Pinturaultu četrta zaporedna veleslalomska zmaga, Kranjec 16.

Francoz Alexis Pinturault je zmagal na veleslalomski tekmi v KranjskI Gori, edini slovenski finalist Žan Kranjec je bil 16.

M. Ž.
Fri, 04.03.2016, 09:00; spremenjen: 14:03

Kranjska Gora - Francoski smučar Alexis Pinturault je na prvi izmed dveh veleslalomskih tekem v Kranjski Gori potrdil izjemno formo in dobil še četrto veleslalomsko tekmo zapored. Slovenci so po zaslugi 16. mesta Žana Kranjca osvojili prve veleslalomske točke v Kranjski Gori po letu 2007.

Kranjskogorski prireditelji so se morali pošteno potruditi za ureditev proge, saj je v noči s srede na četrtek zapadlo 30 centimetrov snega. Kljub njihovemu trudu je zgornji del proge nekoliko mehkejši, zato je Mednarodna smučarska zveza štartni položaj postavila nekoliko nižje.

Alexis Pinturault je bil na skrajšanem veleslalomu najboljši že na prvi progi, na kateri si je priboril več kot tri desetinke prednosti, na koncu pa za 47 stotink prehitel Avstrijca Philippa Schörghoferja. Na zmagovalni oder se je uvrstil še en Avstrijec, Marcel Hirscher, ki je po zaslugi najboljšega časa finala s sedmega mesta napredoval na tretje (+0,69).

Slovenci so po zaslugi Žana Kranjca prekinili devetletno »sušo« na veleslalomskih tekmah Pokala Vitranc. Kranjec je bil po prvi progi na 16. mestu, nato v finalu smučal nekoliko slabše in ob prihodu v cilj zasedel peto mesto, vendar pa ga je na koncu prehitelo le enajst smučarjev, tako da je zadržal 16. mesto (+2,37).

Preostali domači predstavniki so bili neuspešni, Mišel Žerak (52.), Jakob Špik (55.) in Žan Grošelj 58.) so bili prepočasni, Klemen Kosi in Martin Čater pa sta odstopila.

V skupnem seštevku svetovnega pokala je na prvem mestu Avstrijec Marcel Hirscher (1425 točk), drugi je Norvežan Henrik Kristoffersen (1132), tretji pa Alexis Pinturault (960).

Jutri se bo z veleslalomom uradno začel 55. Pokal Vitranc. Tekma se bo začela ob 9.30, finale pa ob 12.30.

PRVA PROGA

S štartno številko ena se je na skrajšano progo podal najboljši smučar te zime, Avstrijec Marcel Hirscher, ki je uspešno prismučal do cilja in postavi čas 55,34.

Z njegovim časom se je kot prvi spoprijel Francoz Thomas Fanara in že pri prvi primerjavi zaostajal za 40 stotink, kar pa je v spodnjem delu nadoknadil in prevzel vodstvo s 13 stotinkami prednosti.

Za njim je dobro začel Norvežan Henrik Kristoffersen in si v zgornjem delu prismučal 28 stotink naskoka, nato pa slabše nadaljeval in zasedel drugo mesto (+0,11).

Kot četrti je nastopil zmagovalec zadnjih treh veleslalomov, Francoz Alexis Pinturault. Ta je bil v zgornjem delu odličen in imel 53 stotink prednosti in večino le-te ohranil do srednjega dela (-0,50), na koncu pa prepričljivo prevzel vodstvo (-0,69).

Prvo petorko je zaokrožil Francoz Victor Muffat-Jeandet, ki se ni mogel kosati s časom svojega rojaka in je zasedel tretje mesto (+0,76). Na prvih mestih so bili tako Pinturault (54,52), Fanara (+0,69) in Muffat-Jeandet (+0,76).

S prvo progo je zelo dobro opravil Nemec Felix Neureuther s številko 7, ki je imel v zgornjem delu šesti vmesni čas (+0,41), preostanek proge pa odsmučal občutno bolje in imel v srednjem delu že drugi čas (+0,35), kar je pretvoril v drugo mesto (+0,51).

