Nemci s čvrsto obrambo do drugega evropskega naslova

Rokometaši Nemčije so v finalu evropskega prvenstva premagali Špance s 24:17. Hrvaška je osvojila bron.

31. januar 2016 14.20
31. januar 2016 16.00
Poland Handball Europeans
M. Ž.
M. Ž.

Krakov - Reprezentanca Nemčije je v finalu evropskega prvenstva premagala Španijo s 24:17 in osvojila svoj drugi naslov prvaka.

Nemški rokometaši so se v finalu izkazali z izjemno močno obrambo, ki ji je poveljeval izjemni vratar Andreas Wolff (16 obramb), in povsem ustavili danes neprepoznavne Špance. Ti so vseskozi zaostajali in v prvih tridesetih minutah dosegli le šest golov (6:10), po glavnem odmoru pa se razmerje moči ni spremenilo. Nemčija je dosegla prva gola in prednost povečala na šest, v 53. minuti pa je bilo že +8 (21:13).

Nemčija je še drugič osvojila naslov evropskega prvaka (2004, 2016), medtem ko je Španija izgubila še svoj četrti finale (1996, 1998, 2006, 2016).

Pri Nemcih sta bila najboljša strelca Kai Häfner s sedmimi goli in Rune Dahmke s štirimi goli, pri Špancih pa Raul Entrerrios s petimi goli.

Na tekmi za tretje mesto je Hrvaška z 31:24 premagala Norveško in si zagotovila mesto na evropskem prvenstvu 2017 v Franciji.

POTEK FINALA

Prvi polčas

Španski rokometaši so finale začeli zelo slabo in v prvih šestih minutah sploh niso dosegli gola. Na srečo je bil v njihovih vratih razpoloženi Arpad Šterbik, ki se je izkazal s tremi obrambami, tako da je Nemčija vodila z zgolj dvema goloma prednosti (2:0).

Španija je svoj prvi gol dosegla v sedmi minuti s sedmih metrov, Nemci pa so odgovorili s svojima goloma (1:4) in španskega selektorja Manuela Cadenasa prisilili, da je zahteval minuto odmora. Ta prinesla želenega zasuka, saj so Nemci še naprej nadzorovali potek tekme in po petnajstih minutah vodili za pet (7:2).

Cadenas je lahko v prvem polčasu le opazoval nemočih svojih igralcev. Ti so imeli med 15. in 20. minuto kar trikrat številčno premoč, vendar pa so zapravljali svoje priložnosti in osem minut pred koncem polčasa zaostajali s 4:8. Izid polčasa je bil 10:6.

Nemci so imeli v prvih tridesetih minutah 40-odstotno uspešnost v napadu (10/25), Španci pa le 25-odstotno (6/25).

Drugi polčas

Uvodne minute drugega polčasa so bile v znamenju nemške reprezentance. Tobias Reichmann je v prvi minuti zadel za 11:6, nato minuto kasneje zapravil sedemmetrovko, česar pa Španci niso kaznovali, saj se je nemški vratar Andreas Wolff izkazal z deveto obrambo, v nasprotnem napadu pa je bil uspešen Hendrik Pekeler (12:6).

Španci, ki so imeli v napadu velike težave z realizacijo, so bili slabi tudi pri najstrožjih kaznih. Tako so med 38. in 40. minuto zapravili kar dva poskusa s sedmih metrov in ostalo je pri izidu 8:14, štirinajst minut pred koncem pa so zaostajali z 10:16.

Nemški rokometaši v končnici niso stopil s plina. Vratar Wolff je v 53. minuti ustavil že trinajsti strel, Rune Dahmke pa je v napadu zadel za prednost osmih golov (21:13). Španski selektor Cadenas je zahteval novo minuto odmora, ki ni pomagala. Njegovi igralci so zapravili napad, za Nemce pa je zadel Steffen Fäth in svoji reprezentanci priboril vodstvo 22:13. Tekma je bila odločena.

Hrvaški bron, Norveški dodatne kvalifikacije s Slovenijo

Danes so organizatorji izpeljali tudi tekmi za tretje mesto, na katerem je Hrvaška premagala Norveško z 31:24. Hrvaška reprezentanca si je z zmago zagotovila nastop na evropskem prvenstvu 2017 v Franciji, Norvežani pa bodo v dodatnih kvalifikacijah igrali s Slovenijo.

Na tekmi za tretje mesto je imela začetno pobudo Hrvaška, ki je pri rezultatu 6:6 dosegla pet zaporednih golov in ob glavnem odmoru vodila s 15:11. Po glavnem odmoru so Norvežani strnili vrste in z delnim izidom 6:2 v 40. minuti izenačili na 17:17. V zaključku so bili močnejši Hrvati, ki so po 49 minutah vodili z 22:21, nato pa pobegnili z delnim izidom 6:0 in imeli pred zadnjimi petimi minutami neulovljivo prednost 28:21.

V hrvaški reprezentanci je bil najboljši strelec Zlatko Horvat z osmimi goli, v norveški pa Sandor Sagesen s petimi goli.