Pinturault z zmago v Chamonixu potrdil prvo mesto v alpski kombinaciji

Francoz Alexis Pinturault je zmagovalec alpske kombinacije v Chamonixu, Klemen Kosi je bil 25.

Š. Ro., A. V.
Fri, 19.02.2016, 07:29; spremenjen: 16:06

Chamonix - Po azijskih tekmah se je svetovni pokal za alpske smučarje nadaljeval pod Mont Blancom, kjer je Francoz Alexis Pinturault dobil  zadnjo preizkušnjo alpske kombinacije v tej sezoni.

Pinturault je bil danes zelo suveren in vodil že po slalomskem delu, nato pa v smukaškem, ki se je zaradi slabega vremena začel skoraj uro in pol kasneje, zadržal prednost in s prvim mestom potrdil skupno zmago v seštevku alpske kombinacije.

Na zmagovalni oder sta se uvrstila še Italijan Dominik Paris (+0,27) in Francoz Thomas Mermillod Blondin (+0,57).

Francozom je po slalomskem delu kazalo še bolje, saj je bil na drugem mestu Mermillod Blondin (+0,36) in na tretjem Victor Muffat-Jeandet (+0,37), ki pa je v smukaškem delu izgubil eno mesto in ostal brez stopničk (+0,69).

Med Slovenci je bil najvišje Klemen Kosi na 25. mestu (+3,88), ki je edini osvojil nove točke. Štefan Hadalin je imel po slalomu 13. izhodišče, nato pa nazadoval na 38. mesto (+5,74), Miha Hrobat je bil 42. (+5,96), Mišel Žerak pa 44. (+6,56).

»Slalom je bil videti enostavno, a je bil težji. Zelo dobro sta šla Hadalin in Hrobat, Kosi pa ni bil pravi od prvega zavoja. Boštjana je malo škoda, da ni mogel odpeljati smuka, soliden je bil Čater, tudi na slalomu. Smuk je bil zelo enostaven in skrajšan, a z materialom nismo bili na ravni, da bi lahko kaj naredili, tako da ne morem biti zadovoljen. To se je videlo iz vesolja, v zadnjih najslabših petih časih na smuku so bili štirje Slovenci. Ampak to se zgodi, enkrat naredi napako tekmovalec, enkrat serviser, enkrat trener, a na tej ravni naj se to ne bi dogajalo,« je tekmo ocenil trener za hitre discipline Peter Pen.

V alpski kombinaciji je tako mali kristalni globus osvojil Alexis Pinturault (220 točk), drugo mesto Thomasu Mermillod-Blondinu (170), tretje pa Norvežanu Kjetilu Jansrudu (165).

V Chamonixu bo jutri še smukaška preizkušnja (12.15).

Hadalin z najboljšim izhodiščem po slalomu

Izmed šesterice Slovencev na štartu je bil najhitrejši Štefan Hadalin, tudi najboljši slalomist med slovenskimi fanti. Pred smukom si je zagotovil odlično izhodiče - 13. mesto (2,25). Glede na znanje v hitrih disciplinah pa še bolje kaže mladinskemu superveleslalomskemu prvaku Mihi Hrobatu, ki je 17. (2,36). Prvi je sicer od Slovencev v cilj prispel Klemen Kosi, ki ni ponovil dobre slalomske predstave iz Wengna, trideseterico pa ulovil na 23. mestu (2,97).

Znova se slalom ni izšel Boštjanu Klinetu, ki se boljše uvrstitve nadeja na jutrišnjem specialnem smuku. S precejšnjim zaostankom je v slalomu nekaj vrat pred ciljem odstopil, se vseeno povzpel nazaj in prišel v cilj z ogromnim zaostankom (43,03). V istih vratih je napako naredil Martin Čater, ki je bil sicer dobro na poti, a ga je čakala diskvalifikacija. Prvič se je v kombinaciji preizkusil tudi Mišel Žerak, ki je pristal na 34. mestu (4,03).

Kosi največ pridobil med Slovenci v smuku

V smukaškem delu kombinacije se je med Slovenci najbolj izkazal Klemen Kosi, ki je štartal kot osmi in ob prihodu v cilj zasedel četrto mesto, na koncu pa je zasedel 21. mesto.

Svojo uvrstitev je zelo pokvaril Miha Hrobat, ki je imel 17. izhodišče, nato pa se s slabim smukom uvrstil na rep najboljše trideseterice, po nastopih preostalih smučarjev pa je zasedel 37. mesto (+5,96), slabši je bil le Mišel Žerak (+6,56).

Malce bolje se je odrezal Štefan Hadalin, ki je bil za 22 stotink hitrejši od Hrobata in zasedel končno 35. mesto (+5,74).

Nastope najboljših petih tekmovalcev po slalomu je začel domačin Dominik Paris, ki je s smukaškim delom opravil odlično in z najboljšim časom drugega dela za 45 stotink prehitel vodilnega Norvežana Kjetila Jansruda (2:13,56).

Za njim je štartal Hrvat Ivica Kostelić, ki je na smukaški progi nazadoval za pet mest, za Parisom pa je zaostal za 1,75 sekunde.

Dominik Paris je ostal na vrhu tudi po nastopu Francoza Victorja Fuffat-Jeandeta, ki je z 42 stotinkami zaostanka pristal na drugem mestu, kar je pomenilo, da si je Italijan zagotovil mesto na stopničkah.

Drugi čas slalomskega dela je imel Francoz Thor Blondin-Mermillod, ki je zapravil 91 stotink naskoka in se moral zadovoljiti z drugim mestom (+0,30).

Tekmo je zaključil njegov rojak Alexis Pinturault, ki je imel že 1,27 sekunde prednosti. Pinturault je smučal odlično in ciljno črto prečkal z najboljšim časom 2:13,29, z današnjo zmago pa si je zagotovil tudi prvo mesto v skupnem seštevku alpske kombinacije.