EP v rokometu: sinu družinski dvoboj Dušebajevih, neodločen skandinavski derbi

V Vroclavu je na četrti tekmi drugega dela rokometnega EP Španija z 31:39 premagala Madžarsko. Danska in Švedska 28:28.

Š. Ro.
tor, 26.01.2016, 20:16; spremenjen: 22:55

Vroclav - Na tekmah predzadnjega kola drugega dela evropskega rokometnega prvenstva na Poljskem je bilo danes znova živahno v Vroclavu. Tretjo zmago v drugem delu je vpisala Španija, z 31:29 je bila boljša od Madžarske. Večerni skandinavski derbi med Dansko in Švedsko se je končal brez zmagovalca, z 28:28. Danci so tako s sedmimi točkami ostali na vrhu skupine II.

V dvoboju Špancev in Madžarov je bila v središču pozornosti družina Dušebajev. Legendarni rokometaš Talant Dušebajev, rojen v Kirgizistanu, ki pa je večino kariere preživel v Španiji in zanjo do leta 2002 zbral 158 nastopov, je namreč selektor Madžarske. Na drugi strani pa je del španske vrste njegov sin Alex Dušebajev. Španci so se morali za zmago proti že odpisani Madžarski boriti do zadnjih sekund, enega ključni golov minuto pred koncem je dal tudi Dušebajev, končni izid 31:29 pa je po izteku časa s sedemmetrovke dosegel Valero Rivera. Za najboljšega igralca tekme so izbrali Laszla Nagyja, ki je za poražence zabil devet golov.

Obračun Skandinavcev ni upravičil visokih pričakovanj, končal se je brez zmagovalca. Potem ko je Danska že imela zmago v žepu in dve minuti in pol pred koncem vodila s tremi zadetki prednosti, so Švedi v zaključku pritisnili, dosegli dva gola v dobre pol minute in se približali. Odločilna poteza za točko je osem sekund pred koncem uspela Mattiasu Zachrissonu .

Danska, ki na tem prvenstvu še ne pozna poraza, je tako na prvem mestu v skupini, a se uvrstitve v polfinale še ni mogla veseliti. Z eno nogo je že tam, dokončno pa si bo morala to zagotoviti v zadnjem kolu na tekmi proti Nemčiji, ki prav tako še ima možnosti za preboj v prvo četverico. Španijo zvečer čaka Rusija. V prvi skupini iz Krakova pa so v igri za polfinale štiri reprezentance - Norveška, Francija, Poljska in Hrvaška.

Pari zadnjega kola so: Makedonija - Belorusija, Francija - Norveška, Poljska - Hrvaška, Švedska - Madžarska, Nemčija - Danska in Španija - Rusija.