EP v rokometu: Hrvati pokleknili pred Norvežani, nova tesna zmaga domačinov

Hrvaška je z 31:34 klonila proti Norveški, Belorusija je z 39:38 presenetila Islandijo, Poljska tesno ugnala Makedonijo.

G. L.
Sun, 17.01.2016, 23:07

Krakov/Katovice - Na evropskem prvenstvu v rokometu je imela slovenska izbrana vrsta danes prost dan, kar pa ne velja za naše južne sosede Hrvate, ki so doživeli presenetljiv poraz z Norveško z 31:34. Ker je tudi Belorusija presenetila Islandce (39:38) imajo po dveh kolih vse štiri reprezentance v skupini B po dve točki.

Četrtouvrščena reprezentanca z zadnjega evropskega prvenstva Hrvaška je proti štirinajsti ekipi s prvenstva na Danskem v prvem polčasu še imela stvari v svojih rokah (17:16), a je začetek drugega polčasa v popolnosti pripadel Skandinavcem.

Norvežani so minimalni zaostanek preobrnili v vodstvo z 20:18, vendar so se Hrvati do sredine drugega dela še vrnili v igro in vnovič povedli. V zaključku so pobudo še enkrat prevzeli Vikingi in štiri minute pred koncem zahvaljujoč Christiana O'Sulivaana povedli z 32:30. Hrvati, pri katerih se je v zaključku tekme ohladil njihov prvi zvezdnik Domagoj Duvnjak, načrta za povratek več niso imeli, dokončno pa jih je pokopal Kent Tonnesen

Duvnjak je bil z osmimi goli najboljši strelec na tekmi, medtem ko je pri zmagovalcih zadetek manj zabil Kristian Bjørnsen.

Obe reprezentanci bosta imeli v torkovem zadnjem kolu težko delo v boju za napredovanje, kar je potrdila tekma med Belorusijo in Islandijo, ki so jo presenetljivo dobili prvi. Najzaslužnejši za skalp severnjakov je bil Baris Puhovski, ki je zabil kar enajst golov, odločilni zadetek za zmago Belorusije pa je 40 sekund pred koncem dosegel Vladislav Kuleš.

Poleg Puhovskega je v beloruskih vrstah dobro igral tudi nekdanji slovenski reprezentant Sergej Rutenka, ki je dodal osem golov, dva manj je za Islandijo zmogel Alexander Petersson.

Poljska spet do minimalne zmage

Svoji drugi zmagi na prvenstvu sta v Krakovu dosegli reprezentanci aktualnih evropskih prvakov Francozov in domačinov iz Poljske, a na precej različna načina. Galski petelini so zlahka odpravili neprepoznavno Srbijo, Poljaki pa so se morali namučiti z Makedonci, ki so klonili s 23:24.

Na tekmi s precej napakami, a tudi trdnima obrambama, so si domačini zmago zagotovili zlasti v drugem polčasu. Potem ko so v trinajstih minutah prvega dela dosegli le dva gola (Makedonci pet), so se po zaslugi Kamila Syprzaka, ki je dosegel pet zadetkov, do glavnega odmora le malce strelsko prebudili, pa vendar še naprej gledali v hrbet tekmecem (11:13).

Po vrnitvi na parket se je, podobno kot v uvodnem kolu proti Srbom, razbranil Slawomir Szmal in svojim soigralcem v 37. minuti omogočil vodstvo s 16:15. Tudi nadaljevanje je bilo izenačeno, čeprav so Poljaki namigovali, da se jim obeta še drugi par točk na tem prvenstvu. Da ga bodo pospravili, je bilo več ali manj jasno v 56. minuti, ko je Krysztof Lijewski zadel za 23:20, dve minuti in pol pred koncem tekme pa je Michal Jurecki povišal celo na +4 in tekma je bila odločena.

Jurecki je bil s petimi goli na koncu drugi strelec Poljske, še zadetek več je prispeval Syprzak. Szmal je iz svoje mreže največkrat pobral izstrelek Kirila Lazarova, in sicer osemkrat.

Poljake v zadnjem kolu čaka obračun z aktualnimi evropskimi prvaki Francozi, ki so v drugem dvoboju večera s 36:26 razbili Srbijo. Guy Olivier Nyokas je zadel vseh svojih osem poskusov iz igre, Žarko Šešum pa je bil nenatančen enkrat in je tako končal s sedmimi zadetki ob svojem imenu.