Fak sanjsko odprl olimpijsko zimo: tretji tudi v Hochfilznu

Na šprinterski preizkušnji svetovnega pokala biatloncev v Avstriji je bil brezhiben in za zmagovalcem zaostal za 35 sekund.

08. december 2017 13.56

Hochfilzen - Potem ko se je slovenski biatlonec Jakov Fak ob uvodu v olimpijsko zimo svetovnega pokala vrnil med najboljše in se na zasledovalni preizkušnji v švedskem Östersundu z drugim mestom zavihtel na zmagovalni oder, je po selitvi v avstrijski Hochfilzen dokazal, da izjemen podvig ni bil zgolj naključje, temveč je dobra dva meseca pred igrami v Pjongčangu očitno zares dobro pripravljen. Na desetkilometrskem šprintu je namreč spet posegel po stopničkah, tokrat je bil tretji.

Najboljša trojica je bila dvakrat brezhibna na strelski preprogi, tako da je o razvrstitvi odločala hitrost smuči, v tem pogledu je bil zares suveren 24-letni Norvežan Johannes Thingnes Bø, ki je najresnejšega zasledovalca, Francoza Martina Fourcada, pustil za seboj za dvanajst sekund, medtem ko je Fak zamudil že več kot pol minute (+ 35,4). Uspešno je nastopil tudi drugi slovenski predstavnik Klemen Bauer, ki pa bi bil še višje kot na 22. mestu, če mu ne bi že med streljanjem leže enkrat zadrhtela roka.

Današnji Fakov uspeh je pomemben tudi s stališča jutrišnje zasledovalne preizkušnje (z začetkom ob 12.15), na kateri bo imel lepo izhodišče v lovu za ponovitvijo podviga iz Östersunda. Danes si je, v izogib klasični biatlonski napaki, zgrešenemu zadnjemu strelu, vzel nekoliko več časa za pripravo na deseti poskus na strelišču - in obrestovalo se mu je. Dobro tekaško formo je dokazal s hitrim zadnjim krogom, v katerem je bil za zgolj nekaj sekund počasnejši od francoskega brzivlaka Fourcada.

Eno točko je na 40. mestu ujel tudi Miha Dovžan, ki je ravno tako pustil eno tarčo nepobeljeno, le da je bil nenatančen stoje. Manj uspešen je bil zgolj Mitja Drinovec s 70. časom, potem ko je dvakrat ustrelil v prazno, v uteho pa mu je lahko, da je med drugim prehitel Francoza Simona Fourcada. Danes popoldne, s štartom ob 14.15, bodo šle na šprintersko preizkušnjo na 7,5 kilometra dolgo progo še ženske, tudi slovenski zastopnici Urška Poje in Anja Eržen.