52. Zlata lisica: Drevova v veleslalomu zaostala le za Rebensburgovo

Veleslalomska tekma 52. Zlate lisice se je končala z zmago Viktorie Rebensburg, Ana Drev je bila odlična druga.

30. januar 2016 00.36
30. januar 2016 08.30
reu ALPINE SKIING-WOMEN/LIENZ
M. Ž.
M. Ž.

Maribor - Slovenskim športnim uspehom danes kar ni videti konca. Za vrhunski dosežek je veleslalomski tekmi 52. Zlate lisice poskrbela Ana Drev, ki je navdušila slovenske navijače z drugim mestom, od nje je bila hitrejša le Nemka Viktoria Rebensburg.

Drevova je bila po prvi progi na šestem mestu in je za vodilno Avstrijko Evo-Mario Brem zaostajala za 1,30 sekunde, nato pa na drugi progi smučala izjemno in pridobila štiri mesta.

Zmage se je veselila Nemka Viktoria Rebensburg, ki je v finalu pridobila eno mesto (2:29,82), druga je bila Ana Drev (+0,32), tretja pa Tina Weirather (+0,34). Vodilna po prvo progi Eva-Maria Brem se je morala zadovoljiti s četrtim mestom (+0,41).

»Ne morem verjeti, da se je to zgodilo v Mariboru. Malo sem bila skeptična glede proge. Dobro sem se počutila, a nisem vedela, da lahko posežem po stopničkah, res neverjetno. Pred drugim tekom sem se počutila močna in da lahko napdem. Na štartu je bilo zelo vroče, čevlji so bili čisto mehki in serviser je na njih dajal sneg, da jih je hladil. Ko sem prišla v cilj, je bil res neverjeten občutek,« je bila drugega mesta vesela Ana Drev.

Poleg nje je v finalu nastopila še Katarina Lavtar, ki se je 23. mesta povzpela na končno 17. mesto (+2,28). Ilka Štuhec je bila 39. (+6,48), Maruša Ferk 43., (+7,37), Meta Hrovat pa je odstopila na prvi progi.

»Nisem bil čisto prepričan, da ji bo uspelo, saj v zadnjih štirih, petih vratih ni dala vsega od sebe in sem se bal, da bo ravno to manjkalo do stopničk. Potem, ko se je razpletalo naprej, vidljivost je bila slabša, sonce je zašlo, sem si mislil, da stopničke bodo in ko se je zgodil še nesrečen odstop Lare Gut, sem vedel, da je to to. Že dolgo je bila suverena in dobro pripravljena, zna se zbrati na drugo vožnjo in prvič je bila v taki situaciji, da se je morala zbrati tudi pred domačim občinstvom. Če je to zdržala, potem ni težav za naslednje tekme, naredila je velik preskok in ob tem ji lahko le čestitam,« je lep uspeh Drevove pohvalil njen trener Denis Šteharnik.

V skupnem seštevku svetovnega pokala vodi Američanka Lindsey Vonn z 900 točkami, druga je Švicarka Lara Gut z 855 točkami - danes sta obe odstopili v finalu - na tretje pa se je povzpela današnja zmagovalka Viktoria Rebensburg (680).

V Mariboru bo jutri še slalomska preizkušnja. Tekmovalke se bodo na prvo progo podale ob 9.30, na drugo pa ob 12.30.

Prva vožnja

52. Zlato lisico je odprla Nemka Viktoria Rebensburg, ki je cilju dosegla čas 1:13,22 in postavila izziv preostalim tekmicam na štartu. Tina Weirather iz Lihtenštajna ji kot naslednja v sončnem Mariboru ni bila kos in je v cilju zaostala za 0,85 sekunde.

Na sicer dobro pripravljeni progi je za najhitrejšo zaostala tudi Norvežanka Nina Løseth (+0,48), zato pa je novo najhitrejšo znamko naslednja tekmovalka, Avstrijka Eva-Maria Brem, ki je bila od Nemke hitrejša za 0,37 sekunde.

Neprijeten padec je takoj za njo doživela Italijanka Federica Brignone, ki je po zdrsu dobila še udarec v obraz in tekma je bila za nekaj minut prekinjena. Nastop se je precej ponesrečil tudi Tessi Worley (+1,51), pa čeprav je Francozinji uspelo prismučati do cilja. Lara Gut (+0,53) iz Švice je bila za skoraj sekundo hitrejša od svoje predhodnice, kar ji je prineslo tretje mesto, za Bremovo in Rebensburgovo.

Sledil je že nastop glavne slovenske adutinje Ane Drev. Ta je pri prvi primerjavi zaostajala za 35 stotink, do druge si je prismučala še dodatnih 14 stotink zaostanka (+0,49,), na koncu pa z 1,30 sekunde zaostanka v cilju prehitela zgolj Worleyjevo, a je kljub temu še vedno lahko računala na lepo uvrstitev na domači tekmi.

