Slovenski hitri vlak je treba ohraniti v tirnicah

Dean Bombač po +15 s Hrvaško svari pred pretirano vznesenostjo. Danes znanih 16 igralcev za rokometno EP?

12. januar 2016 00.26
Peter Zalokar
Zreče – Na prste obeh rok bi lahko našteli slovenske rokometaše, ki med pripravami za bližnje evropsko prvenstvo na Poljskem brez stresa pričakujejo objavo dokončnega seznama 16 potnikov za Vroclav. Med njimi je Dean Bombač, ki je pred tem že večkrat potegnil kratko, zdaj pa je osrednji člen v ekipi Veselina Vujovića.

Kdor čaka, dočaka, se je tolažil Bombač, ko je bil prečrtan s seznamov za EP 2012 in SP 2013. Na velikem tekmovanju je debitiral lani v Katarju, a ga moral razočaran predčasno zapustiti. Toda njegovega meteorskega vzpona ni bilo več mogoče zaustaviti. Potem ko je v Kopru že kot mlad igralec nabiral izkušnje v ligi prvakov, je po kratkih avanturah v Minsku in Aixu zablestel v Pick Szegedu. Ta čas je drugi strelec LP in v prihodnji sezoni bo storil še en korak navzgor, ko bo okrepil vrste bogatih Kielc.

Tudi v reprezentanci se njegov status krepi in na Poljskem se mu obeta osrednja vloga pri organizaciji slovenskega napada. »Pravzaprav nihče med nami ni čisto brez skrbi. Eni bodo imeli večjo vlogo, drugi manjšo, nekateri sploh ne bodo šli na EP. Ne vem, kdaj bo Vujović sporočil odločitev in ali jo je sploh že sprejel,« je negotovost prišla do živega celo vročemu Bombaču.

Slovenci so na treh pripravljalnih tekmah lovili občutke in igrali v krču, potem pa na Bombačevo veliko veselje v Bonifiki eksplodirali v drugem polčasu proti Hrvaški in jo odpihnili s 15 goli razlike. »Nihče si ni mislil, da bodo Hrvati padli, kakor so dolgi in široki. Seveda izid ni realen, ampak končno so enkrat oni padli v naš mlin in ne obratno, kot je bilo ponavadi. Boljše popotnice si ne bi mogli želeti, do EP moramo imeti v glavi ta drugi polčas, ki nas bo spominjal, da zmoremo velike reči,« se bo tekme še dolgo rad spominjal Bombač, ki mu v prvem polčasu ni šlo po željah, zato je odstopil mesto Urošu Zormanu. »Čuden občutek sem imel pred domačim občinstvom, ne vem, kako bi ga opisal. Ne, nisem hotel z glavo skozi zid, saj sploh nisem sprožil strela. Bolj sem se obremenjeval z mislijo, da ga ne bi preveč polomil, izgubil žogo ali kaj podobnega.«

V drugem polčasu se je vendarle vpisal med strelce, posrečena je bila kombinacija z Miho Zarabcem: »Saj niti ne vem, zakaj me Vujović postavlja na levo stran, tam imamo podobnega igralca v Sebastianu Skubetu. Ne verjamem, da je lahko to nova dimenzija v našem napadu, morda je lahko koristna za 5 ali 10 minut, ni pa resna rešitev, s katero bi odločali tekme.«

Tekma proti Švedski bo čez štiri dni, pojutrišnjem bodo Slovenci odleteli proti Šleziji in Bombač ne skriva visokih pričakovanj, uvrstitev med najboljšo peterico. »Saj smo vsi optimisti po takšni generalki. Mislim, da upravičeno. Imamo še rezerve, v bistvu napad niti ni bil vrhunski, če odštejemo, da nam je stekla 'kontra'. Toda za to je bila zaslužna izjemna obramba, ki je omogočila, da smo delovali kot hitri vlak. A če je bila naša super, kaj potem reči za špansko, ki je Poljakom dovolila le 12 golov (na turnirju v Irunu je bilo 26:12, op. p.). Obramba je tista, ki naredi velik rezultat. Če bo naša delovala podobno kot v Kopru, se lahko nadejamo visoke uvrstitve. Če ne, se nam slabo piše,« opozarja Bombač, ki je navdušen nad delom trenerja v Szegedu, Španca Juana Carlosa Pastorja, pri Vujoviću pa spoštuje druge vrline: »To sta povsem različna tipa trenerja. Pastor daje vse na taktično pripravo, Vujović je v prvi vrsti motivator. Oboje deluje.«

Skupina C s Švedsko, Španijo in Nemčijo je težka. »Moramo ostati na trdnih tleh, ne smemo si delati utvar, da smo po zmagi proti Hrvaški 'oh in sploh'. Potem se lahko zgodi, da bomo doma že po enem tednu,« pred preveliko samozavestjo svari 26-letni Bombač, ki je za Slovenijo zbral 52 nastopov in 75 golov. Fantje so imeli prosto nedeljo, v Zrečah so se jim pridružile družine in »Deki« je preživel čas s Tjašo in hčerki Emmo. Ne bo minilo dolgo, ko ju bo spet videl: »Moji pridejo na Poljsko. Rezervirali so si hotel med 17. in 23. januarjem, kar pomeni, da nimajo dvomov o našem nastopu v drugem delu. Že zaradi njih si nikakor ne smemo privoščiti spodrsljaja.«