Schlierenzauer v Lillehammerju do 53. zmage, Prevc peti

Avstrijec Gregor Schlierenzauer je zmagovalec tekme v Lillehammerju, Peter Prevc je končal na petem mestu.

06. december 2014 15.50
Norway Ski Jumping

Lillehammer - Avstrijski smučarski skakalec Gregor Schlierenzauer si je na posamični tekmi v Lillehammerju priboril 53. posamično zmago v karieri.

Avstrijec je vodil že po prvi seriji in na koncu vknjižil 302,7 točke. Drugi je bil Norvežan Anders Fannemel (299,8), tretji pa Avstrijec Michael Hayböck (294).

V slovenski reprezentanci je bil ponovno najboljši Peter Prevc, ki je v finalu pridobil šest mest in bil na koncu peti (290,3): »Danes sem končal na petem mestu. A moj cilj, da bi na tekmi prikazal ne le enega, temveč dva dobra skoka, še ni izpolnjen,« je dejal Prevc.

Ekipni dosežek Slovenije so dopolnili Jernej Damjan na 8. mestu (276,2), Robert Kranjec na 10. (273,9), Matjaž Pungertar na 13. (269,4), Nejc Dežman na 20. (262,5) in Jurij Tepeš na 23. mestu (256,9).

Brez finala je ostal le Tomaž Naglič na 48. mestu.

Lillehammer bo že jutri gostil novo posamično tekmo svetovnega pokala, ki se bo začela ob 14.15.

PRVA SERIJA

Slovenske nastope je otvoril Jurij Tepeš s številko 11. Ljubljančan je skočil 130,5 metra, kar je zadostovalo za četrto mesto (121 točk). Najboljši dosežek je imel Norvežan Andreas Stjernen (124 m/123,1 točke).

Drugi slovenski skakalec Nejc Dežman je imel številko 14 in pristal pri 131 metrih, s čimer je prevzel vodstvo (123,6), Tepeš je zdrsnil na šesto mesto.

Matjaž Pungertar se je po skakalnici spustil s številko 24. Žirija tekme je pred njegovim nastopom zvišala nalet na mesto 13, saj je bil na letalnici močan veter v hrbet. Pungertar je skočil 121,5 metra in zasedel 11. mesto (119,9). Takoj za njim je nastopil Tomaž Naglič in pristal pri zgolj 113 metrih, kar je bilo dovolj le za 25. mesto (103,1).

Po 25 tekmovalcih je bil na vrhu Italijan Davide Bresadola (133 m/128,7 točke), ko je žirija ponovno zvišala nalet, tokrat na 15. mesto, kar je bilo za pet mest višje kot na začetku tekme.

Kmalu zatem je na vrsto prišel Robert Kranjec (31). Ta je skočil 129 metrov in zasedel četrto mesto (124,1). Dežman je bil 5., Tepeš 11., Pungertar 12. in Naglič 29.

Predzadnji slovenski skakalec Jernej Damjan je imel številko 34. Ljubljančan je pristal pri 122 metrih in se uvrstil na četrto mesto (124,6), še naprej je vodil Italijan Bresadola.

Žirija tekmovanja je imela koncu prve serije veliko dela. Najprej je zaletišče spustila na mesto 14, kar je slabo vplivalo na nastop Avstrijca Andreasa Koflerja - skočil je le 115,5 metra in s 33. mestom ostal brez finala (109,6).

Sledila je daljša prekinitev zaradi slabih vetrovnih pogojev, ki jo je žirija izkoristila za novo prestavitev zaletišča in se odločila za 15. mesto, pred skokom Nemca Markusa Eisenbichlerja (41) je je zaletišče postavila na 12. mesto.

S številko 46 je svoj nastop opravil zadnji Slovenec Peter Prevc. Skakalec iz Dolenje vasi je skočil 125 metrov in se uvrstil na deveto mesto (124).

Prav ob koncu so gledalci videli ponesrečena skoka Japonca Noriakija Kasaija in Švicarja Simona Ammanna. Japonec je z daljavo 118,5 metra osvojil 28. mesto, Švicar pa se z meter daljšim skokom sploh ni uvrstil v finale (34.).

Po prvi seriji je tako vodil Avstrijec Gregor Schlierenzauer (127,5/133,7).

Med Slovenci je bil najvišje Jernej Damjan na 9. mestu (122/124,6), Robert Kranjec je bil 10. (129/124,1), Peter Prevc 11. (125/124), Nejc Dežman 13. (131/123,6), Jurij Tepeš 21. (130,5/121) in Matjaž Pungertar 23. mestu (121,5/119,9). Brez finala je ostal le Tomaž Naglič na 48. mestu (113/103,1).

FINALNA SERIJA

V finalni seriji je med varovanci Gorana Janusa prvi nastopil Matjaž Pungertar in s 123 metri (269,4) zaostal le za veteranom Noriakijem Kasaijem (269,9).

Slabše se je odrezal Jurij Tepeš, čigar skok je meril 121,5 metra (256,9). To je zadostovalo za peto mesto, Tepešu pa je v tolažbo lahko to, da je osvojil prve točke v tej sezoni.

Kot naslednji slovenski skakalec je skočil Nejc Dežman in z daljavo 125,5 metra zasedel 9. mesto (262,5). Kmalu je sledil nastop Petra Prevca, ki se je izkazal s 137 metri, to pa ga je uvrstilo na sam vrh. Najboljši slovenski skakalec je Nemca Severina Freunda premagal za kar 10,8 točke.

Za Prevcem se je po skakalnici spustil Robert Kranjec in pristal pri 126 metrih, njegov dosežek pa je zadostoval za četrto mesto (273,9). Za njim je na vrsto prišel Jernej Damjan, čigar skok je meril 129 metrov, s tem pa je zasedel četrto mesto in Kranjca potisnil na peto.

Peter Prevc je s svojim dolgim skokom napovedal boj za zmago in je vodil tudi pred nastopi zadnjih štirih skakalcev. Njegov dosežek je presegel Avstrijec Michael Hayböck, ki je skočil 141 metrov in Prevca prehitel za 3,7 točke.

Tretji po prvi seriji je bil Daiki Ito, ki je za meter presegel daljavo Prevca in ga premagal za 1,7 točke. V vodstvu je ostal Michael Hayböck.

Kot naslednji je skočil Norvežan Anders Fannemel in odlično opravil svoje delo (139,5 metra), saj je vodilnega Avstrijca prehitel za 5,8 točke, Peter Prevc je nazadoval na četrto mesto.

Tekmo je zaključil Gregor Schlierenzauer, ki je skočil z nižjega zaletnega mesta (14), njegovih 138,5 metra pa je bilo dovolj za zmago.