S številko deset je presenetil Avstrijec Philipp Schörghofer, ki je v zgornjem delu zaostajal za 34 stotink, kar je bil četrti vmesni čas, nato pa še stopnjeval ritem in se uvrstil na drugo mesto (+0,34).

Po prvi deseterici je bil na vrhu Alexis Pinturault pred Philippom Schörghoferjem (+0,34) in Felixom Neureutherjem (+0,51).

Slovenski navijači so pri številki 27 dočakali prvega domačega tekmovalca Žana Kranjca. Glavni slovenski adut je imel pri prvi primerjavi šele 26. čas (+0,64), v srednjem delu zaostajal za več kot sekundo (+1,03), v spodnjem za izgubil še štiri desetinke in se uvrstil na petnajsto mesto (+1,48).

Najboljši smučarji so zadržali svoje položaje, Žan Kranjec pa je izgubil eno mesto in se s 16. časom uvrstil v finale.

Ostali Slovenci so ostali brez druge proge. Mišel Žerak (52.), Jakob Špik (55.) in Žan Grošelj 58.) so bili prepočasni, Klemen Kosi in Martin Čater pa odstopila.

DRUGA PROGA

Po prvi deseterici finalistov je imel najboljši čas Francoz Cyprien Richard (1:54,26), na drugem mestu je bil Avstrijec Roland Leitinger (+0,17), na tretjem pa Italijan Riccardo Tonetti (+0,29).

Francoz Richard, ki je bil po prvi progi na 24. mestu, je vodil tudi pred nastopom edinega slovenskega finalista Žana Kranjca. Domači adut je drugo progo začel z 32 stotinkami naskoka in v zgornjem delu še zadržal prednost (-0,32), v srednjem je že zaostajal (+0,11) in se uvrstil na peto mesto (+0,29).

Kranjec je tako uspešno končal tudi drugo progo, si zagotovil svoje prve točke na Pokalu Vitranc in prve slovenske veleslalomske točke na tem prizorišču po letu 2007.

Pred najboljšimi desetimi smučarji je vodil Avstrijec Manuel Feller s časom 1:54,34, Žan Kranjec pa je bil šesti (+0,79).

Sedmi čas prve proge je imel najboljši smučar v svetovnem pokalu Marcel Hirscher. Ta je štartal z 61 stotinkami prednosti pred Fellerjem in si do sredine proge prismučal že 1,16 sekunde, na koncu pa z najboljšim časom finala gladko prevzel prvo mesto (-0,89).

Hirscher je z odlično drugo vožnjo pridobival mesto za mestom in ko je za njim zaostal tudi Francoz Victor Muffat-Jeandet, si je Avstrijec zagotovil najmanj peto mesto.

Za Francozom se je po progi spustil njegov rojak Thomas Fanara, ki je imel velike težave in nazadoval na 13. mesto (+1,61), s čimer se je uvrstil tik pred Kranjca.

Na vrhu so bili še trije smučarji. Kot prvi je bil na vrsti Nemec Felix Neureuther, ki je imel pri drugi primerjavi še 11 stotink prednosti, nato pa odstopil. To je pomenilo, da se je Marcel Hirscher že uvrstil na zmagovalni oder.

Kot naslednji se je s Hirscherjevim časom spopadel njegov rojak Philipp Schörghofer. Ta je imel po prvi progi 48 stotink prednosti, a zaradi napake v srednjem delu ohranil le še 5 stotink, kar pa mu je na koncu zadostovalo za prevzem vodstva (-0,22).

O zmagovalcu je odločal Francoz Alexis Pinturault, ki je drugo progo začel s 34 stotinkami naskoka in imel pri drugi primerjavi 62 stotink prednosti, ciljno črto pa je prečkal s 47 stotinkami prednosti.

Poleg Alexisa Pinturaulta sta se na zmagovalni oder uvrstila še Philipp Schörghofer in Marcel Hirscher, Žan Kranjec pa je bil šestnajsti.