Đoković tridesetič zapovrstjo

V drugem kolu Wimbledona je vodilni teniški igralec sveta s 6:4, 6:3 in 7:6 (5) odpravil Francoza Adriana Mannarina.

29. junij 2016 18.49
TENNIS-GBR-WIMBLEDON

London - Spodobilo se je, da se je kot prvi v šestnajstino finala tretjega letošnjega teniškega turnirja velike četverice v Wimbledonu uvrstil vodilni igralec s svetovne jakostne lestvice Novak Đoković. Srb ni imel z drugim letošnjim tekmecem na londonski »sveti travi«, Francozom Adrianom Mannarinom, niti najmanjših težav in ga je po dveh urah in štirih minutah igre odpravil s 6:4, 6:3 in 7:6 (5). V prihodnjem krogu ga čaka bodisi 28. nosilec, Američan Sam Querrey, bodisi nepostavljeni Brazilec Thomaz Bellucci.

Francoz, sicer 55. »lopar« sveta, je prav danes napolnil 28 let in bi si najlepše darilo poklonil kar sam z velikim Noletovim skalpom, ki pa mu vendarle ni bil blizu. Vseeno se je v prvem in zadnjem nizu čvrsto upiral favoriziranemu tekmecu: uvodoma je šele v zadnji, deseti igri, oddal servis Srbu, ki je izkoristil že prvo žogico za brejk. Drugi niz je bil še najmanj izenačen, saj je Mannarino izgubil že v prvi igri na svoj začetni udarec, Đoković pa prednosti s 3:0 ni več izpustil iz rok. V tretjem nizu se je obema tekmecema posrečil po en brejk, v podaljšani igri pa je bil malenkostno bolj zbran Novak.

Zmagovalec si je ob šestih asih privoščil tudi kar osem dvojnih napak, poraženec je bil uspešnejši ob mreži, tehtnica pa se je na stran branilca lovorike v Wimbledonu nagnila predvsem po zaslugi manjšega števila neizsiljenih lastnih napak. Privoščil si jih je 21, tekmec kar 42. Đoković se je veselil že tridesete zaporedne zmage na turnirjih velikega slama, na razpredelnici sta pred njim zgolj še Rod Laver in Don Budge. Že osem let pa je minilo, odkar je Srb na tekmovanjih te ravni pokleknil pred tako nizko rangiranim tekmecem, kot je bil tokrat Mannarino. Nazadnje se mu je to pripetilo ravno v Wimbledonu leta 2008, ko ga je ugnala tedanja št. 75 moškega tenisa, Rus Marat Safin. Levoroki Francoz pa je v sedemnajstih dvobojih z igralci iz elitne desetetice še naprej pri zgolj eni zmagi.

Konec Willisove pravljice

Marcus Willis je končal pravljično epizodo. Foto: Tim Ireland/AP.

V drugem kolu pa se je končala pravljica 25-letne domače senzacije Marcusa Willisa, ki je na svetovni jakostni lestvici uvrščen zgolj na 772. mesto, a bo že ob prihodnji osvežitvi razpredelnice več kot 350 mest višje. Za nagrado za izjemne nastope na sveti travi si je prislužil obračun na osrednjem igrišču s tretjim igralcem sveta Rogerjem Federerjem, ki se ga je Švicar lotil enako zavzeto kot vsakega drugega tekmeca in mu naposled oddal pičlih sedem iger (6:0, 6:3 in 6:4), za prvo - pri 1:1 v drugem nizu - si je Otočan prislužil stoječe ovacije polnih tribun. V zadnjem delu je Willis celo vodil s 4:3, nato pa tekmecu v deveti igri dovolil brejk in Marcusove filmske zgodbe je bilo konec.

Na zabavni novinarski konferenci po dvoboju je moral zmagovalec, ki ni ob devetih doseženih asih storil niti ene dvojne napake, v celotnem dvoboju pa si je privoščil zgolj 14 neizsiljenih spodrsljajev, odgovarjati tudi na nagajiva novinarska vprašanja, denimo o primerjavi Willisove igre s tisto, ki jo je prikazala angleška nogometna reprezentanca, ko je v osmini finala eura pokleknila pred Islandijo (1:2). »Tekme žal nisem spremljal, zato težko komentiram, seveda pa je bil razplet veliko presenečenje. Marcus? Dlje ko sva bila na igrišču, boljši odpor je nudil. Boril se je, poskušal, se trudil. Da, odigral je zelo dobro, nisem pa prepričan, da bolje kot enajsterica angleških nogometašev,« se Federer ni pustil zmesti.