Kljub novi suši v Veszpremu še znosen poraz

Jalovi slovenski rokometaši na Madžarskem izgubili za tri gole in ostajajo v igri za Katar. Bezjak: V Velenju bo druga pesem.

09. junij 2014 02.36
Peter Zalokar, poročevalec
Veszprem – Pred štirimi leti Slovenci v Veszpremu v zadnjih desetih minutah niso dosegli gola in so izpustili SP 2011. Ob vrnitvi na »kraj zločina« se je včeraj v drugem polčasu spet zgodila desetminutna suša in spet prinesla tri gole zaostanka. A selektor Boris Denič in njegovi so odločeni, da si bodo na nedeljski revanši v Velenju priborili nastop na SP 2015.

Prva tekma kvalifikacij za prvenstvo, ki ga bo januarja gostil Katar, je obudila spomin na nesrečni 20. junij 2009, ko so slovenski rokometaši premagali kar sami sebe. Tudi tokrat se je zdelo, da imajo Madžare v primežu, potem ko so premagali začetno živčnost in izničili uvodni zaostanek z 0:3 ter ob koncu prvega polčasa po golu Luke Žvižeja prvič prešli v vodstvo (13:12).

Bilo je tudi zadnjič. V nadaljevanju so bili le bleda senca ekipe, ki je v prvih tridesetih minutah dosegla 15 golov. Zmogla jih je samo še sedem. Med 42. in 57. minuto ni dosegla gola iz igre in vmes zaostala za skrb zbujajočih pet golov (19:24). Urok madžarskih vrat je premagal Dragan Gajić, ki je bil pet minut prej uspešen s sedmih metrov. Glede na jalovo predstavo v napadu, v katerem so zunanji igralci izgubljali žoge kot za stavo, krila bila povsem odrezana in krožni napadalci brez uporabnih žog, je končni zaostanek še zelo dober. Kaj lahko bi se zgodilo, da bi znašal sedem ali osem golov. Še dobro, da so bili tudi Madžari ob koncu povsem izmučeni in niso znali kaznovati vseh tekmečevih napak, za kar je bil v veliki meri zaslužen vratar Gorazd Škof, ki se je razigral v najbolj kriznem obdobju.

Napak je bilo sicer več. Najprej v prvih šestih minutah, ko je Denič želel tekmece presenetiti z globoko obrambo 3-2-1, ki pa ni delovala, kot si je zamislil, in gostitelji so izkoriščali prazen prostor na črti. Denič je bil že po 15 minutah prisiljen zahtevati minuto odmora pri zaostanku s 5:8. »Zdi se, da je obramba 3-2-1 bolj presenetila nas kot Madžare. Morali smo se vrniti k bolj uigrani različici 6:0, ki je bila zelo korektna in nanjo nimam pripomb,« je bil s pristopom zadovoljen Denič, ki pa ni imel lepih besed, ko je pogovor nanesel na napad, v katerem so Slovenci samo v drugem polčasu storili 12 tehničnih napak. Zato odgovor na vprašanje, kje vidi rezerve v napadu, ni bil presenetljiv: »Povsod. Skoraj nič nismo odigrali, kot smo vadili in se dogovorili. Ni bilo energije, odločnosti, idej. Vse, kar smo tukaj storili, smo storili z obrambo. V Velenju bomo morali pokazati veliko več, če se želimo na koncu veseliti.«

Selektor, ki ni mogel računati na kaznovana Uroša Zormana in Miho Žvižeja ter poškodovana Nenada Bilbijo in Boruta Mačkovška, je veliko rotiral in iskal razpoložene igralce. Neprepoznavnega Jureta Dolenca ni bilo med njimi, a ga je v prvem polčasu odlično zamenjal Jure Natek in dosegel štiri lepe gole prek bloka. Tudi krilna igralca Žvižej in Gajić sta bila učinkovita, Marko Bezjak, Sebastian Skube in Dean Bombač pa so dobro »zibali« visoko in težko domačo obrambo. Zaostanek gola ob polčasu je bil obetaven, Madžari so delovali neprepričljivo, zlasti prvi zvezdnik Laszlo Nagy je bil izžet po F4 lige prvakov. Ko se je zdelo, da imajo Slovenci več moči in idej, pa se je ustavilo. Presenetljivo učinkoviti Gergely Harsanyi je še naprej neusmiljeno paral mrežo, na drugi strani pa se je zgodil mrk. Slovenci so izgledali tako nebogljeni kot pred letom, ko so doma izgubili z Belorusijo in se obrisali pod nosom za letošnje EP. Pa četudi so bili skupaj precej dlje kot Madžari in veliko časa posvečali regeneraciji. Ta bo imela pomembno vlogo tudi v tem tednu priprav v Zrečah, hkrati pa bo treba nekaj postoriti, da bo igra stekla, kot je treba. Za to bo skušal poskrbeti organizator Bezjak, ki v »svoji« Rdeči dvorani ni vajen porazov: »V Velenju bo druga pesem. Madžare čaka pravi pekel in prepričan sem, da se nam bo s pomočjo navijačev uspelo prebiti na SP.«

Madžari, ki niso izpustili velikega tekmovanja od OI 2008, imajo seveda drugačno računico. Selektor Lajos Mocsai kajpak ni brez skrbi, tudi njegovi igralci so se še komaj vlekli po igrišču in v revanši jim bo še težje. »To je bil šele prvi polčas in možnosti še naprej ocenjujem na 50:50,« se zahtevnosti izziva zaveda Mocsai. Zelo solidni vratar Roland Mikler je bil podobnega mnenja: »Vedeli smo, kaj nas čaka, in to smo dobili. Slovenci so kakovostni in nikdar se ne vdajo. Vsi me sprašujejo, ali bodo trije goli dovolj. No, jaz nimam odgovora na to vprašanje.«