Hirscherju slalomska preizkušnja v Santa Caterini, Slovenca brez točk

Avstrijec Marcel Hirscher je zmagal na tretjem slalomu sezone v Santa Caterini. Skube in Kürner sta odstopila.

M. Ž.
Wed, 06.01.2016, 09:40; spremenjen: 14:02

Santa Caterina - Avstrijski smučar Marcel Hirscher je zmagovalec tretjega slaloma sezone v Santa Caterini, s to zmago pa je hkrati prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Hirscher je bil po prvi seriji na tretjem mestu, s tremi stotinkami zaostanka za Norvežanom Henrikom Kristoffersenom, zmagovalcem prvih dveh slalomskih preizkušenj v tej sezoni, in desetimi stotinkami zaostanka za vodilnim Rusom Aleksandrom Horošilovim.

Avstrijski smučar je nato v finalu postavil najboljši čas druge vožnje in slavil 36. zmago v svetovnem pokalu in 17. v slalomu, drugi je bil Henrik Kristoffersen (+0,21), tretji pa Aleksander Horošilov (+0,32).

Slovenija je imela na današnji tekmi dva tekmovalca, Matica Skubeta in Miho Kürnerja, vendar pa sta oba odstopila, tako da slovenska reprezentanca še naprej čaka na prve slalomske točke v tej sezoni.

V skupnem seštevku svetovnega pokala je zdaj na vrhu Marcel Hirscher s 721 točkami, drugi je Norvežan Aksel Lund Svindal s 636 točkami, tretji pa Henrik Kristoffersen s 471 točkami.

PRVA VOŽNJA

Štartno številko ena je imel Italijan Stefano Gross, ki je uspešno opravil s progo in zabeležil čas 59,69. Že naslednji tekmovalec, Rus Aleksander Horošilov, je pokazal, da je mogoče smučati občutno hitreje, saj je imel pri prvi primerjavi časov 56 stotink prednosti, na koncu pa je prevzel vodstvo s kar 1,36 sekunde prednosti.

Za Rusom sta se po prigo spustila dva Nemca. Felix Neureuther se ni mogel kosati z njegovim dosežkom in je z zaostankom 65 stotink zasedel drugo mesto, Fritz Dopfer pa je bil še počasnejši in je imel tretji čas (+1,03). Prvo petorko je zaključil Šved Mattias Hargin, ki je bil občutno prepočasen za Rusa in je končal na petem mestu (+1,52).

Kot šesti je nastopil najboljši slalomist te zime, Norvežan Henrik Kristoffersen. Norveški predstavnik je bil pri prvi primerjavi za osem stotink hitrejši od Rusa in bil v prednosti tudi pri zadnji primerjavi (-0,09), nato pa na samem koncu izgubil igro stotink in zasedel drugo mesto (+0,07).

Kot naslednji se je s časom Horošilova soočil Avstrijec Marcel Hirscher. Ta je imel po polovici proge 29 stotink zaostanka, nato pa v spodnjem delu smučal nekoliko bolje in si priboril tretje mesto (+0,10).

Henrik Kristoffersen in Marcel Hirscher sta bila edina tekmovalca, ki sta se Horošilovu približala na manj kot deset stotink, četrtouvrščeni Francoz Alexis Pinturault je imel že 46 stotink zaostanka.

Prvi slovenski predstavnik Matic Skube je imel številko 35. Skube je že od samega začetka smučal slabo in imel pri prvem vmesnem času že 1,50 sekunde zaostanka, nato pa odstopil po dobrih štiridesetih sekundah vožnje.

Na štartni listi je bil še Miha Kürner, ki je imel številk 56. Zanj se je nastop začel obetavno, saj je imel pri prvi primerjavi časov le 33 stotink zaostanka, nato pa tudi on končal v snegu in ostal brez uvrstitve.

FINALNA VOŽNJA

Po prvih desetih smučarjih finalne vožnje je bil na vrhu Avstrijec Marc Digruber (1:56,11), drugi je bil Italijan Patrick Thaler (+0,47), ki je pridobil kar devet mest, tretji pa Avstrijec Michael Matt (+1,07).

Avstrijski smučar Digruber je na mestu za vodilnega vztrajal dolgo časa, prehitel ga je šele Nemec Fritz Dopfer, 12. po prvi seriji, ki je bil od Digruberja hitrejši za pol sekunde (1:55,61).

Nemec in Avstrijec sta v finalu pridobivala mesto za mestom in bila na prvih dveh mestih tudi pred nastopi zadnjih sedmih tekmovalcev v finalu. To je spremenil Nemec Felix Neurether, šesti po prvi seriji, ki je ciljno črto prečkal z istim časom kot Dopfer in Digruberja potisnil na tretje mesto.

Za Neureutherjem je nastopil Švicar Daniel Yule, ki je imel štiri stotinke naskoka, kar pa je zapravil in zasedel tretje mesto (+0,18). Neuspešen je bil tudi Francoz Alexis Pinturault, ki mu 19 stotink ni zadostovalo za prevzem vodstva in je nazadoval na peto mesto (+0,40). Na vrhu so bili le še trije smučarji.

Iz štartne hišice se je kot naslednji pognal Marcel Hirscher, ki je imel 93 stotink zaloge. Avstrijec je v zgornjem delu povečal prednost na 1,23 sekunde in na koncu vodilna Nemca prehitel za 1,07 sekunde.

Norvežan Henrik Kristoffersen je bil pred težko nalogo, saj je imel le tri stotinke prednosti pred Avstrijcem. Norvežan je to zapravil že do prve primerjave (+0,15), nato pri tretji ponovno vodil (-0,07), kar pa je zapravil v zadnjem delu in se uvrstil na drugo mesto (+0,21). S tem je bilo konec njegovega zmagovalnega niza v slalomu.

Na vrhu je ostal le še Aleksander Horošilov. Ruski predstavnik ni bil kos Hirscherju in je že pri prvem vmesnem času zaostajal za pol sekunde, pri zadnji primerjavi je imel 13 stotink zaostanka, na koncu pa zasedel tretje mesto (+0,32). Na zmagovalnem odru so bili tako Marcel Hirscher, Henrik Kristoffersen in Aleksander Horošilov.