Domači uspeh vikingov v Kvitfjellu: Jansrudu zmaga, Kildeju vodstvo

Tudi boj za superveleslalomski globus je pred finalom še povsem odprt. Slovenci na 26., 27. in 28. mestu.

13. marec 2016 09.59
13. marec 2016 10.00
SKI-ALPINE-WORLD-MEN
Š. Ro.
Š. Ro.

Kvitfjell - Podobno kot se je včeraj zaostril boj za mali kristalni globus v smuku, bo očitno napet tudi lov na končno superveleslalomsko zmago. V Kvitfjellu je danes na zadnji preizkušnji pred finalom v St. Moritzu vodstvo prevzel Aleksander Aamodt Kilde in s četrtim mestom prehitel rojaka Aksla Lunda Svindala za 25 točk.

A to ni bil edini razglov za veselje na Norveškem. Superveleslalomsko tekmo je namreč dobil domači matador Kjetil Jansrud, najboljši dirkač prejšnje zime, ki pa mu v tej zimi ne gre vse po načrtu. Vseeno je dosegel četrto zmago v sezoni (pred tem je dobil kombinacijo v Wengnu, paralelni veleslalom v Alti Badii in smuk v Jeongseonu), peto na domačem terenu v Kvitjellu in 14. v karieri. Po včerajšnjem smuku je bil zelo jezen, ko je pristal na petem mestu, tokrat pa zlasti v srednjem delu dobil glavno prednost pred tekmeci. V cilju je za 17 stotink sekunde prehitel Avstrijca Vincenta Kriechmayrja, znova je dobro dirkal tudi včerajšnji junak Italijan Dominik Paris, ki je osvojil tretje mesto za zaostankom 0,32 s. Kilde je bil na četrtem mestu za 0,47 s počasnejši od Jansruda.

Tudi Kriechmayr je z novo uvrstitvijo na zmagovalni oder ohranil možnosti za superveleslalomski globus. Na skupnem tretjem mestu namreč zaostaja za 27 točk. Jansrud se je povzpel na četrto mesto s 40 točkami zaostanka in bo v St. Moritzu še lahko ubranil lansko lovoriko.

V finalu sezone bo nastopil tudi Boštjan Kline, ki pa tako kot včeraj v smuku, znova ni prišel do vidnejše uvrstitve. Njegov zaostanek za Jansrudom je znašal 1,76 s. V superveleslalomu je nastopil z dobro številko 13, a znova že do prvega merjenja nabral kar velik zaostanek za tedaj vodilnim Nemcem Andreasom Sanderjem. V nadaljevanju je nekaj pridobil, spet pa več izgubil v spodnjem delu, kjer je povečal zaostanek na osem desetink sekunde. Le za sedem stotink je prehitel rojaka Klemna Kosija, ki je odprl tekmo s št. 2, saj je Johan Clarey nastop odpovedal. Mariborčan je imel nekaj težav, vseeno pa upal na prve točke na tem norveškem prizorišču. Zaskrbljujoče je bilo dejstvo, da sta oba Slovenca na ciljni ravnini dosegala slabo hitrost v primerjavi s tekmeci. Kosi je tako tudi dokončno zgrešil preboj v St. Moritz.

Si je pa s svojim nastopom in osvojenimi točkami pozitivno oceno prislužil Martin Čater. Bil je za štiri stotinke počasnejši od Klineta (1,80) in za tri hitrejši od Kosija ter se uvrstil med njiju, na 27. mesto. Rok Perko, ki se je po poškodbi vrnil v svetovni pokal, tekme ni končal.

»Eden od ciljev za danes je bil, da dobimo Klemena Kosija na finale. To nam ni uspelo, je pa ostal med trideseterico, tako da imamo v superveleslalomu na koncu sezone dva med trideset. S tem moram biti zadovoljen. Danes sem zelo ponosen na Martina Čatra, ki se je pripravil in odsmučal zelo dobro. Imel je visoko številko, videli pa ste, da so bile zopet majhne razlike. Boštjan Kline je zopet naredil napako zgoraj in ko narediš napako na 18. sekundi, je to težko nadoknaditi. Bila je vožnja z nekaj napakami, srednji del je bil superhiter, a to je v superveleslalomu hitro kaznovano,« je po tekmi ocenil trener Peter Pen, ki bo zdaj še pospremil Klineta v finalu sezone.