Kocijančič: Planica ima argumente in vsaj en glas

Odgovorni pri SZS vložili kandidaturo za izvedbo svetovnega prvenstva leta 2019 v dolini pod Poncami.

Objavljeno
19. april 2013 10.41
Miha Šimnovec, šport
Miha Šimnovec, šport
Maribor – Potem ko je vlada Republike Slovenije prižgala zeleno luč, da lahko Planica kandidira za izvedbo nordijskega SP leta 2019, so odgovorni pri Smučarski zvezi Slovenije (SZS) nemudoma vso potrebno dokumentacijo poslali na Mednarodno smučarsko zvezo (FIS). Njena generalna sekretarka Sarah Lewis je medtem že sporočila, da so kandidaturo vložili v skladu s pravili.

Primož Ulaga, predsednik SZS, računa, da bo šlo tokrat vse tekoče in da jim bo s kandidaturo tudi uspelo. »Je pa s tem podobno kot drugače v športu; treba je biti vztrajen. Če ti ne uspe prvič, poskusi drugič in tako naprej. Pravi šampioni nikdar ne odnehajo,« je poudaril Ulaga in pribil, da je treba pač verjeti v končni cilj. Kot prednost tokratne kandidature, za katero je bilo treba odšteti kotizacijo v višini 112.500 švicarskih frankov (92.250 evrov), torej 25 odstotkov manj kot pri prvem poskusu, izpostavil, da je zdaj v Planici narejeno vsaj 30 % več, kot, denimo, lani v tem času.

»Dobro bi bilo, če bi čim prej začeli tudi gradnjo tekaškega štadiona, da bi imeli še na tem področju kaj pokazati,« si je zaželel prvi mož SZS, po čigar oceni so možnosti za pridobitev SP povsem realne. Optimistična sta tudi oba ambasadorja kandidature. Medtem ko Petra Majdič po lanskem preboju v finale glasovanja za SP leta 2017, s katerim so dokazali, da se lahko kosajo z vsemi najboljšimi, čuti, da je napočil čas za Planico, je Franci Petek dodal, da je organizacija tako velikega tekmovanja edina logična posledica za razvoj novega nordijskega centra in Planice. »V preteklih desetletjih smo dokazali, da lahko pripravimo tako velike mednarodne športne prireditve.«

Da je planiška kandidatura odličen projekt, je prepričan tudi Janez Kocijančič. »Ne dvomim, da bi glede na kakovost objektov in ljudi, ki so vključeni v prireditvene odbore, izvedli odlično SP, ki bi bilo primerljivo z drugimi. Ali pa morda še boljše od drugih,« je presodil predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), ki za zdaj še ne ve, kdo se je že in kdo se še bo prijavil, pričakuje pa, da bo konkurenca znova zelo huda. »Zato se bomo morali zelo, zelo potruditi, da bomo Mednarodno smučarsko zvezo prepričali o naših prednostih. Na lanskem kongresu FIS v Južni Koreji smo se uvrstili v zaključni krog glasovanja za SP leta 2017, morda bi bil tokrat čas za našo zmago. Vendar pa ta še zdaleč ni avtomatična oziroma samoumevna, ampak je odvisna od različnih okoliščin, ki se bodo to pot – upam – obrnile v našo prid.«

Ob tem je opozoril, da običajno razmišljamo preveč iz svojega zornega kota. »Jasno, Planica je nacionalni simbol v Sloveniji, vendar pa pri tem pogosto pozabljamo, da so protikandidati ravno tako izjemno močni. Finska, ki nas je lani premagala z Lahtijem, je ena od vodilnih nordijskih nacij na svetu.«

O govoricah, da naj bi vnovič kandidirala vsaj Oberstdorf in Zakopane, ni hotel špekulirati, je pa ob tem za primerjavo navrgel, da je Nemčija najmočnejša država v Evropi, Poljska pa ima dvajsetkrat več prebivalcev kot Slovenija. »Je pa po drugi strani tudi res, da je med našo prejšnjo kandidaturo, pri kateri je bila večina objektov zgolj narisanih oziroma računalniško simuliranih, in zdajšnjo z že bolj ali manj narejenimi objekti, s katerimi smo pripravljeni v najkrajšem možnem času izvesti SP, vendarle precejšnja razlika.«

Na vprašanje, kako utegne incident, ki ga je na lanskem kongresu FIS povzročil bivši predsednik SZS Tomaž Lovše, je odvrnil, da se takšnih stvari povsem ne da prekriti. »Verjamem pa, da je večina mojih kolegov v predsedstvu FIS videla, zakaj je takrat šlo in da bodo skušali to pot ovrednotiti samo kandidaturo in ne preteklih dogodkov,« se Kocijančič nadeja, da škandal v Gangwonu ne bo vplival na izbiro prireditelja nordijskega SP leta 2019.

O njem bodo člani predsedstva FIS glasovali na kongresu prihodnje leto v začetku junija v Barceloni. »Glasovanje bo kot vselej tajno. Četudi nekdo nekomu obljubi glas, to še ne pomeni, da mu ga bo tudi res dal,« je zaupal Kocijančič in v smehu pripomnil, da ima planiška kandidatura – glede na to, da je sam eden od članov predsedstva FIS – najmanj en glas že zagotovljen. Verjame, da še kakšnega tudi od drugih s pravico glasovanja. »Planica ima dosti argumentov in uživa precejšnje simpatije, toda treba je vedeti, da bodo imeli tudi naši konkurenti vpliv in veliko načinov, kako si pridobiti podporo. Zato bi rad še enkrat poudaril, da bi bilo v tej mednarodni tekmi vnaprej pričakovati našo zmago skrajno naivno.«