Slovenskih šest minut preprečilo grdo zaušnico

Celjski dvojec Zarabec-Janc reprezentanci Veselina Vujovića prinesel točko. Jutri s Španijo za prvo mesto.

17. januar 2017 23.43
Peter Zalokar, poročevalec
Metz – Rokometni »cepelin« v režiji podajalca Mihe Zarabca in strelca Blaža Janca je zaokrožil delni rezultat 5:0 in Slovence v šestih minutah pripeljal iz brezna do neodločenega izida. Le 24 ur zatem, ko so proti Makedoniji pokazali skoraj popolno tekmo, so proti Tuniziji razkrili mnoge slabosti, iz izjemne končnice pa lahko črpajo optimizem pred jutrišnjo tekmo s Španijo za 1. mesto v skupini B.

V zadnjih letih so slovenski rokometaši marsikomu načeli živce in tudi proti Tuniziji so poskrbeli za kar nekaj sivih las. Takšne drame po veličastni zmagi proti Makedoniji ni bilo mogoče napovedati, četudi je bila tekma za Slovence bolj nujno zlo, za Tunizijce pa za biti ali ne biti. Čeprav se je selektor Veselin Vujović odločil dati priložnost t. i. rezervistom (Henigman, Blagotinšek, Kastelic, Kodrin, Miklavčič), je bilo v prvem polčasu vse pod nadzorom, Slovenci so po obrambi Urha Kastelica in golu Boruta Mačkovška malo pred koncem prvega polčasa afriškim podprvakom ušli na 15:12. Ker je bil malo pred tem zaradi prekrška nad Zarabcem izključen kapetan Issam Tej, je kazalo, da bodo zlahka in brez večjega naprezanja prišli do četrte zmage v Metzu.

»Morda nas je izključitev Teja res malce zavedla. Nalogo smo v drugem polčasu vzeli preveč zlahka in se skoraj opekli. Toda nekako smo se izvlekli in v zadnjih minutah pokazali, da ima ta ekipa pravi značaj,« je dejal Vid Poteko, ki ni pričakoval takšnega nadaljevanja. Tunizijci, pri katerih presenetljivo v napadu sploh ni igral zvezdnik Barcelone Wael Jallouz, so pokazali srčnost, napadli so s fanatično borbenostjo, hkrati pa izkoristili ležernost Slovencev. Po zaostanku s 17:19 so dosegli štiri zaporedne gole, po delnem rezultatu 6:1 pa vodili že s 23:20. Med Slovence se je naselil dvom, roke so zadrhtele in kar po vrsti so zapravljali napade ter ob tem ogreli vratarja. V 51. minuti je bilo 26:22 ter ob vstopu v 55. minuto po zadetku v prazno mrežo kar 28:23!

Kot se je izkazalo, je bil to tudi zadnji tunizijski gol, vendar je bila točka še vedno zelo oddaljena. Ko je Janc pri zaostanku za tri gole dobre tri minute pred koncem zastreljal čisti »zicer«, so vsi v dvorani pomislili, da je zgodbe konec. A obrambe Matevža Skoka ter zadetki Darka Cingesarja, Zarabca s sedmih metrov in Janca po fantastični akciji so Slovencem preprečile prvi poraz na SP.

Pri zaostanku za štiri gole je Vujović fantom dejal, da lahko do konca prejmejo samo en gol. Prejeli niso nobenega. Med zadnjo minuto odmora 19 sekund pred koncem pa je odgovornost naložil Zarabcu in Jancu … »Rekel je, naj z 'Zarotom' odigrava akcijo, ki jo uspešno izvajava v Celju. Vesel sem, da se je na koncu vse skupaj še dobro izšlo,« je odleglo Jancu. Zarabec, ki tukaj kar kipi od samozavesti, sploh ni pomislil, da bi se lahko razpletlo drugače, ko je pogledal na semafor nad igriščem: »Ko se Janc odrine, je tako visoko v zraku, da ga ne more nihče ujeti, potrebuje samo še pravo žogo,« je razložil Zarabec in dodal, da je bila tekma vse prej kot dobra: »Zdaj smo veseli te točke, toda če potegnemo črto, moramo priznati, da je treba veliko stvari v naši igri popraviti. Žal mi je za drugo točko, a si je nismo zaslužili. Po drugi strani pa menim, da se samo velike ekipe lahko rešijo iz takšne zagate.«

Kapetan Vid Kavtičnik je bil uspešen pri prvih šestih strelih, na koncu je zbral sedem golov. »Na začetku drugega polčasa se nismo ujeli v obrambi, v napadu pa smo delali preveč napak. Še enkrat se je pokazalo, da na SP ni lahkih tekmecev. Če nisi na 100 odstotkih, si hitro kaznovan in to se je zgodilo,« je povedal Kavtičnik, ki mu slabša predstava ni vzela volje: »Optimizem mora biti, saj bomo igrali za prvo mesto. Ne sme nam biti vseeno, kako smo odigrali večji del drugega polčasa, a če pogledamo iz pozitivnega zornega kota, je ekipa, ki je bila že povsem izgubljena, pokazala pravi obraz, se vrnila in se dokopala do točke. To je pokazatelj, da smo borci in tako bo tudi naprej.«

Tudi selektor Vujović je imel mešane občutke. »To je bila za nas velika šola. Vedel sem, da bo težka tekma po tako lepi predstavi proti Makedoniji. Vesel sem za točko tudi zaradi Makedoncev, ki smo jim odprli vrata osmine finala, toda osebno jo jemljem kot poraz in razlog za skrb. O nekaterih stvareh se bomo morali resno pogovoriti. Slaba tekma nas na srečo ni drago stala, še vedno smo neporaženi na SP in pred nami je tekma za najboljše izhodišče. Proti Španiji moramo spet biti pravi.«