EP v rokometu: Makedonci poskrbeli za slovo Srbov

Rokometaši Makedonije in Srbije so se v tretjem kolu EP razšli z izidom 27:27. Makedonci so napredovali, Srbi pa izpadli.

19. januar 2016 14.44
19. januar 2016 19.05
HANDBALL-EURO-FRA-POL
M. Ž.
M. Ž.

Krakov - Rokometaši Makedonije so si v zadnjem kolu prvega dela evropskega prvenstva priborili napredovanje, potem ko so proti Srbiji osvojili točko (27:27).

V skupini A sta si pred današnjima tekmama napredovanje izborili Francija in Poljska, o preostalem udeležencu drugega dela pa sta odločala Srbija in Makedonija. Srbi so nujno potrebovali zmago, Makedoncem pa je zadostoval neodločen izid, ki so ga tudi dosegli.

Začetek tekme je zaznamovala izenačena igra, saj si v prvih desetih minutah nobena izmed reprezentanc ni priigrala več kot gola prednosti. V nadaljevanju so ritem začeli narekovati Srbi in v trinajsti minuti prvič povedli za dva (7:5), a so jih Makedonci ujeli v sedemnajsti minuti (7:7).

Makedonska reprezentanca je večji del prvega polčasa lovila Srbijo, nato pa med 21. in 25. minuto zrežirala delni izid 4:1 in povedli za dva gola (12:10). Srbi so hitro ujeli priključek in v 29. minuti izenačili na 12:12, izid polčasa pa je bil 13:13.

Na začetku drugega polčasa so Makedonci nizali priložnosti, vendar pa jih je v obup spravljal odlični srbski vratar Darko Stanić, ki je do 38. minute ustavil 11 strelov, rezultat pa je bil izenačen na 16:16. Tudi nadaljevanje tekme je bilo zelo izenačeno in reprezentanci je ločil največ gol, pri čemer je Srbija zadevala za vodstvo, Makedonija pa za izenačenje. Tekma je na ta način potekala do 46. minute, ko je Srbija vodila z 20:19, nato pa je za Makedonce dvakrat zapored zadel Goce Georgijevski in rezultat obrnil v prid svoje reprezentance (21:20).

Dvoboj je bil pet minut pred koncem še povsem odprt, saj je bil rezultat izenačen na 24:24. Srbski rokometaši so v 57. minuti prek Žarka Šešuma povedli s 26:25, na drugi strani je sledila napaka Makedoncev, česar pa Srbi niso izkoristili. Makedonci so nato v zadnji minuti izsilili izključitev Mijajla Marsenića, kar je izkoristil Stojanche Stoilov, Srbi pa so kljub igralcu manj uspešno pretvorili napad, strelec je bil Darko Djukić (27:26). Makedoncem je ostalo le še deset sekund, kar pa je bilo dovolj za izenačujoči gol, ki ga je z leve strani dosegel Dejan Manaskov in svojo reprezentanco popeljal v drugi del.

Pri Makedoncih je bil prvi strelec Dejan Manaskov z desetimi goli, pri Srbiji pa Žarko Šešum in Petar Nenadić s sedmimi goli.

Slavje Poljakov nad Francozi

V večernem debiju skupine A so gostitelji prvenstva Poljaki premagali Francijo z 31:25 in osvojili prvo mesto v skupini.

Poljaki so na dvoboju z evropskimi prvaki prikazali odlično predstavo in nadzorovali večji del tekme. V prvih petnajstih minutah so si priborili šest golov prednosti (10:4) in ob polčasu vodili za tri (15:12).

Francozi se tudi v drugem polčasu nikakor niso mogli vrniti v igro. V 32. minuti so se sicer približali na dva gola (14:16), a so Poljaki hitro odgovorili s štirimi zaporednimi goli in tekmo mirno pripeljali h koncu.

Pri Poljakih je bil prvi strelec Karol Bielecki z 9 goli, pomembno vlogo pa je imel tudi vratar Slawomir Szmal s 17 obrambami.

Pri Francozih sta največ golov dosegla Kentin Mahe in Luc Abalo (5).

Norvežani prek Belorusov drugi del

Na prvi današnji tekmi skupine B v Katovicah so Norvežani premagali Belorusijo z 29:27. Reprezentanci sta bili v prvem polčasu izenačeni, ob glavnem odmoru pa je bilo 13:12 v korist Belorusov.

V nadaljevanju so več pokazali Norvežani, ki so pobegnili z delnim izidom 12:6 in imeli po 48 minutah pet golov prednosti (24:19), štiri minute pred koncem pa so vodili z 29:23 in tekma je bila odločena.

Pri Belorusih je bil prvi strelec Sergej Rutenka z devetimi goli, pri Norvežanih pa Kristian Bjornsen in Christian O'Sullivan s petimi goli.

Na večerni tekmi je Hrvaška nadigrala Islandijo s 37:28. To pomeni, da je Norveška osvojila prvo mesto, Hrvaška drugo in Belorusija tretje, izpadla pa je Islandija.