Mehko slovo očeta Les Experts

Osebnost tedna: Domače SP brez najuspešnejšega rokometnega trenerja.

Objavljeno
26. september 2016 14.06
Peter Zalokar
Peter Zalokar
Novica, da Claude Onesta ne bo vodil francoskih rokometašev na domačem svetovnem prvenstvu čez slabe štiri mesece, je sredi tedna presenetila mnoge, toda kdor je med OI v Riu pozorneje spremljal, kako delujejo »Les Experts«, je lahko slutil, da se pripravlja veliki pok. Toda revolucije ni, gre za mehak prehod, vsaj tako trdi Onesta, medtem ko zveza molči.

Vsaj kar zadeva rokomet, Francozi ničesar ne prepuščajo naključju. Devetinpetdesetletni Onesta je avgusta v Areni do Futuro ves čas sedel na francoski klopi, vstal ni niti med finalno tekmo proti Danski, ki so jo Francozi izgubili, takrat morali zadovoljiti s srebrom. Med minutami odmora je sicer stopil na igrišče in nagovarjal igralce, toda več besede je imel prvi zvezdnik Nikola Karabatić, ki v bistvu kliče napadalne akcije. Je pa Onesta po vsaki tekmi prišel na novinarsko konferenco in se še dolgo po njih pogovarjal s francosko sedmo silo.

Med tekmami pa je bilo že vse v rokah njegovega pomočnika Didiera Dinarta, ki so ga vodilni na zvezi Onestaju priključili takoj, ko je specialist za obrambo končal reprezentančno kariero leta 2013 po SP v Španiji. Pravzaprav je bilo že tedaj jasno, da bo slejkoprej prevzel dirigentsko palico, vendar ni bilo pričakovati, da se bo to zgodilo le nekaj mesecev pred domačim prvenstvom – to bo hkrati tudi labodji spev tistih, ki so jim zaradi silnih uspehov nadeli vzdevek Les Experts. Po Dinartu, bratih Bertrandu in Guillaumu Gillu ter Jeromu Fernandezu naj bi se poslovili še veterani, kot so Daniel Narcisse, Thierry Omeyer, Luc Abalo in Michael Guigou, če ne morda celo Nikola Karabatić (32), igralec, ki je tako kot Vid Kavtičnik zaslovel kot najstnik na EP 2004 v Sloveniji. V sredo pa je pricurljala novica, da bo Onesta dirigentsko palico predal 39-letnemu Dinartu, ki naj bi imel za pomočnika leto starejšega Guillauma Gilla ...

»Prepuščam jima delo, da si bosta tako lahko čim prej pridobila svoje lastne izkušnje,« je menjavo za časnik L'Equipe potrdil Onesta, ki se mu je stolček samo enkrat močno zatresel, in sicer na SP 2005 v Tuniziji, od takrat pa je bil ves čas trdno v sedlu, saj so mu šli rezultati več kot na roko. »Želim preprečiti krizo. Če bi se menjava zgodila šele po SP, bi to lahko povzročilo veliko razpoko, morda nekateri igralci ne bi želeli nadaljevati te zgodbe. To zdaj ne bo razkol, temveč mehak prehod,« se želi dostojno in brez velikega pompa umakniti Onesta, ki ni natanko razkril, kaj bo počel v prihodnje, po nekaterih informacijah naj bi kot koordinator bdel nad delom vseh selekcij, podobno kot Ivano Balić na Hrvaškem: »Podajam se v nove vode, moje pristojnosti bodo širše,« je namignil Onesta, ki naj bi bil tudi prvo ime zveze v stikih z javnostjo in s sponzorji: »Dokler me bodo vodilni želeli zraven, sem na uslugo. Ne bom pa imel nobenih težav, če se bodo odločili, da me ne potrebujejo več. Nobenih zamer.«

Vendar so se že pojavile govorice, da bo prišel v Paris Saint-Germain, kjer igra večina francoskih reprezentantov, če Zvonimir Serdarušić ne bo upravičil pričakovanj, tj. osvojil lige prvakov. Nekaj kredita je nekdanji slovenski selektor že porabil, ko je konec maja izgubil v polfinalu F4 v Kölnu ter pred dvema tednoma v finalu turnirja Super Globe v Katarju. Vprašanje pa je, kako pristni so še odnosi na relaciji Karabatić-Onesta.

Dvojec Dinart-Gille bo samostojno pot pri trikolorih začel v kvalifikacijah za EP 2018 na Hrvaškem. V začetku novembra bo Francija merila moči z Belgijo in Litvo, to bosta tudi zadnji tekmi pred SP, na katerem Francijo vsi pričakujejo v finalu v pariški dvorani Bercy. Francoska rokometna zveza (FFHB) sicer ni želela komentirati novice o selektorski menjavi, ki jo je Onesta potrdil v intervjuju v petkovi številki L'Equipe, ko je med vrsticami tudi namignil, da slovo morda zanj le ni tako neboleče: »Če moram razlagati samemu sebi, to raje počnem na tribuni kot na klopi.«

V vsakem primeru bo lahko Onesta, ki je do poraza z Dansko dobil vseh osem final na velikih tekmovanjih, s ponosom gledal na doseženo. Kot zanimivost, v 16 letih, ki jih je prebil kot šef stroke, je Slovenija opravila kar osem selektorskih menjav! Zanimivo je tudi, da tako Dinart kot Gille nimata trenerskih izkušenj iz klubskega rokometa, zato je vprašanje, kako se bosta znašla. Francija pač vselej meri na zlato, res pa je, da za razliko od preteklosti tudi njene mlade selekcije dominirajo v Evropi, zato se ji za prihodnost ni bati. Kdorkoli bo že sedel na klopi ali stal ob njej.