Ponujamo vam nekaj najzanimivejših številk, povezanih s svetovnim prvenstvom.

14. julij 2014 11.42
14. julij 2014 11.57
Brazil Soccer WCup Germany Argentina
M. Ž., Delo.si/STA

Rio de Janeiro - V Braziliji se je včeraj končalo 20. svetovno prvenstvo v nogometu, na katerem je slavila reprezentanca Nemčije.

Spodaj si lahko ogledate nekaj zanimivih številk, povezanih z letošnjim svetovnim prvenstvom. Prihodnje tekmovanje bo potekalo leta 2018 v Rusiji.

0 - štiri ekipe iz Azijske nogometne zveze na SP niso dosegle zmage: Avstralija, Japonska, Južna Koreja in Iran.

1 - strel v okvir vrat je v 120 minutah sprožila Nizozemska (0:0), preden je po enajstmetrovkah izpadla v polfinalu proti Argentini.

2 - afriški državi sta se prvič doslej uvrstili v osmino finala, Nigerija in Alžirija.

3 - po vsega treh tekmah in že po skupinskem delu so SP zapustili branilci naslova Španci ter nekdanji svetovni prvaki Italijani in Angleži.

4 - mesece prepovedi dejavnosti v nogometu je dobil urugvajski napadalec Luis Suarez, ker je v ramo ugriznil Italijana Giorgia Chiellinija.

5 - gostiteljica Brazilija je ostala pri petih naslovih prvaka (1958, 1962, 1970, 1994, 2002); Nemčija (1954, 1974, 1990, 2014) se je na drugem mestu s štirimi naslovi izenačila z Italijo (1934, 1938, 1982, 2006), s po dvema naslovoma sledita Urugvaj (1930, 1950) in Argentina (1978, 1986), po enega pa imajo Anglija (1966), Francija (1978) in Španija (2010).

6 - golov je dosegel najboljši strelec prvenstva Kolumbijec James Rodriguez.

7 - Brazilija se je zavila v žalost po katastrofalnem polfinalnem porazu z Nemčijo (1:7), sedem golov na eni tekmi ni dobila še nobena država gostiteljica SP; po izgubljenem dvoboju z Nizozemci za tretje mesto (0:3) pa je Brazilija prejela celo največ golov med vsemi reprezentancami na tem SP.

8 - različnih nemških igralcev je zadelo na poti do naslova prvaka (Thomas Müller, Andre Schürrle, Toni Kroos, Mario Götze, Mats Hummels, Sami Khedira, Miroslav Klose, Mesut Özil).

10 - igralcev je bilo izključenih, najmanj po letu 1986 (8) in skoraj trikrat manj od rekordnih 28 rdečih kartonov v Nemčiji 2006; sedem igralcev je prejelo rdeči karton, trije pa so bili po prvem rumenem kartonu izključeni zaradi drugega opomina.

16 - golov je zabil Nemec Miroslav Klose na dosedanjih svetovnih prvenstvih, s čimer je najboljši strelec v zgodovini.

16 - obramb je zbral ameriški vratar Tim Howard v osmini finala proti Belgiji, kar je rekord dosedanjih svetovnih prvenstvih.

18 - golov je dosegla nemška reprezentanca na turnirju in prejela štiri.

23 - nizozemski selektor Louis van Gaal je na prvenstvu v igro poslal vseh svojih 23 igralcev, kar se je zgodilo prvič v zgodovini tekmovanja.

25 - obramb je zbral nemški vratar Manuel Neuer in je bil s 86-odstotno uspešnostjo izbran za najboljšega čuvaja mreže.

28 - let je minilo od zadnjega naslova svetovnega prvaka Argentine, ki je zadnji naslov osvojila leta 1986; Lionel Messi je bil izbran za najboljšega igralca, vendar bo moral na svoj morebitni prvi naslov počakati še štiri leta.

57,6 - minute na tekmo je bilo v Braziliji povprečno čiste igre, kar je štiri minute več kot pred štirimi letu v Južnoafriški republiki.

111 - strelov so sprožili Brazilci na vrata tekmecev; gostitelji so po tem kriteriju sicer najvišje med vsemi, vendar je pot v mrežo našla le desetina poskusov.

171 - golov so dosegli igralci in izenačili rekordno bero zadetkov s svetovnega prvenstva 1998 v Franciji.

181 - rumenih kartonov je bilo podeljenih na SP, več kot 100 manj od rekordnega SP leta 2006 v Nemčiji (307); povprečje 2,83 kartona na tekmo je najnižje po letu 1986.

486 - argentinski vratar Sergio Romero je pred finalno tekmo z Nemčijo svojo mrežo ohranil nedotaknjeno kar 486 minut, kar je tretji najboljši dosežek v zgodovini.

506 - minut Alžirija na SP ni dosegla zadetka, preden ji je to uspelo v prvem krogu proti Belgiji (1:2).

562 - podaj je zabeležil nemški kapetan Philipp Lahm, največ na SP.

1501 - uspešnih podaj na finalni tekmi Nemčije in Argentine je bilo največ na turnirju.

54.592 - gledalcev je bilo povprečno na stadionih na tem SP, kar je druga najvišja številka v zgodovini v po letu 1994, ko je bilo v ZDA povprečje 68.991, vendar tedaj le na 52 tekmah; v Braziliji je bilo 12 tekem več.

83.957 - metrov je skupno pretekel Nemec Thomas Müller in bil po tem kriteriju najboljši na SP.

500.000 - evrov bodo za osvojeni naslov prejeli Nemci Manuel Neuer, Thomas Müller, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mesut Özil, Per Mertesacker, Andre Schürrle in tudi rezervni vratar Ron-Robert Zieler, ki sicer ni igral niti minute, ker so nastopili na vseh desetih kvalifikacijskih tekmah (po 200.000) ter za zaključni turnirju (po 300.000).

3.000.000 - ameriških dolarjev je bilo v vladnem letalu Gane, ki je poletelo v Brazilijo pred odločilno tekmo skupinskega dela, da so poplačali svoje nogometaše za nastop na SP.

3.429.873 - gledalcev je bilo skupno na 64 tekmah, kar je nekoliko manj od SP v ZDA leta 1994 (3.587.538).

11.600.000.000 - dolarjev je stalo Brazilce, da so pripravili SP 2014.