SP: Američani, Francozi in Španci v četrtfinalu

Reprezentance ZDA, Francije, Slovenije in Španije so napredovale v četrtfinale.

06. september 2014 17.11
BASKET-WC-2014-USA-MEX

Barcelona/Madrid - Na svetovnem prvenstvu v Španiji so bili po dnevu premora na sporedu prvi dvoboji osmine finala, na katerih so si napredovanje zagotovile ZDA, Francija, Slovenija in Španija.

Na prvi tekmi dneva so košarkarji ZDA prepričljivo premagali Mehiko s 86:63 in se bodo v četrtfinalu pomerili s Slovenijo, ki je bila boljša od Dominikanske republike (71:61).

Košarkarji ZDA niso izgubljali časa in so si že po štirih minutah in pol priborili deset točk prednosti (12:2), Mehičani pa so se hitro zbrali se tri minute pred koncem četrtine približali na pet točk (11:16). Zadnje minute so znova pripadle Američanom, ki so na odmor odšli z dvomestno prednostjo (23:13).

Prve minute druge četrtine so postregle z bojem med Američani in Mehičanom Gustavom Ayonom. V reprezentanci ZDA so imeli v napadu več orožij, tako da so prve tri koše dosegli Anthony Davis, Stephen Cury in Klay Thompson, na drugi strani pa je vseh šest točk mehiške reprezentance prispeval Ayon (19:30). Slednji je v prvem polčasu dosegel 12 točk, kar pa ni bilo dovolj, da bi se Mehičani enakovredno kosali z Američani, izid polčasa je bil 42:27. Ameriški košarkarji so v tretji četrtini prikazali svojo pravo moč in so s petimi zaporednimi točkami najprej povedli za dvajset (47:27), nato tudi za trideset (64:34) in pred zadnjimi desetimi minutami vodili za 28 (66:38).

Branilci naslova tudi v zadnji četrtini niso popuščali in so s trojkama Thompsona in Rudyja Gaya svojo prednost povišali na 37 točk (75:38), selektor Mike Krzyzewski pa je v nadaljevanju z igrišča poklical svoje glavne adute in priložnost ponudil vsem preostalim igralcem. Pri Američanih je bil najboljši strelec Stephen Curry z 20 točkami, pri Mehiki pa Gustavo Ayon s 25 točkami.

Francozi skoraj zapravili 16 točk prednosti

Evropski prvaki Francozi so bili danes z 69:64 boljši od Hrvaške in bodo v četrtfinalu igrali z gostiteljico Španijo.

Naši južni sosedje so po treh minutah zaostajali s 3:5, nato pa s pomočjo razpoloženega Bojana Bogdanovića (9 točk) z delnim izidom 10:0 obrnili rezultat v svojo korist in četrtino dobili s 15:7. »Galskim petelinom« je odmor med četrtinama prišel še kako prav, saj so se po dveh minutah nadaljevanja približali na tri točke (12:15), nato pa je stvari v svoje roke vzel Evan Fournier, ki je s sedmimi zaporednimi točkami poskrbel za preobrat (20:19). Reprezentanci do konca polčasa nista prikazali učinkovite igre v napadu, saj so Francozi po polovici tekme vodili s 23:22.

Hrvaški košarkarji so bili v tretji četrtini v podrejeni vlogi, tudi zaradi slabe predstave Daria Šarića (4 točke), Francozi pa so z razpoloženim Fournierjem (11) v 26. minuti povedli za deset (37:27). S tem pa še ni bilo konec težav za Hrvaško, saj je Nicolas Batum v zadnjih treh minutah 3. četrtine ukradel tri žoge in prednost povišal na 16 točk (46:30), pred zadnjo četrtino pa so vodili s 46:34.

Reprezentanca Hrvaške je po krajšem odmoru prikazala odločno igro se po 3 minutah in 13 sekundah približala na sedem (45:52), predvsem po zaslugi Anteja Tomića, ki je dosegel 6 izmed 11 točk svojega moštva. Naši južni sosedje so z dobro igro še dodatno znižali zaostanek in štiri igre pred koncem zaostajali za šest (54:60), a je na drugi strani Thomas Heurtel zadel trojko prek Daria Šarića. Hrvaška se je znašla v težkem položaju, a se ni predala. To se ji je obrestovalo, saj je Šarić 52 sekund pred iztekom rednega dela ukradel žogo, Bogdanović pa zadel trojko za 64:66.

Francozi so ob povratku hrvaške reprezentance zahtevali minuto odmora, po kateri so zapravili napad, na njihovo srečo pa je na drugi strani zgrešil tudi Bogdanović. Hrvatje so hitro naredili osebno napako nad Heurtlom, ki je zadel oba prosta meta (68:64) in odločil zmagovalca. Pri Francozih je bil najboljši strelec Nicolas Batum s 14 točkami, pri Hrvaški pa Bojan Bogdanović s 27 točkami.

Španci suvereno premagali Senegal

Na zadnji sobotni tekmi osmine finala so Španci v Madridu premagali Senegal (89:56).

Gostitelji so nemudoma prevzeli pobudo in s pomočjo Pauja Gasola (5 točk) in Rickija Rubia (4) povedli z 9:2, četrtino pa dobili s 23:17.

Domačini so v drugi četrtini še dodatno »pritisnili na plin« in v 12. minuti vodili z dvomestno prednostjo (28:17), ob polčasu pa so imeli trinajst točk naskoka (41:28). V španski vrsti je bil v prvem polčasu najbolj razpoložen Pau Gasol, ki je kot edini vknjižil dvomestno število točk (15).

Španski košarkarji so bili tudi po odmoru občutno boljši od Senegala in so v 25. minuti s trojko Marca Gasola vodili za 22 točk (53:31), pred zadnjo četrtino pa so imeli prednost devetnajstih točk (62:43).

Zadnja četrtina ni prinesla preobrata, gostitelji so s svojim širokim kadrom igralcev brez težav nadzorovali visoko prednost, tako da je trener Juan Orenga priložnost ponudil vsem dvanajstim igralcem, med strelce se ni vpisal le Victor Claver.

Najboljši španski strelec je biu Pau Gasol s 17 točkami, pri Senegalu pa Mouhammad Faye in Abdou Badji z 12 točkami.