Slovenci po seriji 13:0 v Vroclav kot lovci, ne plen

V polni Bonifiki po enajstih letih padla Hrvaška.

10. januar 2016 23.07
Peter Zalokar

Koper – Gotovo se je na evropsko prvenstvo bolje podati s popotnico visoke zmage proti velikim tekmecem iz Hrvaške kot novim porazom, a slovenskim rokometašem koprska renesansa ne sme stopiti v glavo. Čez pet dni bo ob 20.45 na semaforju Stoletne dvorane v Vroclavu pisalo 0:0 in takrat bodo morali Švedom pokazati, iz kakšnega testa so.

Najbolj vneti športni navdušenci v Kopru ne pomnijo, kdaj je bila Bonifika tako polna. V izjemnem vzdušju so domači rokometaši vpisali prvo zmago proti Hrvaški po letu 2005, južni sosedje pa so doživeli najhujši poraz, odkar jih je leta 1998 Rusija odpravila z 29:14. Nekdanji olimpijski in svetovni prvaki že bijejo plat zvona in že pred začetkom EP terjajo glavo selektorja Željka Babića, ki se je odrekel igralcem, kot so Sulić, Lacković in Vori.

A treba je vedeti, da je izid nerealen, Hrvati so bili brez glavnega igralca Domagoja Duvnjaka, pa kljub temu v 24. minuti vodili z 10:9 in bili v igri za zmago do 37. minute, ko so po golu Ivana Sliškovića zaostajali s 15:17. Potem pa se je zgodilo nekaj neverjetnega. Kar 21 minut jim ni uspelo premagati Matevža Skoka, v tem času pa je ekipi selektorja Veselina Vujovića uspevalo skoraj vse, kar si je zamislila, in je dosegla kar 13 zaporednih golov. Luka Žvižej, ki je dan prej v Ivanić-Gradu, kjer je Slovenija izgubila s 30:31, postal rekorder po številu reprezentančnih nastopov (214), bi se lahko po številu golov na večni lestvici izenačil z Alešem Pajovičem (697), pa je za končnih 32:17 raje nesebično podal v zrak letečemu Gašperju Marguču, najboljšemu strelcu s sedmimi goli.

V drugem delu ni igral kapetan Uroš Zorman, ki je praznoval 36. rojstni dan, presenetljivo dobro je delovala zunanja vrsta z Miho Zarabcem, zlatim koprskim sinom Deanom Bombačem in Davidom Miklavčičem. Borbenim Slovencem je končno stekla tudi izvedba nasprotnih napadov. Toda ključ do zmage, ki se bo ne glede na to, da je šlo za prijateljsko tekmo, zapisala v kolektivni spomin, se je skrival v obrambi. V drugem polčasu so Slovenci do 58. minute prejeli samo tri gole in skupaj pet v 30 minutah. Dobro sta delovali obe obrambni različici. »To je velik napredek. Prej smo se ves čas zanašali na 6-0 in se k 5-1 zatekli samo v brezupnih situacijah, četudi je nismo vadili. Zdaj imamo uigrani obe varianti in v tem je sigurno naša velika prednost,« je prepričan Sebastian Skube, dvakratni strelec: »V nas se je končno prebudil ta ubijalski nagon, kar si je ves čas prizadeval Vujović.«

Slovenci so na četrtem in zadnjem testu le prišli do zmage. Kar sedem polčasov so potrebovali, da so se otresli krča. Zmaga je lahko tudi zavajajoča, toda Marguč ji ni gledal v zobe: »Dala nam je injekcijo samozavesti, saj je bila prva v novi sezoni, potem ko nam na prvih treh tekmah igra ni stekla.«

Med prejemanjem čestitk Vujović ni skrival širokega nasmeha, vendar je hitro začel gasiti evforijo. »Ta zmaga nas nikakor ne sme zaslepiti. Pomembno spoznanje je, da Slovenija lahko igra resen moški rokomet, zato se bomo na EP odpravili mirni. Švedi, Španci in Nemci bodo favoriti, a mi bomo storili vse, da jih premagamo,« je izjavil Vujović, ki je fantom za nagrado namenil prosto nedeljo, njemu pa so se misli vrtele okrog zelo pomembnega vprašanja: koga izmed 21 igralcev odpeljati na EP in katerih pet bo moral razočarati s slabo novico? Odločitev bo sporočil jutri, še prej bodo Slovenci v Zrečah danes odigrali tekmo zaprtega tipa z reprezentanco Alžirije. Črnogorcu zmaga proti Hrvaški ni kaj prida olajšala izbora, kvečjemu povečala dileme. Kot kaže, bosta doma ostala Urban Lesjak in Simon Razgor, glede na to, da proti Hrvaški ni igral, slabo kaže tudi Klemnu Cehtetu. Na položaju desnega zunanjega igralca se bo »Vujo« odločal o dveh kandidatih od treh – Juretom Dolencem, Davidom Miklavčičem in Vidom Kavtičnikom, med krožnimi napadalci se predvidoma za tri mesta potegujejo Matej Gaber, Miha Žvižej, Vid Poteko in Blaž Blagotinšek …: »Čakajo me res težke odločitve. A brez panike, vse boste izvedeli pravočasno.«