Maja Vtič spet na zmagovalnem odru, v Lahtiju le za neulovljivo Japonko

Po odličnem koncu tedna na Ljubnem je smučarska skakalka Maja Vtič zablestela tudi v Lahtiju in osvojila drugo mesto.

19. februar 2016 09.34
Š. Ro.
Š. Ro.

Lahti - Dan se je za smučarske skakalke začel zelo zgodaj, že ob 8. uri se je začela tekma svetovnega pokala v finskem Lahtiju. Po odličnem koncu tedna na Ljubnem je slovenska reprezentanca s trenerjem Stanetom Balohom na čelu vpisala novo uvrstitev na zmagovalni oder: dosegla jo je naša najboljša reprezentantka v tej sezoni Maja Vtič, ki je osvojila drugo mesto.

Po premierni zmagi na Ljubnem je bila Vtičeva tudi tokrat kandidatka za najvišja mesta. Z skokom do 94 m je bila na drugem mestu že po prvi seriji. V finalu je znova odlično opravila svojo nalogo, dosegla daljavo 96 m (238,7). A to ni bilo dovolj za neulovljivo Japonko Saro Takanaši, ki je imela po prvi seriji pred njo prednost 5,9 točke. Vodilna v svetovnem pokalu je zmogla kar 99,5 m (251,3) in Vtičevo je premagala za kar 12,6 točke. Na tretjem mestu je končala še ena Japonka Juki Ito (92 m; 232,2).

Takanašijeva je dosegla že 12. zmago v tej sezoni, veseli pa se že lahko tudi novega kristalnega globusa. Brez najvišje zmagovalne stopničke je v tej zimi ostala le trikrat, je zbrala 1410 točk in je branilka skupne zmage ter tokrat četrtouvrščena Avstrijka Daniela Iraschko Stolz, ki ima na drugem mestu 979 točk, ne more več prehiteti. Tretja v skupnem seštevku je Vtičeva (798), ki ima že kar lepo zalogo prednosti pred najbližjo zasledovalko Jacqueline Seifriedsberger iz Avstrije (585). Vtičeva je v tej sezoni edina poleg Iraschko Stolzeve, ki je v tej sezoni premagala Takanašijevo. Avstrijki je to uspelo dvakrat, Vtičevi pa v soboto na Ljubnem.

Od ostalih Slovenk je Špela Rogelj osvojila 13. mesto (86,5 m, 86 m; 203,6) in za dve mesti popravila uvrstitev iz prve serije. Urša Bogataj (84 m, 79,5 m; 179,2) in Katja Požun (81 m, 82 m; 179,1) pa sta končali na 27. in 28. mestu.

»Na treningu zjutraj nam ni tako dobro kazalo, malo smo imeli težave s pravočasnim odskokom. Vse so bile tako prezgodnje, da je bilo kar hudo. Maja Vtič je danes pokazala, da je še kar naprej v dobri formi. Čeprav smo imeli danes ekspresno hitro dva skoka, včeraj pa smo celo popoldne čakali, je šla gladko mimo tega. Prikazala je svoje najboljše skoke. Ni kaj, stopničke so, vsi skupaj smo zadovoljni, kljub temu da so imele Špela, Katja in Urša res težave s prvočasnostjo. Vse so bile prezgodnje. Špela je tvegala in je šla na vse ali nič, njen rezultat je tudi lep, čeprav vsi vemo, da so cilji višji. A gremo naprej v Almati, kjer bo vse spet po starem,« je po tekmi povedal trener Baloh.

Ob 17. uri bo v Lahtiju na veliki napravi še tekma skakalcev. Uro prej bodo kvalifikacije, v katerih bodo slovenske barve zastopali Peter Prevc, Robert Kranjec, Jurij Tepeš, Jaka Hvala, Anže Semenič in Nejc Dežman.