Po hudi kazni za ruske olimpijce bo danes govoril Putin

Kazen MOK: Rusi na ZOI 2018 zaradi dopinških grehov lahko nastopijo le pod nevtralno zastavo. Kako bo z risi iz KHL?

Objavljeno
06. december 2017 07.00
Posodobljeno
06. december 2017 07.00

Ljubljana – Ni je bilo novice, ki bi globalno sinoči tako vznemirila javnost, kot jo je izjemno stroga kazen Mednarodnega olimpijskega komiterja za rusko državo, športne funkcionarje in posledično športnike, ki bodo, tokrat brez svoje belo-modro-rdeče trobojnice, nastopili na februarskih zimskih OI v Pjongčangu. Če jih seveda ne bodo bojkotirali.

Glas ljudstva v največji državi na svetu kot tudi med številnimi Rusi po svetu se je po izreku zgodovinskih lozanskih sankcij prepletal med odločnostjo o bojkotu, a pozneje tudi vedno bolj jasni želji, da ne glede na nastop brez zastave in drugih državnih oznak ruski športniki vsekakor odpotujejo v Pjongčang in se tam kot doslej borijo za olimpijske kolajne.

Akterjem na snegu in ledu tako pri Mednarodnem olimpijskem komiteju niso prepovedali navzočnosti v Koreji, tam pa v uradnih vlogah ne bo funkcionarjev. Zelo vplivnemu Vitaliju Mutku, nekoč ministru za šport, predsedniku nogometne zveze in enemu vodilnih v organizaciji naslednjega mundiala, so tako dosmrtno prepovedali kakršno koli funkcijo na olimpijskih igrah v prihodnosti, Dmitrija Černišenka, prvega moža organizacije v Sočiju, so že odstranili iz posebne delovne komisije za ZOI Peking 2022, Aleksandru Žukovu, predsedniku Olimpijskega komiteja Rusije, so že umaknili stolček pri MOK. Tudi njegov zagovor tik pred končno odločitvijo o kazni, ko so v Lozani zaslišali še Vitalija Smirnova, predsednika nacionalne antidopinške komisije, in dvakratno svetovno prvakinjo v umetnostnem drsanju Jevgenijo Medvedjevo, ni kaj prida spremenil odločnosti Thomasa Bacha in njegovih sodelavcev o ostri kazni. Sledila je tudi denarna – 15 milijonov ameriških dolarjev mora Olimpijski komite Rusije poravnati za stroške temeljite in dolge preiskave!

In kako naprej? Naslednji dnevi in tedni bodo razkrili, kako bo dejansko glede udeležbe ruske reprezentance na naslednjih zimskih igrah. Ponavadi tam, ko gre za športnike največje države na svetu, posebno pozornost privabijo hokejisti, umetnostni drsalci, biatlonci. Zagotovo bodo v Moskvi prihodnje dni razpredali tudi o možnosti bojkota, ne nazadnje je predsednik države Vladimir Putin že sredi poletja, ko so prihajala prva naznanila o hudi kazni, javno dejal, da bi bil nastop pod nevtralno zastavo brez pomena. Eden najvplivnejših svetovnih politikov se bo po mrzli prhi iz Lozane oglasil danes v Moskvi, kjer bo sicer med navzočimi na državnem forumu prostovoljcev. Prvi sinočnji komentarji v ruskih medijih pa so umirjali žogico in napovedovali odhod ruskih športnikov v Pjongčang. Nihče pač tem na novinarskih konferencah ne more prepovedati besed o boju za svojo domovino, gledalcem vsaj zaenkrat še niso prepovedali ruskih zastav in šalov na tribunah …

Jelena Isinbajeva, šampionka skoka s palico in tudi predstavnica kaznovanih ruskih atletov za zadnje poletne igre v Riu, se je sinoči že oglasila in sporočila rojakom, naj vsekakor odpotujejo v Pjongčang in se tam kot vedno po najboljših močeh borijo za svojo reprezentanco. Tudi Aleksandr Koževnikov, olimpijec iz Sarajeva '84 in nekoč hokejist Bleda, je položil na srce novemu rodu športnikov Rusije, naj vsekakor tekmuje v Koreji, nekateri so ostali brez besed, Tatjanova Tarasova, najuspešnejša trenerka v zgodovini umetnostnega drsanja, pa je včerajšnji dan označila kot pogrom ruskega športa …

