Premierna zmaga Vogtove, Takanašijeva praznih rok, Vtičeva blizu

Nemka Carina Vogt je prva olimpijska prvakinja v smučarskih skokih v zgodovini. Maja Vtič končala na 6. mestu.

11. februar 2014 16.48
11. februar 2014 17.30
OLY-2014-SKIJUMP-WOMEN-TRAINING
Š. Ro., Delo.si

Soči - Na mali skakalnici kompleksa Ruski Gorki so olimpijski krst dočakale smučarske skakalke. Kot prva olimpijska prvakinja se je v zgodovino zapisala Nemka Carina Vogt, ki je zmagala pred eno od favoritinj Avstrijko Daniela Iraschko-Stolz, bron je osvojila Francozinja Coline Matel. Največja osmoljenka premierne olimpijske tekme je bila Japonka Sara Takanaši, vodilna v svetovnem pokalu, ki je obstala na nehvaležnem četrtem mestu.

»Želela sem se boriti za srebro, saj je bila Takanašijeva med sezono premočna za nas. Seveda sem si želela odlična skoka, kar mi je uspelo. Ponosna sem na celo ekipo, ki mi je pomagala do te medalje,« pa je po tekmi povedala 22-letna zmagovalka, ki je že v prvi seriji presenetila obe prvi favoritinji. Uspel ji je najdaljši skok - 103 m, s katerim se je zanesljivo zavihtela na vrh (126,8). Na drugem mestu se ji je približala Francozinja Coline Matel (99,5; 125,7), šele na tretjem mestu pa je bila Sara Takanaši (100,0; 124,1).

V drugo se je izkazala zlasti Iraschko-Stoleva (104,5) z daleč najdaljšim skokom v drugi seriji. Prehitela jo je šele Vogtova, četudi z ne ravno blestečim skokm (97,5). Tako se je veselila premierne zmage, v svetovnem pokalu še ni bila najboljša.

Vtičeva blizu kolajne

Tudi Slovenke so s Špelo Rogelj, Katjo Požun, Evo Logar in Majo Vtič imele močno ekipo, slednja je bila tudi najboljša. S spodbudnimi skoki je bila ves čas v igri za kolajne, a naposled tekmo končala na 6. mestu.To najbolj Slovenke ni zadovoljilo, želela je višje. Katja Požun je bila 11., Špela Rogelj 26. in Eva Logar 27.

»S skoki sem sicer lahko zadovoljna, ne morem biti vesela zaradi doskoka v prvi seriji. Rezultat je, kakršen je, ni slabo, tako se uvraščam že vso sezono. Tretje mesto na zadnji tekmi je bila lepa popotnica, na OI si vsak želi kolajne. Je pa res, da bi lahko bili sodniki enako strogi do vseh,« je Vtičeva tudi okrcala sodniški kriterij.

Vtičevi je uspela druga daljava prve serije (100,5), a se je zaradi slabega doskoka v finale uvrstila kot šesta (120,1). Katja Požun je bila po prvi seriji 17. (96,5; 113,9), Špela Rogelj 26. (91,5; 102). Skok se je ponesrečil Evi Logar, a se je vseeno uvrstila v finale kot 28. (90,0; 100,1). V drugo je zelo dobro skočila Požunova (99,5), nov skok prek 100 m je uspel Vtičevi (100,5). A za kolajno to ni bilo dovolj.

Prva serija: Vogtova izzvala favoritki

Takanašijeva je najboljša že v poskusni seriji, od Slovenk je blestela Vtičeva na 6. mestu, 16. je bila Požunova, 20. Logarjeva in 22. Rogljeva.

V prvi seriji se je kot prva od slovenskih deklet z zaletišča podala Rogljeva, vendar z daljavo 91,5 m (102,0) ni bila konkurenčna za vrh, kjer je izstopala Italijanka Evelyn Insam (98,5 m; 120,5). Nekoliko boljši skok je uspel Požunovi - 96,5 m (113,9), veliko težav pa je imela Logarjeva. S precej ponesrečenim skokom - 90,0 m, 100,1 - se je uvrstila še za Rogljevo.

Najbolje je od Slovenk nastopila Vtičeva. S 100,5 m je dosegla najboljšo daljavao dotlej, a se zaradi nekaj težav pri doskoku uvrstila na 3. mesto (120,1), na vrhu pa je bilo še pet tekmovalk. Prehitele so jo najboljše tri. Na vrh se je zavihtela Nemka Vogtova s skokom 103 m (126,8), Iraschko-Stolz se je uvrstila tik pred Vtičevo (98,5; 120,2), Takanašijeva pa se uvrstila le na 3. mesto (100,00; 124,1)

Druga serija: polom Takanašijeve

Logarjeva tudi v drugo ni blestela (88,0; 199,1), je za nekaj desetink jo je prehitela Rogljeva (86,5; 199,6). Toliko bolje je v drugo nastopila Požunova, 17. po prvi seriji. Z daljavo 99,5 m (233,6) je z veliko prednostjo prišla v vodstvo in lahko napredovala po lestvici. Prehitela jo je Norvežanka Maren Lundby z najdaljšim skokom druge serije - 100,0 (235,5).

Tudi Vtičeva se je v drugo izkazala s skokom prek 100 m (241,9) in prevzela vodstvo. Tako je še upala na kolajno. A že naslednja je skočila Iraschko-Stolzeva in navdušila z daljavo 104,5 m (246,2. Čeprav s slabim doskokom je prehitela Slovenko in ostala na vrhu vse do Vogtove. Vmes je skočila tudi Takanašijeva (98,5; 243,0) in prišla le na drugo mesto, ko jo je prehitela še Matelova (97,5; 245,2), je bilo jasno, da bo najbrž ostala brez kolajne. Avstrijsko veteranko je nato prehitela Vogtova (97,5; 247,4) in se tudi veselila naslova olimpijske prvakinje.