Tesno glasovanje v prid Iveziča in Juga

Izvolili predsednika združenja prvoligašev in komisarja 1. lige NLB Leasing.

Objavljeno
17. junij 2015 23.48
Slovenija, Ljubljana, 16.07.2012. Slavko IVEZIC, trener slovenske mladinske rokometne reprezentance, po vrnitvi z Evropskega rokometnega prvenstva za mladince v Turciji, kjer so osvojili bronasto medaljo Foto: Uros HOCEVAR/Delo
Peter Zalokar, šport
Peter Zalokar, šport

Ljubljana – Skoraj ne bi moglo biti bolj napeto tako pri glasovanju o predsedniku združenja rokometnih prvoligašev kot komisarju 1. lige NLB Leasing. Na koncu se je zanimiva dveinpolurna seja 14 najboljših klubov razpletla z imenovanjem Slavka Iveziča in Aleša Juga.

Ivezič, ki sta ga predlagala Celje Pivovarna Laško in Maribor, je prejel sedem glasov, Anton Janc iz Trima enega manj, tretji kandidat Vianej Višnjevec iz Kopra je dvignil roko zase. Ker je bila zadostna navadna večina, je Ivezič nasledil Martina Hebarja iz Ormoža, ki se mu je iztekel dveletni mandat. Po dolgem času je tako šef prvoligaške druščine nekdo, ki ni vpet v noben klub …

»Ocenjujem, da je to lahko samo prednost. Res je, da sem Celjan in da me je predlagal matični klub, toda deloval sem tudi drugod (Slovenj Gradec, Krka, op. p.) in tudi kot dolgoletni selektor mladinske reprezentance črpam igralce iz vseh okolij. Želim delovati povezovalno, kot sem vselej v trenerskih vlogah. Imam tudi organizacijske izkušnje na vseh ravneh. Klubi morajo uvideti, da bo treba storiti več, ker je denarja vse manj. Rezerv je veliko, naloge so uresničljive le z delom, sodelovanjem in medsebojnim spoštovanjem,« želi delitve, ki že dolgo zavirajo razvoj slovenskega klubskega rokometa, preseči Ivezič, nekoč tudi selektor članske reprezentance.

Večina klubov je uvidela, da je 14-članska liga, ki je pravzaprav stranski učinek lanskega neuspešnega vstopa v ligo SEHA, v luči odliva igralcev v tujino in posledično padca kakovosti nesmiselna; vodilni trije (Celje, Gorenje, Maribor) v njej ne vidijo izziva, saj je kakovostni prepad prevelik. Obstaja zamisel, da bi že na seji skupščine v začetku julija sprejeli nov tekmovalni sistem, ki bi veljal za sezono 2016/17. »Kot opažam, si večina želi, da bi se vrnili na sistem z 12 klubi ter razdelitvijo na ligo za prvaka in za obstanek. Toda potreben bo kompromis, saj to prinaša spremembe v celotni strukturi tekmovanj. Verjetno pa bo v prihodnosti treba še skrčiti prvo ligo, s čimer bi se zgostila kakovost in bi tekmovanje postalo bolj atraktivno za gledalce, medije in sponzorje,« je razmišljal Ivezič, ki se mu utegne sistem kaj hitro porušiti, če bodo najboljši slovenski klubi tokrat našli skupni jezik z vodilnimi v ligi SEHA: »Dolgo sem bil proti Zagrebu, ki nikdar ni bil dober do Celja in Slovenije. A časi so zdaj drugačni. Ideja zori že nekaj časa in morda je zdaj dozorela. Naši najboljši klubi so začutili priložnost na večjem trgu in težko jih bo zadržati v slovenskih okvirih. Seveda pa bo treba najti rešitev, od katere bodo nekaj imeli tudi drugi klubi.«

Prav na tej točki pa se utegnejo lomiti kopja. Za komisarja paradne lige je bil namreč izbran Aleš Jug, ki odkrito nasprotuje odhodu slovenskih klubov v ligo SEHA. Glasovanje o prvem operativcu prvenstva je bilo še bolj napeto. Sprva je Velenjčan prejel devet glasov, dosedanji komisar Franko Komel tri, dva kluba pa sta bila vzdržana. Ker je po pravilniku za to funkcijo potrebna dvotretjinska večina, to ni bilo dovolj in sledil je nekajminutni premor. Celjski direktor Gregor Planteu je sicer ostal neodločen, saj si je obetal, da bo (odsotni) Jug predstavil svoje poglede, si je pa premislil Višnjevec in tako omogočil izvolitev nekdanjega direktorja starega ZROPS.

S tem je tudi padel zastor nad minulo sezono. Po počitnicah bo nastopil čas za novo. Tekmovalni žreb bo 1. julija, 29. avgusta bo na teniškem štadionu v Portorožu superpokal med Celjem in Gorenjem, sezona 2015/16 pa se bo začela 5. septembra.