Vujović po plus 15: Brez evforije, prosim!

Slovenci se bodo na EP odpravili na krilih izjemnega drugega polčasa proti Hrvaški – 18:5.

10. januar 2016 00.12
Peter Zalokar

Koper – Boljše generalke pred odhodom na evropsko prvenstvo si slovenski rokometaši ne bi mogli zamisliti. Na četrti in zadnji pripravljalni tekmi so vendarle prišli do zmage. In to na kakšen način! V nabito polni Bonifiki kar 21 minut niso prejeli gola ter večne tekmece iz Hrvaške odpihnili s 15 zadetki razlike. Toda selektor Veselin Vujović je začel v kali gasiti evforijo. Pravo sliko bo ponudila šele sobotna tekma v Vroclavu proti Švedski.

Po dveh remijih z Makedonijo in tesnemu porazu na Hrvaškem so slovenski igralci v drugem polčasu kar poleteli po koprskem parketu, obramba 6-0 je bila še bolj čvrsta kot v prvem delu različica 5-1 in Hrvati, pri katerih ni igral počitka potrebni zvezdnik Domagoj Duvnjak, med 32. minuto, ko je Zlatko Horvat znižal na 13:14, in 58., ko je Ilija Brozović le premagal urok vratarja Matevža Skoka za 16:30, so le dvakrat zatresli slovensko mrežo. Na drugi strani so izbranci Veselina Vujovića počeli, kar jim je bila volja. Od 17:15 do 30:15 so naredili delni izid 13:0 (!) ter z atraktivnimi potezami na noge spravili množico navdušencev.

Luka Žvižej, zdaj rekorder po številu nastopov za reprezentanco, bi lahko zabil zadnji gol in se le na enega približal Alešu Pajoviču, toda nesebično je v »cepelin« podal Gašperju Marguču in na najboljši način potrdil, da lahko Slovenci na EP zares stavijo na moštveni duh. Še več pozornosti kot Žvižej sta požela biser koprskega rokometa Dean Bombač in slavljenec Uroš Zorman, ki je včeraj praznoval 36. rojstni dan.

Slovenci so se tako Hrvatom več kot oddolžili za poraz s 30:31 in lahko samozavestno pričakujejo start EP. A zdaj se bo selektor Vujović moral odločiti, katerih 16 igralcev od 21 bo v četrtek odpeljal v Vroclav. Kar nekaj pa jih je, ki si bodo grizli nohte, med njimi dolga leta nepogrešljivi Sebastian Skube.

»Moram priznati, da se stopnjuje napetost pred zadnjim rezom. Vsi smo trdo delali in zato bo odločitev za peterico zares stresna,« je dejal Skube, ki ima na levem zunanjem položaju konkurenco v Borutu Mačkovšku in Klemnu Cehtetu. Drugi včeraj ni igral, kar bi lahko prejudiciralo odločitev. V vsakem primeru pa je bil Skube več kot ponosen nad predstavo odločnih Slovencev: »Včasih smo proti takšnim reprezentancam samo razmišljali, kako bomo čim manj izgubili, zdaj pa vemo, da jih lahko tudi premagujemo.«

Vujović je med prejemanjem čestitk za odmeven skalp takoj začel opozarjati, da ta zmaga ne prinaša ničesar. »Nobene evforije, prosim. Hrvati niso tako slabi, kot kaže izid, in niti mi nismo tako dobri. Zdaj moramo najti mirnost in se sproščeni odpraviti na Poljsko,« je povedal Črnogorec in priznal, da v glavi še nima izbrane šestnajsterice srečnežev: »Še so dileme. Morda se mi ponoči v sanjah utrne kakšna ideja.«

Pripravljalna tekma za EP

Slovenija : Hrvaška 32:17 (14:12)

Dvorana Bonifika, gledalcev 3500, sodnika Sok in Lah (Slovenija).

Slovenija: Škof (8 obramb), Skok (7), Lesjak; Zarabec 2, Gaš. Marguč 7, Kavtičnik, Dolenec 2, Cingesar 2, Se. Skube 2, Poteko, K. Cehte, Miklavčič 2, M. Žvižej 4, L. Žvižej 1, Blagotinšek 1, Gaber, Zorman, S. Razgor, Bombač 1, Gajić 6 (4), Mačkovšek 2;

Hrvaška: Ivić (3 obrambe), Alilović (3), Stevanović; Marić 2, Kopljar 2, Gojun, Horvat 3 (3), I. Karačić 2, Kozina, Ivić, Štrlek 4, Čupić, Kovačević, Mamić, Šebetić 1, Slišković 2, Cindrić, Brozović 1;

Sedemmetrovke: Slovenija 4 (4); Hrvaška 4 (3);

Izključitve: Slovenija 6, Hrvaška 4.