V kombinaciji v Crans Montani je morala premoč priznati zgolj Italijanki Federici Brignone. Maruša Ferk peta.

24. februar 2017 09.32
Switzerland Alpine Skiing World Cup
J. P., A. V.

Crans Montana − Po daljšem premoru zaradi svetovnega prvenstva v St. Moritzu se je za alpske smučarke sezona svetovnega pokala nadaljevala v švicarski Crans Montani z današnjo kombinacijo, na kateri je smukaška šampionka Ilka Štuhec dokazala, da je zadržala vrhunsko pripravljenost, in vpisala nov odličen dosežek - drugo mesto.

Po superveleslalomskem delu je celo vodila, nato pa v slalomskem predse spustila zgolj Italijanko Federico Brignone, ki je bila hitrejša za sekundo in stotinko. Mariborčanka je z drugim mestom vpisala že sedmo uvrstitev na stopničke v tej tekmovalni zimi, obenem pa ostala vodilna kombinatorka, saj je na prvi tekmi decembra v Val d'Iseru zmagala. V najboljši trojici se je, podobno kot že tudi v St. Moritzu, znašla še Avstrijka Michaela Kirchgasser, Ilkin uspeh pa je s petim mestom dopolnila še druga slovenska zastopnica Maruša Ferk.

Prvič v karieri je Štuhčeva v svetovnem pokalu osvojila drugo mesto. Decembra je osvojila štiri zmage, tri smukaške in eno kombinacijsko, nato je bila pred odhodom na svetovno prvenstvo v St. Moritzu v Cortini d'Ampezzo še tretja na smuku in prva na superveleslalomu. Na svetovnem prvenstvu je bila 11. na superveleslalomu, na preizkušnji v kombinaciji je po drugem mestu na smuku odstopila na slalomski progi in ostala brez uvrstitve. Po odstopu pa je sledilo zadoščenje, ko je zmagala na specialnem smuku in osvojila svoj prvi karierni naslov svetovne smukaške prvakinje.

V skupnem seštevku je Štuhčeva (865) pridobila še eno mesto in je tretja. Pred njo sta le Švicarka Lara Gut (1023), ki je zaradi poškodbe kolena končala sezono, ter vodilna Američanka Mikaela Shiffrin (1203).

POTEK SUPERVELESLALOMSKEGA DELA

Superveleslalomski del kombinacije je odprla smukaška svetovna prvakinja Ilka Štuhec, ki si je konkurenco pokorila tudi na edini prejšnji preizkušnji v tej disciplini v sezoni, decembra v Val d'Isèru. Danes je bila na ne optimalno pripravljeni progi Mont Lachaux zgolj 16 sekund, torej nekoliko več, kot na slalomskem delu kombinacije za svetovno prvenstvo v St. Moritzu. Odneslo jo je iz idealne linije in je po skoku − že pred prvim merjenjem vmesnega časa − zgrešila naslednja vratca. Nič bolje ni šlo tekmovalkama za njo, tudi Francozinja Tessa Worley in Švicarka Denise Feierabend sta odstopil že po nekaj sekundah (na istem mestu), po nastopu domačinke, ki se je tudi poškodovala, so tekmo preknili.

Vodja tekmovanja Atle Skaardal je šele po tem, ko je kratko potegnila Feierabendova, premislil o nadaljnji usodi nekoliko izsiljene tekme, in odločil se je za ponovitev superveleslalomskega štarta na skrajšani progi ob 11.30. S tem je še eno priložnost ponudil tudi Štuhčevi, ki bo lahko napadla še enkrat.  Ilka je v drugo nastopila zanesljiveje in s časom 1:10,50 vrgla rokavico vsem tekmicam. Izkazalo se je, da je bil njen dosežek prehud zalogaj za sleherno, še najbolj se ji je približala Italijanka Federica Brignone, a niti ona na manj kot pol sekunde (+ 0,52).

Blizu je bila tudi Avstrijka Michaela Kirchgasser (0,69), specialistka za tehnični disciplini, ki je na zmagovalnem odru končala tudi na nedavnem svetovnem prvenstvu. Vse ostale zasledovalke so za Ilko zaostajale debelo sekundo, med favoritinjami pa je Italijanka Sofia Goggia odstopila že v zgornjem delu proge in Švicarka Michelle Gisin v spodnjem po ponesrečenem nastopu. Svetovna prvakinja Wendy Holdener je po polovici tekme za Štuhčevo zamujala skoraj dve sekundi in pol. Trojica odličnih Američank - Lindsey Vonn, Mikaela Shiffrin in Laurenne Ross - ni nastopila, čeravno jo je bilo najti na štartnem seznamu.

Slovenske barve je zastopala le še osmouvrščena kombinatorka iz St. Moritza, Maruša Ferk, ki se je ravno tako izkazala, za rojakinjo zaostala 1,21 sekunde in imela pred slalomskim delom šesto izhodišče, od četrtega mesta pa je bila denimo oddaljena pičlih sedem stotink.