Ammannu preizkušnja v Kuusamu, Prevc deveti

Švicar Simon Ammann je zmagal na drugi posamični tekmi sv. pokala. Peter Prevc deveti, do točk še trije Slovenci.

28. november 2014 16.12
SKI-JUMPING-WCUP-FIN

Kuusamo - Švicarski skakalec Simon Ammann je prepričljivo dobil posamično tekmo svetovnega pokala v finskem Kuusamu.

33-letni Švicar je vodil že po prvi seriji in v finalu kot edini preskočil mejo 140 metrov (284,1 točke), na zmagovalni oder pa sta se uvrstila še Japonca Daiki Ito (276,1) in Noriaki Kasai (270,5).

Med Slovenci je bil najvišje Peter Prevc, ki je bil po prvi seriji zgolj 18., nato pa je v drugo korenito popravil svojo uvrstitev in končal kot deveti (254,5), Jernej Damjan je bil 18. (242,4), Robert Kranjec 20. (237,5) in Anže Lanišek 25. (228,5), Jurij Tepeš (41.) in Matjaž Pungertar (49.) pa sta bila prekratka za finale.

»Rekel bi, da smo danes, sploh za Kuusamo, lahko spremljali lepo tekmo, obe seriji sta bili lepi. Naši štirje fantje so pokazali soliden nastop. Vnovič smo lahko videli odličen rezultat Petra, ki je spet končal med deseterico. Seveda je škoda njegovega precej zamujenega skoka v prvi seriji, pa tudi v drugi je nekoliko zamudil. Sicer malenkost manj, a to je treba popraviti. Čestital bi tudi ostalim trem, Jerneju, Robiju in Anžetu,« je po tekmi povedal slovenski trener Goran Janus.

Kuusamo bo že jutri gostil novo posamično preizkušnjo svetovnega pokala, prva serija se bo pričela ob 16. uri.

PRVA SERIJA

Prvi slovenski skakalec Jurij Tepeš je nastopil s številko 9 in skočil 115 metrov, kar je bilo dovolj le za šesto mesto (88,5 točke), vodil je Finec Ville Larinto (122,6 točke).

Povsem drugače je s skokom opravil Jernej Damjan, ki je s številko 11 pristal pri 131 metrih in za štiri desetinke točke izboljšal dosežek vodilnega Larinta (123).

Ljubljančan je vodstvo zadržal le do nastopa Avstrijca Andreasa Koflerja (14), ki je skočil kar 144,5 metra in Damjana prehitel za več kot deset točk (135,9). Po njegovem skoku je hitro ukrepala strokovna žirija in znižala zaletni položaj za eno mesto.

Naslednji slovenski skakalec Robert Kranjec je imel številko 19. Ljubljančan je dosegel daljavo 130,5 metra in zaostal le za prvouvrščenim Koflerjem (129,8). Jernej Damjan je zdrsnil na tretje mesto, Jurij Tepeš pa na trinajsto.

Slovenski nastopi so se nadaljevali z Matjažem Pungertarjem (27), ki se mu skok ni posrečil (89,5 metra), tako da je zasedel zadnje, 26. mesto (38,6). Vodil je Japonec Daiki Ito (140,6), Kranjec je bil tretji, Damjan četrti in Tepeš sedemnajsti.

Peti slovenski skakalec Anže Lanišek je imel številko 31. Mladi 18-letni Ljubljančan se je izkazal z daljavo 131,5 metra in zasedel sedmo mesto (119,8).

Vodilni Japonec Daiki Ito je na prvem mestu vztrajal do nastopa Švicarja Simona Ammanna (44), ki je skočil 139,5 metra in Japonca prehitel za pet desetink točke (141,1).

Peter Prevc je s številko 46 zaokrožil slovenske nastope v prvi seriji. Skakalec iz Dolenje vasi je skočil »zgolj« 126,5 metra in se uvrstil na petnajsto mesto (123,5). Med njegovimi rojaki je bil višje le Kranjec na 10. mestu, Damjan je bil 16., Lanišek 19., Tepeš 37. in Pungertar 45.

Po prvi seriji je vodil Švicar Simon Ammann (141,1 točke), drugi je bil Japonec Daiki Ito (140,6) in tretji Nemec Severin Freund (136,7).

Med Slovenci so bili uspešni štirje, Robert Kranjec je bil 12. (129,8), Peter Prevc 18. (123,5), Jernej Damjan 19. (123) in Anže Lanišek na 23. mestu (119,8), brez finala pa sta ostala Jurij Tepeš na 41. (88,5) in Matjaž Pungertar na 49. mestu (38,6).

FINALNA SERIJA

Slovenske nastope v finalu je otvoril Anže Lanišek, 23. po prvi seriji. Njegov skok je bil dolg 125 metrov in mu je prinesel četrto mesto (228,5 točke), v vodstvu je ostal Norvežan Anders Bardal (241).

Kot drugi Slovenec se je po skakalnici spustil Jernej Damjan in skočil 128,5 metra, kar ga je uvrstilo na drugo mesto (242,4), tik za vodilnega Nemca Andreasa Wellingerja (247,7).

Še bolje se je odrezal Peter Prevc, ki je skočil takoj za Damjanom in s 137 metri zanesljivo prevzel vodstvo (254,5 točke), na vrhu skakalnice pa je bilo še sedemnajst tekmovalcev.

Prevc je s svojim dolgim skokom pridobival mesto za mesto in vodil tudi pred nastopom Roberta Kranjca, 12. po prvi seriji. Izkušeni Kranjec je šel po poti svojih predhodnikov in zaostal za Prevcem, s 125 metri se je uvrstil na deveto mesto (237,5).

Petra Prevca je v finalni seriji kot prvi prehitel Finec Lauri Asikainen, osmi po prvi seriji, ki je skočil 127 metrov in za štiri desetinke izboljšal dosežek slovenskega skakalca (254,9).

Ob koncu tekme so se vrstili skoki prek 130 metrov, pred zadnjimi tremi skakalci pa je bil na vrhu Japonec Noriaki Kasai (270,5). Z njegovim dosežkom se je neuspešno spopadel Nemec Severin Freund in pristal na 5. mestu (261,1), nato pa je sledil uspešen nastop njegovega rojaka Daikija Ita, ki je skočil 137,5 metrain prevzel vodstvo (276,1).

Za konec je skočil izkušeni Švicar Simon Ammann in s 142 metri prepričljivo dobil preizkušnjo v Kuusamu (284,1), na zmagovalnem odru pa sta bila še Japonca Daiki Ito in Noriaki Kasai.