Bremova se je z zmago v Jasni približala veleslalomskemu globusu

Avstrijka Eva-Maria Brem je dobila predzadnji veleslalom sezone, Ana Drev je s šestega mesta nazadovala na enajsto.

07. marec 2016 08.30
reu ALPINE SKIING-WOMEN/FLACHAU
M. Ž.
M. Ž.

Jasna - Avstrijska smučarka Eva-Maria Brem je slavila na predzadnjem veleslalomu sezone v slovaški Jasni. Najboljša Slovenka je bila Ana Drev na enajstem mestu.

Eva-Maria Brem je danes dobila še svoj drugi veleslalom sezone in se utrdila na prvem mestu seštevka te discipline. Konkurenco je zasenčila že na prvi progi, na kateri si je prismučala več kot 70 stotink prednosti, kar ji je v finalu zadostovalo za zmago.

Na drugo mesto se je uvrstila Nemka Viktoria Rebensburg (+0,27), ki je bila po polovici tekmovanja šele dvanajsta, nato pa z najboljšim časom druge proge napredovala za kar 10 mest, tretja pa Italjanka Federica Brignone (+0,52).

Najboljša Slovenka je bila Ana Drev, ki je kljub zdravstvenim težavam v zadnjem času - zaradi virusa je prejemala infuzije - končala na 11. mestu (+1,59). Drevova je bila na prvi progi odlično na poti, a zaradi napake osvojila le šesto mesto, v finalu pa nazadovala še za pet mest.

Točke sta osvojili še Katarina Lavtar na 25. (+2,82) in Tina Robnik na 26. mestu (+2,84), medtem ko se Ilka Štuhec in Maruša Ferk nista uvrstili v finale.

»Pri Ani sem se bal ravno tega, zaradi te bolezni. Upal sem, da bo malce slabše vreme, da bodo razmere slabše in da bi zato imeli rezervni start, da bi bila proga krajša. A proga je bila zelo dolga, 51 vrat je zelo dolg veleslalom. V prvem teku je še imela nekaj moči, v drugem teku pa se je čisto izpraznila, tako da je komaj pripeljala do cilja. Kar se tiče Robnikove in Lavtarjeve, jima čestitam za uvrstitev, a z njunima vožnjama, predvsem v drugem teku, nisem zadovoljen. Sem mnenja, da sta sposobni veliko več in bi morali veliko bolj napasti, ne pa samo braniti rezultata. S tem nikakor nisem zadovoljen. Še enkrat pa čestitam Ani Drev za borbo. Dva dni nazaj ni mogla stati na nogah, a niti za trenutek ni pomislila, da ne bi tekmovala. Za to ji res lahko samo čestitam,« je dejal glavni trener slovenske reprezentance Denis Šteharnik.

V veleslalomskem seštevku je tekmo pred koncem na vrhu Eva-Maria Brem s 542 točkami, druga je Nemka Viktoria Rebensburg s 490 točkami, tretja pa Švicarka Lara Gut s 412 točkami.

PRVA PROGA

Na Slovaškem se je tekma začela v močnem sneženju. S težkimi pogoji se je kot prva spoprijela Italijanka Federica Brignone, ki je postavila čas 1:16,45.

Za njo je nastopila najboljša veleslalomistka te sezone, Avstrijka Eva-Maria Brem, ki je pri drugi primerjavi vodila za osem desetink, v spodnjem delu pa še nekaj dodala in Italijanko prehitela za 1,11 sekunde (1:15,34).

Dosežek Avstrijke je bil odličen in predober za Švicarko Laro Gut, ki je vseskozi zaostajala za več kot tri desetinke, na koncu pa z zaostankom 74 stotink osvojila drugo mesto (1:16,08).

Svoj nastop je neobetavno začela tudi Nemka Viktoria Rebensburg, ki je že pri prvi primerjavi zaostajal za 67 stotink, pri drugi je zaostanek narasel na več kot sekundo (+1,08), na koncu pa je zaostala za vsemi (+1,96).