Jasno, da so si ob včerajšnjih dogodkih iz Lozane številna vprašanja zastavljali tudi na slovenski športni sceni. Janez Kocijančič, predsednik Evropskih olimpijskih komitejev, nam je poudaril, da se je MOK odločal na temelju dveh komisij, Schmidove o možnosti sistemsko podprtega državnega dopinga v Rusiji in Oswaldove o posamičnih primerih. »Suspenzov olimpijskega komiteja, Mutka in Žukova ne razumem in ne poznam razlogov. Večina postopkov ni končanih, nevarno je trditi, da je nekdo obsojen, če je v postopku,« je še dodal nekdanji predsednik OKS. Blaž Perko, generalni sekretar OKS, in Matjaž Rakovec, prvi mož Hokejske zveze Slovenije, nedvoumno podpirata ostre kazni, verjameta avtoriteti MOK, a obenem se zavzemata za zaščito nedolžnih športnikov.

»Grozno bi se počutil, če bi zaradi napake kakšnega našega funkcionarja nato naši športniki plačevali davek,« je poudaril Rakovec, podprl nadaljevanje ostrega boja proti dopingu, pa se obenem tudi vprašal, kako bo s hokejskim turnirjem v Pjongčangu. Na njem že tako ne bo zvezdnikov iz NHL, zdaj obstaja možnost, da ne bodo prekinjali niti KHL, močne razširjene ruske lige. V njej igrajo ta čas trije naši risi, kapetan Jan Muršak ter še druga odlična napadalca Žiga Jeglič in Robert Sabolič. Pri IIHF pripravljajo denarna nadomestila za klube v KHL, da bi ti izpustili na igre posamezne hokejiste, a kako bo v resnici, še ni jasno. Povrhu pa je Slovenija v skupini uvodnega dela prav z Rusijo. Ni nemogoče, da ta ne bo imela svoje hokejske reprezentance na ZOI 2018, v tem primeru bi risi za začetek igrali le dve tekmi, s Slovaško in z ZDA.

Janez Kocijančič, predsednik EOK: »Žal mi je, da se je tako razpletlo. Pričakoval sem ostro kazen za tiste, ki so jim dokazali uporabo dopinga, a tudi, da bo kdo stopil na stran čistih športnikov. Težko sodim, ali bodo Rusi sprejeli kompromis in nastopili neodvisno od reprezentance. Če bo prišlo do nove zaostritve, olimpijske igre ne bodo več najkvalitetnejše tekmovanje. Brez Rusije bo padlo načelo univerzalnosti in svetovne kvalitete.«

Iztok Čop, podpredsednik OKS: »Doping je treba kaznovati, težko pa je najti pravo mero. Odločitev se mi zdi še hujša, kot če bi Ruse povsem suspendirali, zdi se, da so imeli dvojna merila. Ni mi všeč uravnilovka, ki pravi, da si kontaminiran, če treniraš v Rusiji. Iz ruske strani bo bržkone prišel ukaz. Morda nihče ne bo hotel nastopati, Putin bo bržčas znal nagraditi tiste, ki bodo obrnili hrbet MOK. Sprašujem se, ali bi enaka kazen doletela tudi Američane.«

Jakov Fak, biatlonec: »Celotno dogajanje okrog dopinga je vrglo zelo slabo luč na šport. Ta odločitev v Lozani pa bo seveda vplivala na biatlonsko dogajanje med ZOI kot tudi v drugih panogah. Za šport bi bilo najbolje, da ni kazni, toda najbrž nič ne nastane kar tako. Nisem sodnik, da bi presojal o višini te kazni, sem pa bil vedno odločno proti dopingu in se obenem zavedam, kako slabi so takšni primeri za ugled športa in športnikov.«