Gorišek vrača žogico

»Stroški alpskih disciplin od letošnjega maja do oktobra so znašali 114.951 evrov oz. 15,24 % manj kot lani.«

Objavljeno
28. november 2014 15.03
J. P., Delo.si
J. P., Delo.si

Ljubljana - Panožni vodja alpskega smučanja Dušan Gorišek se je odzval na navedbe predsednika Smučarske zveze Slovenije Enza Smrekarja in direktorja nacionalne smučarske organizacije Jurija Žureja o netransparentnem in prekomernem trošenju sredstev. Vodilna funkcionarja zveze namreč trdita, da so alpinci v pripravljalnem obdobju do 1. novembra zapravili 878.000 evrov, zato je do konca tekmovalne zime moški in ženski reprezentanci skupaj ostalo le še 150 tisočakov.

Gorišek, ki ga predsednik zveze poziva k takojšnjemu odstopu, je javno razgrnil svoje izračune: stroški alpskih disciplin od letošnjega maja do oktobra so po njegovem znašali 754.168 evrov, kar je v primerjavi z enakim obdobjem lani za 114.951 evrov oziroma 15,24 odstotka manj. »Letos so se prvič pojavili nekateri stroški, ki so bili pretekla leta predmet sponzorstev, denimo nakup opreme in pripomočkov. Posledica poznega začetka pogovorov z opremljevalci so nepredvideni stroški, saj si je morala disciplina osnovno smučarsko opremo celo kupiti - prvič v zadnjih 40 letih,« je ogorčen Gorišek.

»Alpske discipline in s tem reprezentance so v trženjskem delu povsem odvisne od SZS. Posledica te organiziranosti in neaktivnosti ter strokovne nekompetentnosti na zvezi pa je tudi velika finančna luknja,« še opozarja prvi mož panoge, ki ima občutek, da so panoge zvezi le v veliko breme, čeravno brez tekmovalcev in trenerjev sploh ne bi imela izdelka za pridobivanje sponzorskih sredstev in kandidiranje na razpisih s strani države. »Trenerji in tekmovalci na vsakem koraku zmanjšujejo stroške. Na pripravah in tekmah si sami pripravljajo obroke, pogosto hrano iz domačih hladilnikov nosijo kar s seboj, nemalokrat si krijejo tudi prevozne stroške,« je bil konkreten Gorišek.

Vodstvu zveze očita neustrezno poslovno politiko pri trženju sponzorskih pravic, komuniciranje s panogo kar prek sporočil za javnost in zavajanje s podatki o porabi sredstev: »Še vedno ostaja velika težava v netransparentnih načrtih proračunov in porabi sredstev, ki na alpske discipline pridejo z naslova delovanja same organizacije SZS.«

In dodaja: »Za višino proračuna smo izvedeli šele aprila, dober mesec po konstituiranju alpskega odbora, v obliki izjave za javnost, v kateri je bilo opredeljeno, da je alpskim disciplinam na voljo 1.080.000 evrov operativnih sredstev. V znesek niso bili vključeni stroški poslovnega dela zveze, dolgovi iz preteklosti, niti prispevek SZS ekipi aMaze, ki je vodena kot poslovna skrivnost.«

Prvi mož panoge vrača žogico predlagateljem njegove razrešitve: »Nadejali smo se še dodatnih sredstev, saj so v tem času potekali razgovori z najmanj 60 potencialnimi sponzorji. Žal so se pogajanja začela nerazumljivo pozno, pri čemer se je vodstvo zavedalo, da se je iztekla večina pogodb, največkrat vezanih na začetek olimpijskega ciklusa. Posledica tega je bila tretjina sredstev manj od načrtovanega.«