SP v rokometu: Poljaki domov poslali Hrvate, v polfinalu tudi Katar

V četrtfinalu SP v Katarju je Poljska s 24:22 premagala Hrvaško, domačini so bili s 26:24 boljši od Nemčije.

28. januar 2015 19.09
HANDBALL-WC-2015-POL-CRO
Š. Ro., Delo.si

Doha - Na svetovnem rokometnem prvenstvu sta že znana prva polfinalista: nekoliko presenetljivo sta to postala Poljska in gostitelj Katar, ki so v prvem četrtfinalu premagali Nemčijo s 26:24. Izpadla je Hrvaška, ki je v napetem zaključku morala priznati poraz Poljakom z 22:24.

Nemci so po uvodnem vodstvu z 1:0 hitro gledali v hrbet Katarcem, ki so v prvem polčasu pridno bežali od tekmecev. V 19. minuti so domačini vodili že 13:7, Rafael Capote je v 26. minuti povišal na 16:9, v končnici pa je Nemčija nekoliko znižala zaostanek (14:18). To ji je dalo zagon v drugem delu, ko je zaigrala precej bolje, v 38. minuti pa je zaostajala le še 19:20. A se Katarci niso dali. Znova so si priigrali tri gole prednosti, ki so jih do konca tekme brez težav zadržali.

Hrvati in Poljaki so se večino tekme menjavali v vodstvu. Poljska je v 23. minuti prišla do vodstva 10:7, Hrvaška pa je z igralcem več v 26. minuti znova ujela priključek. Minuto kasneje je Marko Kopljar poravnal na 10:10, v končnici prvega polčasa pa so Poljaki pobegnili na 12:10. Hrvati se niso predali, drugi polčas so odprli z delnim izidom 3:0, nato se je razigral vratar Filip Ivić, ki je v golu zamenjal Mirka Alilovića, in njegova ekipa je v 43. minuti vodila 17:14. Tekma je bila znova na začetku 11 minut pred koncem, ko je bilo 18:18. V končnici je bil eden do junakov golman Slawomir Sczmal, ki je nekaj strelov ubranil v pravem trenutku, Poljska pa se je vselila uvrstitve v polfinale.

Napeto je bilo na tekmi med Dansko in Španijo. Danci so na začetku vodili s 6:4, nato je Španija izenačila, v 22. minuti pa prvič na tekmi vodila po golu Joana Canellasa (9:8). Nekaj trenutkov kasneje je za 10:8 zadel Valero Rivera in danska klop je vzela time-out. Danci so izenačili, po 30 minutah je bilo 11:11. Tudi v drugem polčasu si nobena od ekip ni priigrala večje prednosti - Danska je sicer vodila 18:16 - in minuto ter 16 sekund pred koncem je za 24:24 zadel Valero Rivera. Junak tekme je dve sekundi pred koncem postal Canellas, ki je zadel za končnih 25:24 in mesto v polfinalu.