Španci v finalu prikazali odlično predstavo, a gre zlato v roke Američanom

Španski košarkarji so bili dolgo časa blizu presenečenja, a so olimpijski naslov ubranili Američani, bron pripadel Rusom.

12. avgust 2012 12.08
12. avgust 2012 13.48
OLY-BASK-BKMBBL/(BKM400102)
D. O., Delo.si

London - Košarkarji iz ZDA so upravičili sloves favoritov in v Londonu pričakovano ubranili naslov olimpijskih prvakov. V velikem finalu so namreč ugnali Španijo (107:100), a tokrat njihova zmaga še zdaleč ni bila blesteča, saj je bila »furija« do zadnjih minut blizu presenečenja. Bronastega odličja so se veselili Rusi, ki so bili boljši od Argentine (81:77).

V prvih 20 minutah smo bili priča izjemno izenačnem dvoboju, španski voz je naprej vlekel izkušeni Juan Carlos Navarro, ki je dosegel kar 19 točk, medtem ko so bile točke pri ZDA bolj enakomerno razporejene. Tudi v tretji četrtini si »sanjsko moštvo« ni uspelo priigrati večje prednosti, saj niso znali zaustavili razigranega Paua Gasola ter Serga Ibako. Toda v drugem delu zadnje četrtine so Američani vendarle pobegnili evropskim tekmecem, največ zaslug za to ima najboljši strelec Kevin Durant (30 točk).

Kljub temu, lahko čestitamo Američanom za uspeh, saj so olimpijski turnir končali brez poraza.

Mirna roka Šveda za prvo olimpijsko košarkarsko kolajno

Ruski košarkarji so na tekmi za bronasto kolajno proti Argentini zmogli več hladokrvnosti in bili bolj mirne roke, saj so po napeti končnici slavili zmago z 81:77. To je bila prva olimpijska košarkarska kolajna za Rusijo po razpadu Sovjetske zveze.

Varovanci Davida Blatta so sicer že v tretji četrtini prišli do prednosti s +11, a so Manu Genobilli in druščina niso dali ter sredi četrtine izid praktično izenačili. Pri Rusih pa se je nato razigral mladi Aleksej Šved in s trojko dobrih 30 sekund pred koncem odločil zmagovalca, Argentinci so namreč v zadnjem napadu zapravili možnost za preobrat.

Najboljši mož tekme je bil Šved s 25 točkami in sedmimi podajami, Andrej Kirilenko je dodal 20 točk in osem skokov, Manu Ginobili je dvoboj zaključil z 21 točkami ter s po tremi podajami in skoki, Carlos Delfino je zbral 15 točk in sedem skokov.

Olimpijski košarkarski turnir

Tekma za bronasto kolajno

Argentina - Rusija 77:81 (20:19, 18:21, 15:21, 20:20)

Finale

North Greenwich Arena, gledalcev 14.000, sodniki: Maranho (Brazilija), Aylen (Avstralija) in Kristodulu (Grčija).

ZDA: Durant 30 (9:10), James 19 (2:2), Bryant 17 (4:5), Paul 11 (1:2), Love 9 (5:6), Anthony 8, Williams 6, Westbrook 3 (1:2), Chandler 2, Harden 2 (2:4), Iguodala, Davis.

Španija: Pau Gasol 24 (6:8), Navarro 21 (3:3), Marc Gasol 17 (2:4), Fernandez 14 (7:8), Ibaka 12 (8:10), Rodriguez 7 (2:2), Llull 5, Calderon, Reyes, Claver, San Emeterio, Sada.
Prosti meti: ZDA 24:31, Španija 27:32.

Met za tri točke: ZDA 15:37 (Durant 5, James 1, Williams 2, Bryant 3, Paul 2, Anthony 2), Španija 7:19 (Fernandez 1, Rodriguez 1, Navarro 4, Llull 1).

Osebne napake: ZDA 27, Španija 27.

Pet osebnih napak: Fernandez (39.).