EP v rokometu: Francozom derbi s Hrvati, Švedi so se le izvlekli

Švedska je po polčasu proti Rusiji vodila že z 20:13, a morala naposled trepetati za zmago.

19. januar 2014 23.47
J. P., Delo.si

Århus - Francozi, Švedi in Poljaki so zmagovalci prvih dvobojev drugega dela moškega evropskega prvenstva v rokometu na Danskem v skupini II. Še posebej zanimiv je bil obračun dveh neporaženih reprezentanc po prvem delu, »galskih petelinov« in Hrvatov, ki so v 23. minuti še vodili s 15:12, a zapravili vso prednost že do glavnega odmora, na katerega so poznejši zmagovalci odšli z golom zaloge (18:17). V drugem polčasu Hrvaška tekmecev ni več ujela, po golu Zlatka Horvata 46 sekund pred koncem je resda znižala na 25:26, a je njene upe po izenačenju sedem sekund pred zadnjim piskom sirene razblinil Nikola Karabatić, ki je bil (skupaj z Michaelom Guigoujem in poražencem Markom Kopljarjem) s sedmimi goli najučinkovitejši na parketu. Končni izid je bil 27:25 (18:17).

Švedi so z 29:27 (20:13) odpravili Ruse po zaslugi atomskega prvega polčasa, v katerem so pobegnili že s kar +8 (18:11). Ko pa se je v nadaljevanju razigral Konstantin Igropulo, ki je v manj kot dvanajstih minutah zadel kar šestkrat (skupaj je iz 14 poskusov enajstkrat stresel švedsko mrežo), so izbranci Olega Kulečova zrežirali popoln preobrat in v začetku 54. minute celo ušli s 26:25, ker pa v zadnjih štirih minutah niso več zadeli, so si morali obrisati pod nosom za končni uspeh.

Poljaki pa so bili z 31:30 (14:13) premočni za Beloruse, pri katerih je z devetimi goli spet blestel nekdanji pivovar Sergej Rutenka, a je bil njegov prispevek pač premalo za izbrance Michaela Bieglerja, pri katerih je z osmimi goli (iz zgolj desetih poskusov) izstopal Mariusz Jurkiewicz. Dvoboj je sodila slovenska naveza Nenad Krstič-Peter Ljubič.