, zlata je bila v Vancouvru na preizkušnji na 30 km.

Prva favoritinja tekme je bila sicer Norvežanka Marit Bjørgen, ki je dobila zadnjo tekmo svetovnega pokala v tej disciplini. Prvakinja v skiatlonu je v začetku sicer držala korak s Poljakinjo, nato pa zlasti v zadnjih kilometrih povsem popustila in se uvrstila na 5. mesto (33,4).

Nastopile so tudi štiri slovenske tekmovalke: Katja Višnar, Barbara Jezeršek, Alenka Čebašek in Nika Razinger, (vodstvo reprezentance je prost dan namenilo le bronasti Vesni Fabjan). Preizkušnje niso končale z vidnejšimi uvrsitvami. Najboljša je ostala Čebaškova na 33. mestu (2:55,8), Jezerškova je na zadnjih kilometrih pridobila nekaj mest in končala kot 41. (3:22,2). Višnarjeva se je nadejala boljše uvrstitve kot je 54. mesto (4:29,2), Razinerjeva pa je bila 60. (5:35,6) med 73 uvrščenimi.

Kowalczykova hitro napovedala zlato

Od favoritk je zelo hitro začela Finka Anne Kyllönen in si po 2,2 km priborila pet sekund prednostji. Počasnejša je bila tako Švedinja Charlotte Kalla kot tudi njena rojakinja Aino-Kaisa Saarinen. V odličnem ritmu je začela osmoljenka skiatlona Poljakinja Justyna Kowalczyk in ob prvem merjenju pred Finsko vodila 4,8 s. Tudi Norvežanka Marit Bjørgen je po 2 km za njo zaostajala za 1,9 s. Tretja je bila njena rojakinja Therese Johaug.

Od slovenskih tekačic je bila ob prvem merjenju najhitrejša Jezerškova, z zaostankom 28 sekund je bila na 33. mestu. Višnarjeva je bila 39. (31,0), 45. Čebaškova (34,3), 54. pa Razingerjeva (43,0).

Saarinenova je do 5. km močno napredovala in rojakinjo Kyllönenovo prehitela za kar 11 sekund. Še 9,8 s je bila hitrejša Kalla, ki jo je nato prehitela Kowalczykova. Poljakinja je tako po polovici preizkušnje povečala svojo prednost, Bjørgnova je zaostajala za 9,1. Kalla je zaostajala za 12,4 s, Johaugova pa je padla na četrto mesto (17,2). Saarinenova je bila peta (22,2).

Na polovici preizkušnje je bila od Slovenk najhitrejša Čebaškova na 36. mestu (1:23,8), Jezerškova je padla na 48. mesto (1:47,9), mesto za njo je bila Višnarjeva (1:50,9), najmlajša slovenska predstavnica Razingerjeva pa 58. (2:14,9).

Kowalczykova je po pretečenih 8 km prednost še povečala, Norvežanka ji je vse težje sledila, razlika med njima je bila že 19,9 s. Povsem blizu srebra je bila Kalla (22,1), nekoliko hitrejša pa je bila na zadnjem merjenju Saarinenova, ki je pridobila v primerjavi z Johaugovo in se prebila na četrto mesto (25,6). Že vidno izmučena se je podala v boj za bron.

Čebaškova je bila ob tretjem merjenju 38. (2:21,1), Jezerškova (2:49,3) in Višnarjeva (2:56,3) sta ohranili mesti 48 in 49, Razingerjeva pa je bila 60. (3:58,8).

Poljska šampionka je v cilj pritekla z zanesljivo prednostjo in se že lahko veselila zlate kolajne, boj napet boj je bil za ostala odličja. Bjørgnova je v zadnjih dveh kilometrih povsem popustila in zapravila uvrstitev na zmagovalni oder. Srebro se je nasmehnilo Kalli, med najbolj srečnimi v cilju pa je bila Johaugova, ki se je z dobrim finišem s 5. zavihtela na 3. mesto. Bjørgnova, ki je pred tekmo veljala za eno od glavnih kandidatk za zlato, je bila šele 5.