Nemci in Španci v finalu evropskega prvenstva

Nemčija je v prvem polfinalu porazila Norveško s 34:33, Španija pa v drugem Hrvaško s 33:29.

29. januar 2016 16.54
29. januar 2016 19.30
HANDBALL-EURO-2016-NOR-GER
M. Ž.
M. Ž.

Krakov - Rokometaši Nemčije in Hrvaške so se uvrstili v nedeljski finale evropskega prvenstva. Nemci so na razburljivi tekmi po podaljšku premagali Norvežane s 34:33, Španci pa so bili boljši od Hrvaške s 33:29.

Gledalci so na prvi tekmi med Nemci in Norvežani v uvodnih dvanajstih minutah spremljali izenačeno igro, v kateri si nobena izmed reprezentanc ni priigrala več kot gola prednosti. V dvanajsti minuti pa sta bila pri Norvežanih v razmaku zgolj 19 sekund izključena Christian O'Sullivan in Magnus Jondal, kar so Nemci kaznovali z dvema goloma in povedli s 7:5, nato pa so se še dvakrat izkazali v obrambi in prednost povečali na štiri (9:5).

Norveška reprezentanca se je v drugem delu prvega polčasa rešila iz težkega položaja. Vratar Ole Erevik je začel nizati obrambe - v prvem polčasu je ustavil 11 strelov -, njegovi soigralci pa zadevati v napadu. Nemci so v 25. minuti še vodili z 12:10, nato pa prejeli tri zaporedne gole (12:13). A to jih ni ustavilo, saj sta v zadnjih dveh minutah zadela najboljši strelec prvega polčasa Tobias Reichmann (6) in Erik Schmidt, Nemčija pa je polčas sklenila z vodstvom 14:13.

Norveška je v drugem polčasu za preobrat potrebovala le dve minuti. Kristian Björnsenn je bil uspešen s sedmih metrov, Bjarte Hakon Myrhol pa s svojim četrtim golom poskrbel za vodstvo s 15:14. Moštvi sta se v nadaljevanju izmenjevali v vodstvu. Norvežani so po 39 minutah vodili z 19:17, nato pa v naslednjih petih minutah zapravili vse napade in se znašli v zaostanku (19:20).

V napetem zaključku so Norvežani pet minut pred koncem vodili s 27:26, nato pa se jim je povsem ustavilo v napadu in do konca rednega dela niso dosegli niti gola več. Na drugi strani so bili tudi Nemci zelo neučinkoviti in so zapravljali napad za napadom ter v 60. minuti zaostajali s 26:27, nato pa jih je rešil Ruhne Damke, ki je zadel 19 sekund pred koncem in izsilil podaljšek.

Po prvih petih minutah so bili v boljšem položaju nemški rokometaši (31:30), ki so imeli v 70 minuti ob izidu 33:33 tudi zadnji napad na tekmi. Odgovornost je v svoje roke vzel Kai Häfner in zadel za končnih 34:33.

Pri Nemčiji je bil najboljši strelec Tobias Reichmann, ki je ob stoodstotnem metu dosegel 10 točk, pri Norvežanih pa Kristian Bjornsen z osmimi goli.

Španija kot druga v finale

Druga polfinalna tekma se je začela po željah Hrvatov, ki so po petih minutah vodili s 4:1. Španci so zaostajali večji del prvega polčasa in imeli po 22 minutah tri gole zaostanka (10:13), nato pa v naslednjih petih minutah zadeli petkrat za 15:13 in polčas dobili z 18:14.

Hrvaška je v drugem polčasu neuspešno lovila Španijo. Naši južni sosedje so se nekajkrat približali na gol, nazadnje v 52. minuti (25:26), nato pa so Španci zrežirali ključni niz 4:1 (30:26) in tekmo mirno pripeljali h koncu.

Pri Španiji sta bila najbolj razpoložena Valero Rivera in Antonio Jesus Aguinagalde s šetimi goli, pri Hrvaški pa Ivan Slišković s šestimi goli.

Španija prvič ali Nemčija drugič?

Španski rokometaši bodo v nedeljo lovili svoj prvi naslov evropskega prvaka. Doslej so se trikrat uvrstili v finale, vendar pa vselej ostali praznih rok (1996, 1998, 2006).

Na drugi strani so Nemci dvakrat igrali v finalu in osvojili en naslov. To se je zgodilo leta 2004 v Sloveniji, dve leti poprej pa so v finalu turnirja na Švedskem izgubili proti gostiteljem.