Po novi ničli bo šlo v Zagrebu na vse ali nič

Celjani so v zadnjih desetih minutah zapravili zmago proti Flensburgu.

21. februar 2016 22.55
Peter Zalokar

Celje – Celje Pivovarna Laško in Flensburg sta v vročem Zlatorogu prikazala razburljivo rokometno predstavo, polno zasukov in lepih potez ter dramatično končnico, v kateri pa so srčni gostitelji spet potegnili kratko. Po devetem porazu v ligi prvakov si bodo vrata v osmino finala skušali odškrniti v soboto v Zagrebu.

Celjani so zaostali s 4:6 in 6:8, na krilih obramb Urbana Lesjaka ter fantastičnih potez Mihe Zarabca in Blaža Janca pa prešli v vodstvo s 15:11 in ga tudi hitro zapravili. Znova so ušli na 21:18 in imeli še dobrih deset minut pred koncem obetavno prednost s 24:22. Takrat pa se je zgodil prelomni trenutek, ko je Blaž Blagotinšek zastreljal »zicer« iz nasprotnega napada, nakar so Celjani še naivno izgubili žogo in namesto plus 3 je bilo v manj kot minuti spet izenačeno.

V zadnjem delu domači trener Branko Tamše enostavno ni imel dovolj zdravih vojščakov za poslednjo ofenzivo, ki bi prinesla odrešilno točko. Zaradi poškodb sta manjkala Arthur Patrianova in Marko Dujmović in tako je bil Povilas Babarskas, ki je tako kot vratar Ivan Gajić ves teden preležal z vročino, osamljen na levem zunanjem položaju. Že ob koncu prvega polčasa je močan udarec v predel dimelj prejel Zarabec in ni bil več sposoben voditi napada, tudi Jancu in Žigi Mlakarju, ki sta po odhodu Šimeta Ivića prevzela vso breme na desni strani, je zmanjkalo baterij.

Flensburg, ta čas ena najbolj vročih ekip v ligi prvakov, je vse to izkoristil in tekmo končal z delnim izidom 8:2 ter zadržal prvo mesto v skupini A, ki prinaša neposredno uvrstitev v četrtfinale. Besede trenerja Ljubomirja Vranješa, da se razlika v financah pač mora nekje poznati, so bile dovolj zgovorne. Na voljo ima toliko vrhunskih igralcev, da tudi težki tekmi s Kielom in Rhein-Neckarjem nista pustili prevelikih posledic.

Celjani še v šestem poskusu niso vpisali domače zmage, njihovo upanje na osmino finala pa še ni ugasnilo. Wisla Plock ima tri točke naskoka, vendar bo bero težko povečala na tekmah s Parizom in Veszpremom. Ker bodo slovenski prvaki v zadnjem kolu gostili odpisani Bešiktaš, bi jim lahko v soboto zadostovala že točka iz Zagrebške arene. Vprašanje pa je, koliko energije za podvig jim bo ostalo po sredinem prvenstvenem derbiju v Velenju in na koga bo Tamše sploh lahko računal. Če Zarabec ne bo pravočasno okreval, bodo možnosti precej majhne.

Trenerju je težko pripisati krivdo za poraz. Da ne bi potrošil preveč energije, se je ves čas zanašal na obrambo 6-0, ki ni bila dovolj čvrsta, in ni poskušal z globljo različico. Morda bi Luki Žvižeju lahko namenil počitek, še preden je kapetan zapravil četrti strel zapovrstjo, in morda bi lahko minuto odmora sklical takoj po nesrečnem Blagotinškovem poskusu, ko se je žoga od vratarja odbila v avt, in ne šele štiri minute pred koncem, ko je bila pri 24:27 priložnost že zamujena ... A to so malenkosti in prav te so na koncu prevesile jeziček na tehtnici na nemško stran.

»Proti takšni ekipi, kot je Flensburg, bi lahko zmagali, če bi bili kompletni, vendar smo daleč od tega, manjkajo nam igralci tako na levi kot na desni strani, no, zdaj še na sredini. Nismo imeli dovolj moči,« je priznal David Razgor, ki je dostojno zamenjal Zarabca, vendar ob koncu tudi on popustil: »Več je bilo ključnih trenutkov, usoden pa je bil padec zbranosti, zaradi katerega smo tekmecu po 24:22 z neumnimi napakami dovolili preobrat. Razočaranje je veliko, točka bi nam zelo prav prišla, ampak še vedno imamo možnosti. Zagreb? Vse se lahko zgodi.«

Najboljši celjski strelec s sedmimi goli je bil Blaž Janc, ki se je tudi v obrambi boril kot lev. »V 50 minutah smo dokazali, da se lahko s Flensburgom enakovredno kosamo, toda v finišu nismo imeli več pravih rešitev. Obramba bi lahko bila boljša, nismo znali izkoristiti sijajnih Lesjakovih obramb. Želeli smo si to zmago v polnem Zlatorogu, ki se nam tako vztrajno izmika. Vseeno bi ekipi čestital za borbenost. Kaj naj še rečem? Gremo se naprej borit,« puške v koruzo ni vrgel 19-letni Janc: »Glave gor, zdaj nas čaka derbi v Velenju, potem pa gremo v Zagreb na vse ali nič.«