Đoković petič zmagovalec zaključnega turnirja

Novak Đoković je v finalu zaključnega turnirja v Londonu s 6:3 in 6:4 premagal Rogerja Federerja.

22. november 2015 16.25
22. november 2015 18.00
TENNIS-ATP-FINALS

London - Najboljši igralec sveta Novak Đoković je svojo izjemno sezono končal z zmago na zaključnem turnirju v Londonu, kjer je v finalu po dveh nizih premagal Rogerja Federerja (6:3, 6:4).

Srb je v tej sezoni prikazal izjemne predstave, dobil kar 82 izmed 88 dvobojev in osvojil tudi enajst turnirjev. Zmaga na letošnjem zaključnem turnirju je peta v njegovi karieri (2008, 2012, 2013, 2014, 2015).

»To je bil odličen zaključek sanjske sezone. Zahvalil bi se rad svoji ekipi, brez katere ne bi mogel doseči takega uspeha. Zdaj je pred mano nekajtedenski premor, ki ga bom preživel s svojo družino, nato pa se bom moral posvetiti pripravam na novo sezono,« je povedal Đoković.

Federer in Đoković sta se pomerila 44. v karieri, izid v zmagah pa je po današnjem uspehu Srba izenačen na 22:22.

Roger Federer, ki je do finala dobil vse štiri dvoboje, ostaja pri sedmih zmagah na zaključnih turnirjih (2003, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011).

POTEK FINALA

Prvi niz

Finale je s serviranjem začel Roger Federer. Ta se je hitro znašel v težavah, saj je Novak Đoković povedel s 40:30 in imel brejk žogico, a je Švicar odgovoril z dvema zaporednima točkama in dobil uvodno igro dvoboja.

V drugem nizu je bila slika prav nasprotna. Tokrat je imel Federer po prednosti s 40:30 na voljo prvo brejk žogico, česar pa ni znal izkoristiti, tako da se je Srb rešil in izenačil na 1:1.

Prvi igralec sveta Novak Đoković si je v tretji igri priigral drugo žogo za odvzem servisa, ki pa jo je tokrat le izkoristil in z brejkom povedel z 2:1, v naslednji igri pa podvojil svojo prednost na 3:1.

Srbski tenisač je v nadaljevanju uspešno ohranjal dve igri prednosti, v šesti igri uspešno ustavil nasprotnikovo brejk priložnost in povedel s 4:2, v osmi pa se je povsem približal zmagi v nizu (5:3).

Đoković je v deveti igri uspešno zaokrožil niz. Povedel je s 40:15 in pri prvi brejk priložnosti žogo poslal prek osnovne črte, pri drugi pa je Federerja prisilil k napaki in po 39 minutah zmagal s 6:3.

Drugi niz

V drugem nizu je prvi serviral Đoković in svojemu nasprotniku prepustil dve točki, Federer pa je v sledeči igri Srbu dovolil le točko, tako da je bil izid poravnan na 1:1.

Tudi nadaljevanje niza je potekalo v podobnem ritmu. Đoković je namreč do sedme igre na servis Federerja osvojil le tri točke, Švicar pa na Srbov servis šest. Rezultat je bil 4:3 v korist Đokovića.

Osma igra je ponudila več od ostalih. Srb je namreč ob serviranju Švicarja povedel s 40:0, a se je izkušeni Federer mojstrsko rešil s kar petimi zaporednimi točkami in izenačil na 4:4.

Đoković je v deveti igri suvereno serviral za vodstvo s 5:4, tako da je Federer serviral za obstanek v finalu. Deseta igra se je začela s prevlado Srba, ki je dobil prvi točki - pri drugi sta izmenjala kar 32 udarcev - nato pa povedel s 40:15 in imel dve zaključni žogi. Švicar je prvo žogo še rešil, pri drugi pa naredil dvojno napako in izgubil finale.

London, finale zaključnega turnirja (7.000.000 ameriških dolarjev)

Posamezniki

Novak Đoković (Srb/1) - Roger Federer (Švi/3) 6:3, 6:4.

Dvojice

Jean-Julien Rojer/Horia Tecau (Rom/Niz/2) - Rohan Bopanna/Florin Mergea (Rom/Ind/8) 6:4, 6:3.