Skok (glavni junak) slovenskih rokometašev (za) v osmino finala

Visoka zmaga proti Makedoniji z 29:22 je slovenski rokometni reprezentanci že prinesla nastop v osmini finala SP v Franciji.

16. januar 2017 18.36
HANDBALL-WORLD-2017-SLO-MKD
Š. Ro.
Š. Ro.

Metz - Slovenski rokometaši se po uvodnih zmagoslavjih nad Angolci in Islandci danes proti Makedoniji prikazali najboljšo predstavo na letošnjem svetovnem prvenstvu v Franciji. Z zmago z 29:22 (16:10) so se izbranci selektorja Veselina Vujovića poigrali z makedonsko postavo, ki jo vodi izkušeni strokovnjak Lino Červar. To je bila slovenska rokometna lekcija, s katero so si naši reprezentanti, ki jih jutri ob 17.45 že čaka tekma s Tunizijo, na SP že zagotovili nastop v osmini finala.

Veliki junak tekme je bil vratar Matevž Skok, ki je zaklenil vrata in spravljal obup Makedonce, tudi prvega zvezdnika Kirila Lazarova, ki mu je ubranil dve 7-metrovki. Na koncu je bil s 16 obrambami zasluženo izbran za najboljšega igralca tekme. Strelsko je bila razpoložena cela reprezentanca, s štirimi goli je bil najboljši Gašper Marguč, bombander Borut Mačkovšek je zabil tri. Lazarov je na drugi strani zbral devet golov, kar pa ni bilo dovolj za odlično slovensko vrsto.

V primeru torkove zmage bodo Slovenci zagotovo osvojili drugo mesto v svoji skupini, v primeru četrtkove zmage nad Španci pa bodo skupinski del končali na prvem mestu, kar jim prinaša četrtouvrščeno izbrano vrsto iz skupine A.

Sijajna predstava slovenskih rokometašev

Slovenija je dobro odprla tekmo, njihova obramba 6-0 je bila agresivna in na meji dovoljenega, v uvodnih štirih minutah pa je dvakrat prešla to mejo (izključena sta bila Darko Cingesar in Miha Zarabec). A najbolj pomembno je bilo, da je bil prvi makedonski zvezdnik  Lazarov pod njihovim nadzorom, predvsem so preprečili njegovo navezo z igralci na šestmetrski črti. V vratih je bil razpoloženi Skok, ki je prvemu makedonskemu zvezdniku ubranil najstrožjo kazen. z »bombandiranjem« je začel  Mačkovšek in po desetih minutah je semafor že kazal izid 5:2 v korist Slovenije.

Slovenci so napadu so vseskozi igrali pametno, s pridom so izkoriščali vse svoje prednosti, predvsem v hitrosti, makedonski težkokategorniki so v tej prvini daleč za njimi. Zelo preudarno predstavo so prikazali tudi na postavljeno tekmečevo obrambo, makedonsko mrežo so rešetali z vseh možnih položajev, med strelce se je v prvi polovici tekme vpisalo kar devet slovenskih rokometašev. Makedonci so nanizali kar nekaj napak, razpoloženci slovenski strelci pa so z lepo in tekočo igro hitro višali prednost, po 20 minutah je znašala že pet golov (11:6), z obrambo in z golom iz protinapada sta zanjo poskrbela Skok in Marguč. Prednost je narasla tudi na šest golov in takšna ostala tudi ob odhodu v garderobo, za 16:10 je zadel Zarabec.

V drugem polčasu ni popustila. Skok je sijajno odprl tudi drugi polčas, s sedmih metrov je Marko Bezjak zadel za prednost +7, Matej Gaber pa za +8 (19:11). Makedonci so v deveti minuti so zadeli šele drugič v drugem polčasu. Slovenija je kljub visoki prednosti igrala zbrano, v 40. minuti je Zarabec zadel za 20:12 in se nato izkazal še z mojstrsko podajo Blažu Blagotinšku. Skok je medtem nadaljeval svoj šov, med strelce se je vpisal še Nik Henigman, ob zadetku Blaža Janca pa je Slovenija vodila že z devetimi goli prednosti (24:15). Pet minut pred koncem upanja za Makedonce ni bilo več, Slovenci so se izkazali še z nekaj revialnimi potezami za navijače. Makedonci so vendarle uspeli še nekoliko znižati zaostanek (29:22), za kaj več pa jim je zmanjkalo časa. Slovenci so se tako že lahko veselili uvrstitve v osmino finala.