Po štirih zaporednih zmagah Peter Prevc tretji v Zakopanah

Tudi na tekmi v Zakopanah je Peter Prevc končal na zmagovalnem odru. Iz vodstva po prvi seriji je zdrsnil na tretje mesto.

Š. Ro.
Sun, 24.01.2016, 15:00; spremenjen: 18:00

Zakopane - Po štirih zaporednih zmagah na tekmah svetovnega pokala v smučarskih skokih je po prvi seriji v Zakopanah kazalo, da bo Peter Prevc vpisal še peto v nizu in osmo v tej sezoni. S 140 m je bil namreč prepričljivo najboljši. Toda v finalu je vodstvo v težkih razmerah izgubil, z daljavo 125 m pa se vseeno še 12. (od 13 tekem) v tej sezoni zavihtel na zmagovalni oder. Tokrat je moral premoč priznati dvema Avstrijcema: zmagovalcu Stefanu Kraftu, pred katerim je imel po prvi seriji le 2,7 točke prednosti, in drugouvrščenemu Michaelu Hayböcku.

Vsak sanjski niz se pač enkrat konča, Prevc pa seveda nima razlogov za nezadovoljstvo. Ne pozabimo, da v tej sezoni le enkrat (!) ni stal na stopničkah, v Lillehammerju je bil 11. kar je njegova anjslabša uvrstitev v sezoni, v kateri je že osvojil novoletno turnejo in naslov svetovnega prvaka v poletih. »Po dolgem času sem na tretjem mestu, s tem ni nič narobe. Taki dnevi morajo priti, morda imaš celo vel od njih. Poleg tega pa imaš po tekmi več miru, hitreje vsega konec, sploh danes, ko smo morali hitro v kombi in na dolgo pot,« je povedal 23-letnik in čestital avstrijskima tekmecema za dobre predstave.

Tokrat mu je v deseterici znova delal družbo tudi brat Domen Prevc, ki je bil deveti. V finalu sta skakala tudi Anže Lanišek, ki je končal na 24. mestu, Robert Kranjec pa mesto za njim. Jurij Tepeš in Andraž Pograjc sta ostala zunaj trideseterice.

Prevc je znova lahko tudi povečal svoj naskok v skupni razvrstitvi svetovnega pokala. Njegov prvi zasledovalec Nemec Severin Freund si je namreč vzel nekaj premora in na Poljskem ni tekmoval. Prevc ima zdaj že 305 točk prednosti pred branilcem skupne zmage v svetovnem pokalu, Norvežan Kenneth Gangnes na tretjem mestu zaostaja za 359 točk.

Karavana smučarskih skakalcev se zdaj seli na Japonsko, program v Saporu se začenja s petkovimi kvalifikacijami.

V poskusni seriji tretji

V poskusni seriji se je Peter Prevc z daljavo 130,5 m uvrstil na tretje mesto in zaostal za Norvežanom Kennethom Gangnesom (133,5 m) in Avstrijcem Michaelom Hayböckom (131 m). Najboljša daljava je sicer uspela Švicarju Simonu Ammannu - 136,5 m. Od ostalih Slovencev je bil s 126,5 m Robert Kranjec na 11. mestu, Jurij Tepeš je bil 37. s 116,5 m, povsem se je skok ponesrečil Domnu Prevcu, ki je bil s 109,5 m na 42. mestu, še tri mesta nižje pa Andraž Pograjc (111,5 m).

Prva serija: s Kraftom razred zase

Nad množico poljskih navijačev je prvi od Slovencev poletel Andraž Pograjc, a bil s 115 m (109,4 točke) povsem na začelju. Precej več je za njim zmogel Japonec Rjoju Kobajaši in se z 131,5 m (141,1) kajpak prepričljivo zavihtel na vrh in tam dolgo ostal nepremagan. Poljaki so bili navdušeni tudi nad Anrzejem Stekalo, ki je pristal pri 128 m (139,2). Enako daljavo je dosegel Avstrijec Philipp Aschenwald (138,8). Veter ni bil stabilen, zato je žirija večkrat zamenjala višino zaletišča, skakalci pa so vse težje prodirali proti vrhu.

Že v poskusni seriji je za lepe obete poskrbel Robert Kranjec, ki mu je znova uspel lep skok. S 128 m (136,5) je napovedal dobro uvrstitev in se zavihtel za najboljšo trojico. Znova je v cilju završalo ob novem odličnem skoku enega od domačih adutov - Maciej Kot je s 133 m (143 m) postal nov vodilni.

