Če Ivezič ne more ujeti favoritov, lahko obema vsaj zmeša štrene

Sobotno rokometno tekmo med Mariborom in Gorenjem bo zaznamovala tudi taktična partija trenerskih »mačkov«.

17. februar 2016 19.52
Peter Zalokar

Maribor – Poti Slavka Iveziča in Marka Šibile so se že večkrat križale, v soboto se bosta izkušena rokometna strokovnjaka prvič merila v mariborsko-velenjskem derbiju. Mariborčan Šibila bo z Gorenjem lovil zmago v Taboru, kjer je preživel večji del kariere, Celjan Ivezič je z vijoličastimi že prekrižal načrte »svojim« pivovarjem, zdaj ima na muhi najbližje sosede ...

Rokometnim navdušencem bi bilo ljubše, če se osrednja dogodka ob koncu tedna ne bi časovno prekrivala. Ko se bo spektakel v Celju, kjer bo v ligi prvakov gostoval Flensburg, prevesil v drugi polčas, se bo v 50 km oddaljenem Mariboru že začel zanimiv derbi 18. kola DP. To bo tudi taktični dvoboj med starima znancema, ki sta premlela ničkoliko strokovnih tem, nazadnje pa bila tekmeca, ko je Šibila še vodil Maribor in Ivezič Krko.

»Z Markom sva si blizu v razmišljanju, imava podobne nazore, zdaj se bova srečala kot trenerja podobno močnih ekip. Zanimivo bo,« se ponovnega snidenja s kolegom iz strokovnega sveta RZS veseli Ivezič, ki je lani za noč čarovnic prekinil niz 59 zmag celjskemu »čarodeju« Branku Tamšetu, zdaj namerava »izmeriti utrip« doktorju Šibili, za katerega bo to prvi velik izziv na velenjski klopi, odkar je zamenjal Gregorja Cvijiča. Mariborsko ekipo pozna do obisti, vodil jo je skoraj pet let, preden je novembra 2014 prepustil mesto Borisu Deniču, ta pa je službo izgubil prav po porazu v Velenju v začetku sezone (27:31). Zamenjal ga je Ivezič, doma s Pernovega pri Žalcu, le kakih 10 km od Rdeče dvorane, v kateri je bil med »mirovanjem« kar reden gost.

»Težko je reči, kdo koga bolje pozna. Šibila je pustil ogromen pečat tukaj, kar slišim na vsakem koraku. A tudi mi smo naredili domačo nalogo, zato skrivalnic ne bo,« presenečenj ne pričakuje Ivezič, ki je kot selektor mladinske reprezentance vodil lepo število zdajšnjih »os«: Medved, Šoštarič, Cehte, Skube, Nosan, Levc, Ovniček ...

Več težav s sestavo ekipe ima 53-letni Šibila, izredni profesor na Fakulteti za šport in predstojnik katedre za rokomet, saj se mora znajti brez vratarja Klemna Ferlina in Miloša Božovića. Pet let starejši Ivezič, tudi predsednik združenja prvoligašev, pa lahko spet računa na rekonvalescenta, kapetana Nikolo Špelića in Tadeja Soka, ter prišleka iz Velenja, Kristiana Bećirija. »Gotovo imam bolj sladke skrbi, toda Gorenje ima zelo močno prvo sedmerko na čelu s Stašem Skubetom, od katerega vse izhaja. Mi tako dominantnega igralca nimamo, zato pa morda večjo širino igralskega kadra,« je pomembno razliko izpostavil Ivezič, ki vlogo favorita prepušča rumeno-črnim: »Po zamenjavi trenerja so v vzponu. Odšli so na priprave v Podčetrtek, kar kaže, da ničesar ne prepuščajo naključju in se resno pripravljajo za odločilne tekme.«

Za Gorenje, ki je edini poraz doživelo v Celju in potem dobilo 11 tekem, sta točki bolj pomembni, Šibila nikakor noče pričakati sredinega velikega derbija s Celjem s popotnico poraza v Mariboru. Zmaga v njegovem mestu bi ekipi vlila samozavest v boju za naslov. Ni odveč spomniti, da je Gorenje prav v Taboru pred dvema letoma izgubilo lovoriko, ko je v drugem polčasu proti ekipi Marka Šibile zapravilo devet golov prednosti. Četrtouvrščeni Maribor ni nevaren favoritom. Višje od tretjega mesta ne more in zanj je boj za prvaka že davno izgubljen. A kljub nizu petih zmag se ne sme preveč sprostiti, kaj hitro se lahko spet znajde zunaj elitne šesterice, ki se bo merila v končnici, česar se Ivezič dobro zaveda: »Vsako tekmo jemljemo nadvse resno. Končnica je nujna. Radi bi bili tudi čim bližje Celju in Gorenju, ki ju sicer realno ne moremo ujeti, a Celjane smo že premagali in nič ne bi imel proti, če bi vzeli 'skalp' še Gorenju.«