Lesjakov šov sprožil šampionski nagon Celjanov

V odločilni tekmi je ekipa Branka Tamšeta pokazala moč in z zmago proti Gorenju osvojila že 20. državni naslov.

28. maj 2016 00.10
Peter Zalokar

Celje – Kot v najlepših sanjah se je razpletla zgodba rokometašev Celja Pivovarne Laško. Ko so bili postavljeni pred zid, so se odzvali, kot se za šampione spodobi. Hitro so tekmecem iz Velenja pokazali, kdo je gospodar v Zlatorogu in si veliko pred koncem derbija zagotovili zmago, s katero so osvojili že 20. naslov državnih prvakov ter napovedali še boljše čase za paradni slovenski klub.

Rekord je padel. V Zlatorogu se je zbralo največ ljudi na tekmi državnega prvenstva. Vzdušje in temperatura v dvorani sta bila peklenska, domači navijači so že pred tekmo stali na nogah in vzklikali svojim junakom, pred katerimi pa je bila težaška naloga pod hudim psihičnim pritiskom. Samo zmaga je prinašala odrešitev in odnašala skrbi glede vnovičnega nastopa v ligi prvakov, kar ima precejšnje finančne posledice za kolektiv, ki se je zaradi »motnje« v procesu sanacije pred kratkim znova odločil za znižanje plač …

Gorenje, ki ni bilo tako močno odvisno od rezultata, je imelo pripravljen zelo dober taktični načrt. Enakovredno je bilo do rezultata 9:9, čeprav ni imelo prav nobene pomoči vratarjev in kar štiri izključene igralce, ker se je odločilo za agresivno obrambo na meji grobosti. Padec se je nepričakovano zgodil, ko se je že zazdelo, da Celjanom zmanjkuje zamisli v napadu. »Krvnik« Velenjčanov je bil odlični Urban Lesjak, ki je pokazal reprezentančno formo in selektorju Veselinu Vujoviću poslal kandidaturo za nastop na OI. Že v prvem polčasu je zbral osem obramb, od teh pet čistih strelov. Soigralci v polju ga niso pustili na cedilu, z delnim izidom 4:1 v štirih minutah zgrabili derbi za roge in ga niso več izpustili iz rok.

Seveda še zdaleč ni bil čas za slavje, sveži so bili spomini na zadnji derbi v Velenju, kjer so Celjani v drugem polčasu zapravili kar sedem golov naskoka. A skrbi so bile odveč, jeziček na tehtnici se je že dokončno prevesil na stran Celjanov, ki so unovčili (bridke) izkušnje iz lige prvakov in se vkrcali na ekspresni vlak do jubilejne lovorike. V 15 minutah so tekmecem dovolili samo tri gole, zgodbe pa je bilo konec že malce prej, ko sta zaradi srhljivega prekrška nad Žigo Mlakarjem morala na kazensko klop kar dva gostujoča igralca, nakar je nezgrešljivi Gal Marguč še šestič zadel s sedmih metrov. Pri 22:15 se je v hramu slovenskega rokometa že 18 minut pred koncem začela veselica, v kateri so si zdaj spet serijski prvaki privoščili nekaj potez za navdušene navijače, ki so jim vzklikali: »Šampioni, šampioni!«

Zmaga s sedmimi goli je najvišja v tej sezoni, Celje ostaja nerešljiva uganka za Gorenje že 15 tekem zapored, trener Branko Tamše pa je osvojil vse lovorike, odkar je pred dvema letoma in pol prevzel ekipo, ki jo bo zadržal tudi v naslednji sezoni. To pač ne velja za kolega Marka Šibilo, ki je doživel prvi poraz v novi službi in bo z močno spremenjeno zasedbo (za Gorenje so zadnjo tekmo odigrali Skube, Šoštarič, brata Burić, Szyba, Božović) nadaljeval zdaj že tri sezone trajajoči lov za večnimi tekmeci.

Branko Tamše: »Morda se bo komu zdel lov na slovenski naslov preprost, a ko že na začetku izgubiš točko v Ribnici, občutiš izjemno breme. Obenem se dobro zavedam, da v Celju zares štejejo le naslovi. Upam, da bomo res obdržali jedro moštva, ki bo čez leto ali dve še močnejše.«

Blaž Janc: »Pohvalil bi vso ekipo za pristop na tekmi odločitve, a res se ni težko potruditi, ko imaš ob sebi tako sijajno občinstvo. Prav uživali smo v tem zadnjem boju za naslov prvaka.«

Marko Šibila: »V taboru poražencev seveda nikdar ni veselo, vseeno pa sem ponosen na mojo ekipo, pri kateri sem občutil tako željo po uspehu kot tudi kakovosten preskok. Pravzaprav sem ponosen, da smo si priborili tekmo odločitve prav na koncu in prisilili tekmeca k izjemnemu trudu za prvo mesto.«