Spodbuden začetek Slovenk: dve v deseterici

Na uvodni tekmi svetovnega pokala smučarskih skakalk na Norveškem Špela Rogelj deveta in Urša Bogataj deseta.

01. december 2017 18.53

Lillehammer - Nova, olimpijska sezona svetovnega pokala se je na Norveškem uspešno začela tudi za slovenske smučarske skakalke, saj sta se dve uvrstili v najboljšo deseterico. Pravzaprav na njen rep - Špela Rogelj je bila namreč deveta, Urša Bogataj pa tik za njo. Do točk sta se dokopali še ekipni kolegici iz SSK Alpina Žiri, najstnici Nika Križnar (18. mesto) in Ema Klinec (26.), ki sta obe v finalu malenkostno pokvarili izhodišči. Praznih rok je na 32. mestu ostala naša najizkušenejša Maja Vtič, ki ji je za finale zmanjkalo pičle 0,8 točke, medtem ko se Katji Požun ni posrečilo prebiti skozi kvalifikacijsko sito.

Po prvi seriji je v slovenskem taboru najbolje kazalo Rogljevi, ki je imela na sedmem mestu odlično odskočno desko za finalni napad, ki pa se ji - z znižanega zaletišča - ni posrečil optimalno, vseeno pa je ostala najvišje uvrščena Slovenka. Bogatajeva je, nasprotno, v drugo napredovala, pridobila štiri mesta in zaokrožila deseterico. Zanjo je bila to dvanajsta uvrstitev med najboljših deset, še vedno pa lovi prve stopničke. Za navdušenje domačih navijačev v Lillehammerju je poskrbela Norvežanka Maren Lundby, ki je bila v obeh serijah s po 96 metri najdaljša, v finalu pa je brez težav poletela tudi mimo vodilne po polovici tekme, Nemke Katharine Althaus.

Naposled ju je ločilo kar 9,3 točke, zmagovalni oder pa je popolnila še druga Nemka Carina Vogt. Najprešpričljivejši tekmovalki minule zime, Japonki Sara Takanaši in Juki Ito, sta končali tik pod stopničkami. Lundbyjeva, 23-letna ekipna svetovna podprvakinja iz predlanskega Faluna, se je veselila pete posamične zmage v svetovnem pokalu, prve po februarskem Ljubnem in prve na domačem prizorišču, na katerem si je leta 2012 konkurenco pokorila že na ekipni preizkušnji. Na stopničkah je Norvežanka doslej stala že sedemnajstkrat. Lillehammer bo ta konec tedna gostil še dve posamični tekmi - jutri (s štartom ob 17.15) ravno tako na manjši napravi in v nedeljo (že ob 10.45) na večji.