Švedinji Frida Hansdotter (+1,58) in Maria Pietilae-Holmner (+1,99) ter Italijanki Manuela Moelgg (+2,06) in Irene Curtoni (+2,30) so za njo zanesljivo zaostale, vožnjam najboljših se ni uspelo približati niti Avstrijka Michaela Kirchgasser (+3,17).

Po nastopu naslednje Italijanke Nadie Fanchini (+2,90) je nastopila še zadnja izmed prvokategornic Lindsey Vonn, vendar tudi sama na očitno že načeti progi ni uspela kljubovati najboljšim. Z zaostankom kar 2,45 sekunde je pristala šele na 12. mestu.

Tekmovalke so imele v nadaljevanju vse več težav z načeto progo, zato so najhitrejše tekmovalke ostale na svojih položajih.

Kot druga Slovenka je nastopila Katarina Lavtar (33), ki je z zaostankom 4,59 sekunde zasedla 23. mesto, ki ga je zadržala do konca prve proge.

Preostale slovenske smučarke niso bile uspešne. Domačinka Ilka Štuhec s številko 48 ni bila konkurenčna in je pri drugi primerjavi zaostajala že za 4,53 sekunde, ob prihodu v cilj pa se uvrstila na 38. mesto (+6,40). Kot 53. po vrsti je nastopila Meta Hrovat, ki si je do druge primerjave prismučala 6,58 sekunde zaostanka, nato pa odstopila, Maruša Ferk (61) pa je z zaostankom 7,37 sekunde končala na 43. mestu.

Po polovici tekmovanja je tako vodila Avstrijka Eva-Maria Brem (1:12,85), druga je bila Nemka Viktoria Rebensburg (+0,37), tretja pa Švicarka Lara Gut (+0,53).

Druga vožnja

Slovenija je imela na finalni progi dve predstavnici. Kot prva je nastopila Katarina Lavtar, ki je imela 23. čas. Lavtarjeva je imela pred vodilno Norvežanko Ragnhild Mowinckel 45 stotink prednosti, vendar pa je skoraj vso zapravila do prve primerjave (-0,03) in pri drugi že zaostajala (+0,37), njen čas 2:32,10 pa je zadostoval za tretje mesto (+0,48).

Po prvi petnajsterici je imela najboljši čas Avstrijka Michaela Kirschgasser (2:31,04), za njo pa sta bili Kanadčanki Marie-Pier Prefontaine (+0,42) in Marie-Michele Gagnon (+0,49). Katarina Lavtar je bila na sedmem mestu (+1,06).

Dvanajsti čas prve proge je imela ameriška zvezdnica in vodilna v skupnem seštevku Lindsey Vonn. Američanka je imela pred drugim nastopom 72 stotink naskoka pred vodilno Kirchgasserjevo, do prve primerjave še oplemenitila zalogo (-0,74), a si v spodnjem delu privoščila napako in končala v snegu.

Glavna slovenska adutinja Ana Drev je imela šesti čas prve proge in se je na drugo podala z 69 stotinkami prednosti pred Švedinjo Mario Pietilä Holmner, ki je čakala na prostoru za vodilno tekmovalko. Drevova je v zgodnjem delu smučala zelo dobro in prednost povečala na 90 stotink, v spodnjem delu pa je zadržala vrhunski ritem in prevzel vodstvo z 88 stotinkami prednosti.

Peti čas prve proge je imela Tina Weirather, ki je zapravila osem stotink naskoka in za Drevovo zaostala za pičli dve stotinki.

Kot naslednja je z drugo progo opravila Norvežanka Nina Løseth in pri drugi primerjavi zaostajala za sedem stotink, česar v spodnjem delu ni mogla nadoknaditi in je zasedla tretje mesto (+0,72).

Švicarka Lara Gut, tretja po prvi progi, je imela pred vodilno Slovenko 77 stotink prednosti, vendar pa ni zdržala pritiska in je odstopila. To je pomenilo, da se je Ana Drev uvrstila na zmagovalni oder.

Na vrhu sta bili še dve tekmovalki. Najprej je na vrsto prišla Nemka Viktoria Rebensburg, ki je v zgornjem delu storila napako in zapravila večino prednosti s prve proge (-0,32), a v spodnjem delu ohranila mirne živce in se zavihtela na vrh (-0,32).

Veleslalom je zaključila Avstrijka Eva-Maria Brem, ki je imela pred drugo progo 37 stotink prednosti, kar je do prve primerjave spremenila v vodstvo za 48 stotink, nato pa ga je v spodnjem delu polomila in končala na četrtem mestu.

Zmagovalka je bila Nemka Viktoria Rebensburg, druga Ana Drev in tretja Tina Weirather. Katarina Lavtar je zasedla 17. mesto.