Daleč od Bremove je bila tudi Tina Weirather iz Liechtensteina, ki je zaostala za več kot dve sekundi (+2,34) in zasedla zadnje, peto mesto.

S številko šest se je na progo podala prva Slovenka Ana Drev. Ta je zgoraj smučala odlično in pri prvi primerjavi zaostajala za zgolj štiri stotinke, nato pa je sledila napaka, zaradi katere si je nabrala 1,16 sekunde zaostanka. Drevova je do konca proge izgubila še pol sekunde in z zaostankom 1,67 sekunde zasedla četrto mesto.

Po nastopih prve deseterice je vodila Eva-Maria Brem pred Laro Gut (+0,74) in Federico Brignone (+1,11), Ana Drev je bila na petem mestu (+1,67).

Drevova je v nadaljevanju izgubila še eno mesto, pred njo se je uvrstila Švedinja Frida Hansdotter, ki jo je s številko 14 prehitela za pičli dve stotinki.

Druga Slovenka Katarina Lavtar (31) je bila daleč za najhitrejšimi in pri drugi primerjavi zaostajala za skoraj dve sekundi (+1,97), nato pa tudi na preostalem delu smučala prepočasi in se uvrstila na 22. mesto (+3,40), do konca pa je izgubila še tri mesta in imela 25. izhodišče. V finale se je uvrstila tudi Tina Robnik (51), ki je z zaostankom 3,68 sekunde zasedla 29. mesto. Ilka Štuhec (+5,34) in Maruša Ferk (+7,05) sta bili prepočasni na prvi progi.

DRUGA PROGA

Ob 13. uri se je začela finalna proga s tremi slovenskimi smučarkami. Tina Robnik je nastopila kot druga in imela 31 stotink naskoka pred Kanadčanko Cancace Crawford, kar pa ji ni zadostovalo za prevzem vodstva, saj je za Kanadčanko zaostala za 27 stotink.

Druga Slovenka Katarina Lavtar je imela 25. izhodišče in je štartala s prednostjo 59 stotink pred Crawfordovo, imela pri zadnji primerjavi le še šest stotink zaloge, na koncu pa osvojila tretje mesto (+0,25). Robnikova je nazadovala na četrto mesto.

Po desetih finalistkah je vodila Francozinja Coralie Frasse Sombet (2:32,55), druga je bila njena rojakinja Taina Barrioz (+0,27), tretja pa Švicarka Simone Wild (+0,28). Lavtarjeva je bila sedma (+0,87), Robnikova pa osma (+0,89).

Ena izmed favoritinj za današnjo zmago Viktoria Rebensburg si je na prvi progi prismučala le dvanajsto izhodišče, v finalu pa napadla na polno in z najboljšim časom druge proge za več kot sekundo prehitela vodilno Kanadčanko Marie Michele Gagnon (-1,05).

Nemka je po zaslugi odlične vožnje vodila tudi pred nastopom najboljše Slovenke Ane Drev. Ta je imela 29 stotink prednosti s prve proge, kar je zapravila do druge primerjave (+0,28), v spodnjem delu pa izgubila še ogromno časa in zasedla sedmo mesto (+1,32).

S časom Rebensburgove se je neuspešno spopadla tudi Italijanka Federica Brignone, ki je zaostala za 25 stotink, kar je pomenilo, da se je Nemka že uvrstila na zmagovalni oder.

Drugi čas prve proge je imela Švicarka Lara Gut, ki je napadla s 37 stotinkami prednosti, a tudi ona ni bila kot Rebensburgovi in je zaostala tako za njo kot tudi Brignonejevo (+0,52).

Na vrhu je ostala le še Eva-Maria Brem, ki je imela veliko zalogo 1,96 sekundo prednosti, to pa ji je zadostovalo za novo zmago (-0,27), s katero se je utrdila na prvem mestu veleslalomskega seštevka. Ana Drev je končala na 11., Katarina Lavtar na 25. in Tina Robnik na 26. mestu.