Znova se nastop ni posrečil Juriju Tepešu, ki ni v pravi formi - z le 119,5 m (117,0) ni imel več upanja za uvrstitev v finale. Tik pred Kranjca se je uvrstil Avstrijec Manuel Poppinger (131,5 m; 138,1), za izkušenim slovenskim letalcem pa v dobrih vetrovnih razmerah zaostal Poljak Stefan Hula (131 m; 132,7). Po nastopu 30 tekmovalcev je Kranjec držal šesto mesto.

Serijo dobrih nastopov Poljakov je nadaljeval nekdanji zmagovalec svetovnega pokala Kamil Stoch, z nižjega zaletišča je zmogel 131,5 m (144,3). Več si je želel Anže Lanišek, a s 123,5 m (132,7) si je vendarle zagotovil nastop v finalu. Domen Prevc si je zlasti želel boljšega skoka kot v poskusni seriji in to mu je uspelo - s 131 m (46,5) je postal celo nov vodilni in si priboril odlično izhodišče za finale.

Za njim sta zaostala tako Nemec Richard Freitag (131 m; 143,3) in Norvežan Daniel Andre Tande (130 m; 143,3), a toliko več je pokazal Avstrijec Stefan Kraft s 133 m (157,6). S prednostjo 11,1 točke je prehitel mlajšega od bratov Prevc, za katerim pa je nato le zaostal tudi Norvežan Johann Andre Forfang (128,5; 144,6). Za dvojno avstrijsko vodstvo je poskrbel Michael Hayböck (130,5; 148,2), ki je za las ugnal Prevca na drugem mestu.

Pred nastopom zadnjih dveh v prvi seriji je spet močneje zapihal veter. Norvežan Kenneth Gangnes je praktično v brezvetrju skočil 130,5 m (148,2), na drugem mestu se je izenačil s Hayböckom. Podobne razmere je imel tudi Peter Prevc, ki v preteklih dneh v Zakopanah ni skakal tako prepričljivo kot na prejšnjih tekmah. Toda ko je treba, se je zvezdnik iz Dolenje vasi znova zbral in za kar sedem metrov preskočil Krafta. S 140 m, ob čemer je lepo naredil tudi telemark in dobil odlične ocene, se je zavihtel na prvo mesto, res pa je, da njegov točkovni zalogaj ni bil velik (160,3) - le 2,7 točke.

Druga serija: 125 m dovolj za tretje mesto

Tudi v finalu so blesteli Poljaki, na vrhu je bil Dawid Kubacki s 124,5 m (261,7), za njim pa Stefan Hula (120,5; 255,4). Anže Lanišek je dosegel 120 m (250,6) in se uvrstil za njiju, v najboljšo trojico je nato posegel Nemec Stephan Leyhe (121,5; 260,2).

Žirija je pred nastopom Roberta Kranjca dvignila nalet, a vseeno je v zelo slabih razmerah zmogel le 111 m. Kljub velikemu odbitku ni mogel popraviti svoje uvrstitve. V slabem vetru je skočil tudi Švicar Simon Ammann, s 126 m in slabimi ocenami je uspel prevzeti vodstvo (265,0).

V težkih razmerah ga ni dosegel Norvežan Anders Fannemel (122 m; 261,9), znova pa je prepričal japonski debitant Rjoju Kobajaši, ki je šele prvič nastopil na tekmi svetovnega pokala. Po odličnem prvem skoku je tudi v drugo prevzel vodstvo s 126,5 m (275,8).

Ujel ga ni niti Čeh Koudelka (124; 273,5) niti Poljak Kot, prvi iz najboljše deseterice po prvi seriji (126; 265,9). Za pičle pol točke ga je z vrha z vetrom v hrbet sklatil Nemec Freitag z daljavo 130 m (276,3). Na vrhu je ostal po skoku Norvežana Tandeja (127,5; 272,7) in tudi po nastopu domačega aduta Stocha (129,5; 274,7).

Pred nastopom zadnje šesterice se je veter obrnil, nalet so znižali za dve mesti, Norvežan Forfang pa je za tem postal novi vodilni (133; 281,9). Domen Prevc za njim je sunkovito odskočil, tako kot zna, tudi daljava ni bila slaba - 130,5 m (273,5), toda v majhnih razlikah se je uvrstil na peto mesto. Položaj iz prve serije je poslabšal, a vseeno je lahko bil zadovoljen z novo uvrstitvijo v deseterico.

Avstrijec Hayböck je s 138 m (299,8) že izzval Krafta in Prevca, Gangnes, ki si je z njim delil tretje mesto, je skočil manj, 131,5 m (288,4) in se uvrstil mesto za njim. Kraft je s 133 m (307,3) skočil dovolj za vrh, toliko bi moral za prevzem vodstva skočiti tudi Prevc. Kazalo je, da s tem ne bo imel težav, a potem ko ga je v slabih razmerah zamaknilo v letu, je pristal pri 125 m. To pa je bilo na koncu dovolj za tretje mesto (296,7).