V tretje je šlo: Zagreb ujet v Zlatorogovi pasti

Celjani začeli z veliko zmago, ki je imela lepotno napako: veliko praznih sedežev.

26. september 2016 02.37
Peter Zalokar

Celje – Celjski rokometaši, ta čas edino slovensko moštvo, ki ohranja stik z evropsko elito, so bili po razburljivih 60 minutah rokometne bitke v Zlatorogu nagrajeni z zmago proti Zagrebu, s katero je vrednost njihovih delnic v ligi prvakov poskočila. Točki proti velikemu tekmecu sta bili balzam za ekipo Branka Tamšeta, ki so ji po slabem štartu v sezono mnogi prehitro obrnili hrbet.

Zmaga je prišla kot naročena v času, ko je ni bilo mogoče pričakovati. Vsaj tista polovica ljudi, ki je zaradi dveh visokih domačih porazov v ligi SEHA (Veszprem, Vardar) raje ostala doma, je ni. Je pa zato na svoj račun prišlo nekaj manj kot 3000 ljudi, ki so v živo videli veliko borbo in še večjo zmago 20-kratnih slovenskih prvakov.

Še bolj kot navijačem, ki so na tribunah ustvarili t. i. rumeni zid, je odleglo rumeno-modrim na igrišču ter njihovemu trenerju Branku Tamšetu. Tako kot ni zganjal preplaha po dveh zaušnicah, Velenjčan tudi po enem največjih uspehov na evropski sceni ni zapadel v evforijo. Prosti teden je posvetil temu, kar najbolje obvlada – treningom, analizi tekmeca in pripravi taktike. »V štirih dneh nam je uspelo uigrati obrambo 5-1 in ta nam je prinesla zmago,« je z globoko postavitvijo presenetil Tamše, ki je prvič vzel mero kolegu Veselinu Vujoviću. Prav nič ga ni motilo, ker je bil po tekmi večino pozornosti deležen Črnogorec, ki je po tekmi postregel s slovenskim rekom »življenje ni potica,« potem pa začel našteval dejavnike, ki so privedli k porazu Zagreba: »Ključni sta bili dve minuti, ko smo imeli dva igralca več (pri 23:22 sta bila izključena Janc in Bećiri, op. p.). Namesto, da bi tekmece ujeli in jih prehiteli, smo prejeli dva ali tri gole.«

Resnici na ljubo, to ni bilo čisto res. Samo Miha Zarabec je zadel ob številčnem zaostanku, zatem je Vid Poteko ob izenačenih močeh deset minut pred koncem povišal na 25:22. A to še zdaleč ni bil konec razburljivostim na srečanju, na katerem nihče ni imel več kot tri gole prednosti. Izjemni Stipe Mandalinić je z 10. zadetkom znižal na 26:27, toda prav njegova zapravljena 7-metrovka ob edini obrambi Urbana Lesjaka je bila dobro minuto pred koncem usodna za goste s tremi slovenskimi reprezentanti (Skok, Miklavčič, Cingesar).

Vujovićevo razočaranje ob porazu je bilo manjše, ker mu je botrovala odlična igra njegovih reprezentantov iz Celja. Najboljša igralca Miha Zarabec in Blaž Janc sta bila v svojem elementu, izkazala sta se tudi Vid Poteko in Žiga Mlakar. Lesjak je imel boljše dni v vratih, vendar ga je dobro zamenjal Ivan Gajić. Ključno razliko so naredili igralci iz drugega plana: Tilen Kodrin, Kristian Bećiri (dva zaporedna gola za 21:21) in Povilas Babarskas, ki je zabil zadnji žebelj v zagrebško krsto.

Zadoščenje kapetana

Zelo zanesljiv je bil veteran Luka Žvižej, tragični junak zadnje tekme v Zagrebu, kjer je zapravil »zicer« za osmino finala ... »Če prevzameš odgovornost, se pač lahko zgodi eno ali drugo. Zagreb nas je v prejšnji sezoni dvakrat ugnal za gol, tokrat smo dobili zadoščenje. To je bil lep uvod v ligo prvakov, na tem je treba graditi, nikakor ne zaspati, saj je v naši igri še ogromno rezerv,« je opozoril kapetan, ki je zadel šest od sedmih sedemmetrovk. Po porazu proti Vardarju (29:40) je kapetan v slačilnici nagovoril soigralce in njegove besede so padle na plodna tla … »Po vsaki tekmi se pogovorimo, takrat je pač trajalo dlje. Toda vrnili smo se in nejevernežem pokazali, da nismo pozabili igrati rokometa in da lahko premagujemo tudi ekipe, ki v Evropi nekaj pomenijo.«

Tamše je prvič premagal Zagreb, Celje ga je prvič od novembra 2013. Z dvema točkama ima lepo izhodišče v skupini B, v kateri so favoriti Kielce, Rhein-Neckar in Vardar. Že v sredo bodo gostovali pri nemških prvakih, kjer ne bo smel nastopiti Janc, dobitnik prvega modrega kartona. »Nisem hotel storiti grobega prekrška, a do konca sta bili manj kot dve minuti in sodnika sta se tako odločila. Ne obremenjujem se s tem, raje se veselim zmage proti Zagrebu, ki smo si jo vsi tako močno želeli,« ničesar ni obžaloval Janc, ki bo spet v pogonu, ko bo v Zlatorog prišel Vardar, s katerim imajo Celjani zelo sveže neporavnane račune. »Ravno to smo potrebovali. Vedeli smo, kaj bi nam prinesel še en poraz. Težko je bilo v tem tednu, veliko je bilo kritik na naš račun. Zmagali so naša želja, srce, borbenost. Upam, da smo zdaj navijače prepričali, da nas bodo podprli še v večjem številu,« pa je bil ponosen Babarskas, prvi Litovec, ki je v karierni beležki naredil kljukico ob imenu Zagreb.

Liga prvakov, skupina B

Celje Pivovarna Laško : PPD Zagreb 30:28 (14:13)

Celje: Lesjak (1 obramba), Gajić (5); Malus, Babarskas 2, Janc 5, Razgor, Marguč, Grošelj, Poteko 4, Zarabec 3, Kodrin 3, Fižuleto, Mačkovšek 1, Mlakar 3, Žvižej 7 (6), Bećiri 2;

Zagreb: Skok (8 obramb),Stevanović (2); Vujić, Kontrec, Vori 2, Cingesar, Marković 3, Raković, Horvat 5 (2), Šušnja, J. Valčić, Jotić 3, T. Valčić, Mandalinić 10, Miklavčič 5, Markoski;

Sedemmetrovke: Celje 7 (6), Zagreb 3 (2);

Izključitve: Celje 16, Zagreb 8;

Rdeči karton: Janc (58).