Superveleslalom po notah Tine Weirather, Lara Gut na -23

Superveleslalom v La Thuilu je dobila Tina Weirather pred Laro Gut in Lindsey Vonn. Ilka Štuhec na 12. mestu.

Š. Ro.
Sun, 21.02.2016, 11:00; spremenjen: 13:00

La Thuile - Italijansko prizorišče je premierno izvedbo tekem sverovnega pokala za dekleta po dveh smukih sklenilo s superveleslalomom. Znova so imeli prireditelji veliko dela s pripravo proge, ki so jo načele visoke temperature, motil je tudi močan veter. V težkih razmerah in na tehnično zelo zahtevni progi se je najbolje znašla Tina Weirather iz Lichtensteina. Po povsem ponesrečeni sobotni smukaški preizkušnji je nov dan zanjo prinesel popolnoma drugačno sliko, ključno prednost pred tekmicami je ustvarila na ravnini in v zadnjem delu proge. Za 26-letno hčerko dveh nekdanjih slavnih smučarjev Hanni Wenzel in Hartija Weiratherja je to sicer peta zmaga v karieri ter prva v tej sezoni.

Kos ji nista bili niti vodilni smučarki te sezone in tudi najboljši superveleslalomistki Švicarka Lara Gut (0,57) in Američanka Lindsey Vonn (0,64), ki sta končali na drugem in tretjem mestu. Gutova, od Vonnove hitrejša za sedem stotink sekunde, je tako izpolnila nalogo in nadoknadila nekaj zaostanka v lovu na veliki globus. Potem ko je po petkovi smukaški zmagi prevzela vodstvo in ga včeraj spet izgubila (-43), po današnji preizkušnji za Vonnovo zaostaja za 23 točk. Dvoboj bo očitno izenačen vse do zadnje tekme, ob čemer ima Vonnova na voljo le še eno tekmo v svoji najmočnejši disciplini, smuk jo čaka le še na finalu v St. Moritzu. Superveleslalomi bodo še trije, naslednji že v soboto v Andori. V seštevku te discipline sicer Vonnova pred Gutovo vodi za 79 točk.

Na progi Franca Berthoda je sicer danes odlično smučala tudi Švicarka Fabienne Suter, a naposled zgrešila uvrstitev na zmagovalnem odru, kamor je še tretjič v treh dneh želela tudi domača junakinja Nadia Fanchini. Tokrat se ji nastop ni posrečil, že ob merjenjih vmesnih časov ni bila konkurenčna za vrh, nato pa odstopila.

Razmere so se z vsako številko slabšale, Ilka Štuhec pa je tokrat srečo, da je štartala že pred elitno sedmerico. Na progi, ki ji ni pisana na kožo, je tako vseeno iztržila odlično uvrstitev, najboljšo ta konec tedna. Z zaostankom 1,95 s za Weiratherjevo je dosegla 12. mesto.

Točke je osvojila tudi Maruša Ferk, z zaostankom 4,26 s se je uvrstila na končno 27. mesto. Z višjo štartno številko in v toliko težjih razmerah se je dobro borila ter tako še tretjič ta konec tedna končala znotraj trideseterice. Za las jo je zgrešila Vanja Brodnik, ki je bila 31. (4,47 s). Točka ji je ušla, potem ko jo je izločila prav zadnja smučarka na štartu, zmanjkalo pa ji je devet stotink sekunde.

»Nisem pričakovala, da bom na vseh treh tekmah med dobitnicami točk. Po drugi strani pa bi lahko kakšen dan še kaj več iztržila. Lahko rečem, da so bile vse tri tekme težke. Prvi dan sem imela temo, po številki 30 je bilo zelo težko smučati v takšni vidljivosti. V soboto je bilo za vse enako, proga je bila malo v boljšem stanju, bolje so jo pripravili, a še vedno je bilo težko. Danes pa je bila borba, bila je kar 'razrukana' proga, a sem se dokaj dobro našla. Zelo dobro sem smučala v zgornjem delu, tudi v tehničnem, v bistvu sem v vseh odsekih prikazala dobro smučanje. Edino, kar se je danes zgodilo na dveh koncih izstopa iz tehničnih zavojev v ravnino je to, da sem tam naredila manjšo napako, preveč sem spustila in izgubila hitrost, tako da bi bila lahko mogoče nekaj mest višje. A moram biti zadovoljna, ker je bilo kar težko. Zdaj sem osvojila točke že v štirih disciplinah. Tudi to mi veliko pomeni, daje pozitivnost za naprej. Me pa zdaj čakajo še trije tedni zelo pomembnih tekem, tako da bo še kar pestro,« je povedala Ferkova.