Slovenija s slabim prvim polčasom klonila proti Švedski

Slovenski rokometaši so v prvem kolu evropskega prvenstva izgubili proti Švedski z 21:23.

16. januar 2016 14.36
16. januar 2016 19.15
M. Ž.
M. Ž.

Vroclav - Slovenska moška rokometna reprezentanca je evropsko prvenstvo na Poljskem začela s porazom proti Švedski (21:23).

Slovenija je bila v prvem polčasu povsem v luči Švedske. V napadu je imela le 38-odstotno uspešnost, za nameček pa sta vratarja Gorazd Škof in Matevž Skok skupaj ustavila le dva strela, tako da je Švedska ob glavnem odmoru vodila za sedem (16:9).

Drugi polčas je prinesel povsem drugačno igro Slovencev. Ti so z izjemno igro v obrambi povsem ustavili svoje nasprotnike in začeli zmanjševati zaostanek, v 50. minuti pa so jih tudi ujeli (20:20). V napeti končnici je Dragan Gajić zapravil sedemmetrovko, Švedska pa je odgovorila z dvema goloma. Slovenski rokometaši so se v končnici dvakrat približali na gol, a je v zadnji minuti švedski vratar Mattias Andersson ustavil poskus Mihe Zarabca in zapečatil usodo Slovenije.

Pri Sloveniji je bil najboljši strelec Matej Gaber s petimi goli, Dragan Gajić je dosegel štiri. Pri Švedski je največ golov dosegel Niclas Ekberg (4), izkazal pa se je tudi Mattias Andersson s 14 obrambami.

Slovenija bo naslednjo tekmo igrala v ponedeljek proti Španiji (18.15).

PRVI POLČAS

Slovenski selektor Veselin Vujović je v začetno postavo uvrstil Gorazda Škofa, Uroša Zormana, Vida Poteka, Mateja Gabra, Vida Kavtičnika, Gašperja Marguča in Darka Cingesarja.

Slovenija je slabše začela tekmo in po petih minutah zaostajala z 0:2. Darko Cingesar je v peti minuti znižal na 1:2, nato pa je Gašper Marguč do devete minute zadel dvakrat in Sloveniji priboril prvo vodstvo na tekmi (3:2).

Slovenski rokometaši so se do dvanajste minute dobro borili s Švedi, nato pa so slednji s tremi zaporednimi goli povedli s 7:4 in Veselina Vujovića prisilili, da je vzel minuto odmora.

Ta ni imela želenega učinka, saj je bila Švedska še naprej občutno boljša in po dvajsetih minutah vodila z 9:6. Vujović je ob koncu prvega polčasa poskušal tudi z menjavo vratarjev in namesto Gorazda Škofa v gol poslal Matevža Skoka, kar pa ni pomagalo. Švedi so nadzorovali potek tekme in v 25. minuti povedli za pet golov (12:7), štiri minute kasneje pa so vodili že s 16:9, kar je bil tudi izid polčasa.

Slovenska reprezentanca je imela v prvem delu le 38-odstotno uspešnost v napadu (9/24), Švedi pa občutno višjo, 64-odstotno uspešnost (16/25).

DRUGI POLČAS

Slovenski rokometaši so v drugem polčasu izkoristili le enega izmed prvih dveh napadov, Švedi pa so bili neusmiljeni in so svojo prednost povečali na osem (18:10).

Švedsko prevlado je začasno ustavila dvominutna kazen Tobiasa Karlssona, ki so jo Slovenci dobro izkoristili in zaostanek znižali na šest (12:18), nato pa sta do 38. minute zadela še Kavtičnik in Zorman, tako da so reprezentanci ločili štirje goli (14:18). Vodstvo švedske reprezentance se je odzvalo z minuto odmora.

Slovenci so tudi po prekinitvi igrali zelo dobro v obrambi in po 44 minutah zaostajali le še s 16:19. Sledila je dvominutna kazen Luke Žvižeja, ki slovenske reprezentance ni ustavila. Vid Kavtičnik je v protinapadu zadel za 17:19, vratar Gorazd Škof pa je s sedmo obrambo ustavil švedski napad. Sledila je nova minuta odmora na zahtevo švedskega selektorja.

Ta ni pomagala Švedom, saj je zadel Darko Cingersar in Slovenijo približal na gol (19:20). S tem še ni bilo konec težav za Švedsko, pri kateri je Jesper Nielsen v 50. minuti prejel tretjo izključitev in predčasno končal tekmo, Slovenija pa si je v isti minuti priigrala sedemmetrovko, ki jo je uspešno pretvoril Dean Bombač (20:20).

Slovenija je imela v 52. minuti priložnost, da po dolgem času rezultat obrne v svojo korist, a je Dragan Gajić zapravil sedemmetrovko. Sledila je kazen, saj je na drugi strani zadel Jesper Konradsson za vodstvo Švedske z 21:20, Lukas Nilsson pa je v 55. minuti povišal na 22:20.

Veselin Vujović je ukrepal z minuto odmora, po kateri je Matej Gaber zadel za priključek (21:22). Švedska v dolgem napadu ni premagala Škofa, ki je ustavil deseti strel, vendar pa je na drugi strani po strelu Mihe Zarabca dobro posredoval tudi švedsku čuvaj mreže Mattias Andersson. Švedska je v naslednjem napadu zadela za končnih 23:21.

Vujović: Moramo dosegati gole z zunanjih položajev

»V prvem polčasu nič ni delovalo, obramba je bila slaba, imeli smo le nekaj vratarskih obramb, kar je za to raven tekmovanja enostavno nedopustno. V drugi polovici tekme smo onemogočili švedsko zunanjo vrsto in se dokaj hitro vrnili ter celo imeli priložnost za zmago. A kot sem že dejal, če ne bomo dosegali golov z zunanjih položajev, potem proti Španiji in Nemčiji nimamo nobenih možnosti za zmago,« je povedal slovenski selektor Veselin Vujović.