V Lukni prerešetale mrežo Makedonk

Slovenke v kvalifikacijah s 35:17 premagale Makedonke. Sergeja Stefanišin odigrala 200. tekmo za Slovenijo, Lea Krajnc prvo.

10. marec 2016 22.49
Peter Zalokar

Maribor – Po dolgem času so slovenske rokometašice vpisale zmago, ki šteje. V mariborski dvorani Lukna so visoko, kar za 18 golov, ugnale Makedonke, in če bodo vajo ponovile jutri v Skopju, bodo ohranile možnost, da bi se vsaj kot tretjeuvrščene v kvalifikacijski skupini 4 uvrstile na decembrsko EP na Švedskem.

Dolgo so Slovenke čakale zmago. Lani je v petih poskusih niso dosegle, pred tem so bile nazadnje uspešne proti Belorusiji decembra 2014. Včeraj je po porazih s Hrvaško in Črno goro do prvih točk na slovenski klopi prišel tudi Uroš Bregar, veteranka v vratih Sergeja Stefanišin pa je na najlepši način obeležila 200. reprezentančni nastop – z zmago in dvema ubranjenima sedemmetrovkama. V 45. minuti pa je debi dočakala 23-letna Lea Krajnc in štiri minute kasneje vpisala krstni zadetek.

Slovenke so bile za razred boljše od Makedonk, ki na zmago čakajo še veliko dlje, od junija 2012, in imajo v svojih vrstah le peščico izkušenih igralk. Bregar pa ima kar sedem legionark, dve – Barbara Lazović in Neli Irman – sta še aktivni v ligi prvakinj. Prav ti dve sta izstopali v uvodnih minutah in dosegli pet od šestih domačih golov, ko se jima je pridružila še Tamara Mavsar, bodoča članica Vardarja, pa je bilo jasno, da bo razlika na koncu ogromna.

V skupini 4 sta favoritinji Črna gora in Hrvaška, Slovenke pa računajo, da bi se z (vsaj) šestimi točkami – če bi junija doma premagale še južne sosede – lahko prebile na veliko tekmovanje, prvo po EP 2010. Še prej morajo jutri opraviti delo v znameniti dvorani Kale, v kateri bodo Makedonke gotovo bolj nevarne kot včeraj, ko so po 25 minutah zaostale s 3:13, nakar je selektor Sime Simovski glavni igralki Eleni Gjorgijevski že namenil počitek.

»Nismo pričakovale tako šibkega odpora Makedonk. Začele smo na polno in na koncu je bil rezultat kar realen glede na razliko v kakovosti. Seveda bo v Skopju težje, vendar o naši zmagi ne dvomim. Odločalo se bo junija,« je bila odločna Vardarjeva strelka Lazovićeva, ki je vseh šest golov dosegla v prvem polčasu.